Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na wystawie „Van Gogh Multi-Sensory Exhibition” w hali przy ul. Krzemienieckiej 2 w Łodzi zagłębiamy się w skomplikowaną psychikę Vincenta van Gogha, odkrywając przy tym własne lęki i pragnienia. Pochłania nas rzeczywistość obrazów holenderskiego malarza. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
RECENZJA. To nie tyle pejzaże, ile wspomnienia o nich, zarejestrowane przez artystę powidoki rzeczywistych scenerii (podkreśla to już sam tytuł wystawy Jacka Świgulskiego „Powroty. Pejzaż wewnętrzny”). Widok pięknego krajobrazu daje poczucie szczęścia. Widok obrazu uwieczniającego owo przeżycie – to szczęście zwielokrotnia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
WYSTAWA. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi powróciła do jednego konkursu na najlepsze dyplomy magisterskie i licencjackie pod nazwą Prime Time (przez jakiś czas funkcjonowały dwa osobne konkursy) – w ten sposób dostajemy podsumowanie całorocznej pracy uczelni w różnych dziedzinach sztuk pięknych i użytkowych, na dwóch poziomach kształcenia. Konkursowa wystawa odbywa się do 17 III 2023 w Art_Inkubatorze – a lokowanie uczelnianych wydarzeń poza siedzibą szkoły zawsze sprawia, że przestają być one uczelniane, a stają się łódzkie.
RECENZJA. O wszechświecie i procesach, w wyniku których powstała nasza rzeczywistość, wiemy coraz więcej, jednak – jak u zarania ludzkości – w obliczu potężnych zjawisk wciąż odczuwamy bojaźń i drżenie, a ogrom kosmosu pozostaje dla nas niepojęty. Od zawsze do tłumaczenia świata służyły ludziom mity. Jak objąć rozumem całą tę złożoną rzeczywistość, która narodziła się z odprysków materii, z gazów i błyskawic? A może wcale nie ma takiej konieczności? „Szkice mityczne” Marka Saka skłaniają do takich refleksji. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
600. urodziny to nie lada okazja do świętowania – do celebracji przyłącza się także Manufaktura. Projekt artystyczny LODZ600 sięgnie do korzeni włókienniczej historii miasta…
Do 17 III trwa wystawa konkursu Prime Time 2022 na najlepsze dyplomy zrealizowane w 2022 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Podczas wernisażu 3 III wręczono nagrody.
RECENZJA. Młoda artystka Irena Zieniewicz znalazła niebanalny sposób na wyrażenie ważkich treści o uniwersalnej wymowie. Konkretnie – dotyczących granic. Ich wytyczania, odczuwania, przekraczania, dosłownie i w przenośni, ale i „bycia na granicy” – doświadczania granicznego stanu w bezsilności czy poczuciu zagrożenia życia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 16 LUTEGO 2023

Koniec miasta - fotografie

Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę fotografii Artura Urbańskiego „Koniec miasta”. Wernisaż 16 II o godz. 18.30 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5).
Chcecie podziałać projektowo w przestrzeni sztuk wizualnych? Budować siebie poprzez swoją obecność w sztuce? Miejska Strefa Kultury: Żabieniec zaprasza młodych, którzy pragną świadomie kreować przestrzeń współczesnej sztuki.
Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych "Sztuka jak Balsam" organizowany jest na terenie województwa łódzkiego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi we współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej.