Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Brazylijski temperament i spirit of Łódź? 17 XI w Monopolis odbyła się premiera najnowszego Kalendarza Virako - to jego dziesiąta edycja. Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.
RECENZJA. 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi odbywa się w szczególnym momencie: po dwóch i pół roku pandemii i w czasie trwającej wojny na Ukrainie – w innym świecie niż poprzednia edycja. I choć także wcześniej rzeczywistość była wystarczająco złożona, by artyści mogli się z nią konfrontować, to nowa sytuacja zaowocowała w światowej twórczości wszechogarniającym poczuciem niepokoju. Tak wynika z triennalowej wystawy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Świat można opisać za pomocą figur geometrycznych. Językiem geometrii posługują się nie tylko matematycy, ale i artyści – tego typu dzieła wpływają na nasz stan emocjonalny, pobudzają naszą wyobraźnię i dają dowolność interpretacji. Prace Anny Szumigaj-Badziak, prezentowane na wystawie „Strefa przestrzeni”, mogą wyzwalać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, skłaniając widza do przemyślenia wielu kwestii – do próby opisania rzeczywistości oraz zmysłowego i pozazmysłowego odbioru otoczenia. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. Siedem artystek wizualizuje zmagania kobiet z niesprzyjającą im rzeczywistością. Twórczynie posługują się różnymi językami, ale mówią jednym głosem. Nie jest miło, jest przejmująco. Bywa brutalnie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. To ciekawa, nietypowa wystawa o dużym walorze edukacyjnym. Szkoda, że schowana w zakamarkach Akademickiego Centrum Designu. Mowa o „Elementarzu polskiego dizajnu”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Z historii sztuki znamy przykłady artystów bez formalnego plastycznego wykształcenia, tworzących dzieła wybitne. W Łodzi to choćby Henryk Płóciennik, którego prace można właśnie oglądać w Galerii Imaginarium wraz z obrazami jego „ucznia” Krzysztofa Gocka, z którego kolekcji pochodzą niemal wszystkie prezentowane kompozycje Płóciennika. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
8 X podczas gali otwarcia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa poznaliśmy laureatki 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny 2022.
8 X o godz. 13 rozpocznie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny pod hasłem „Stan splątany” – to pojęcie, zapożyczone ze słownika mechaniki kwantowej, wydaje się na metaforycznym poziomie definiować szereg problemów, które obserwujemy we współczesnym świecie.
RECENZJA. Czym jest wspólnota? Dla każdego czymś innym. Zwłaszcza dziś, gdy jesteśmy świadkami pojawienia się bytów postludzkich lub nie-ludzkich. Mówi o tym wystawa „TransWspólnoty: wektory przemian”, czynna w Art_Inkubatorze. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Zakończył się tegoroczny, 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Oto wyniki konkursów.