Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W styczniu 2024 roku w Łodzi rozpoczyna działalność Studium Scenariuszowe. Jest to edukacyjna inicjatywa łódzkiego STUDIA M. P.S.A. Zajęcia odbywać się będą w Hubie Kultury Kina Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205, a kadrę tworzyć będą: Feliks Falk, Andrzej Bart, Paweł Maślona, Rafał Bryll, Andrzej Kuciłła, Sławomir Kalwinek, Igor Mertyn, Sławomir Fijałkowski, Marcin Bałczewski, Mateusz Sidor.
od 29 GRUDNIA 2023

Nowe kino w Łodzi

Trzysalowe Kino NCKF rozpocznie działalność 29 grudnia 2023 roku przedpremierowymi pokazami filmów „Strefa interesów” (najlepszy film tegorocznego festiwalu w Cannes) oraz „Imago” (nagradzany na festiwalach w Gdyni i Karlowych Warach). Widzowie zasiądą w salach: Odeon, Urania i Luna, nazwanych tak na pamiątkę kin, które działały w Łodzi na początku minionego wieku.
Autor nagrodzonego Orłami i Złotymi Lwami filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyser Mariusz Wilczyński zakłada swoją pracownię na Księżym Młynie. Jest jednym z jedenastu nowych lokatorów lokali użytkowych, którzy będą prowadzić działalność w obszarze kultury i sztuki w świeżo wyremontowanych lokalach.
Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja co prawda dobiegł końca, ale Krytyk ciągle Pisze… Podczas gali otwarcia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu, w którym jury twórców filmowych (w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda) zdecydowało się wyróżnić między innymi moją nieskromną opinię na temat „Barbie” Grety Gerwig. 
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.
Białą Kobrę oraz Grand Prix 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi (15 tys. zł) otrzymał film „Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Glob. Nagrodę specjalną im. Krzysztofa Talczewskiego odebrał wybitny ukraiński reżyser Sergiej Łoźnica.
Zakończyła się stacjonarna edycja 14. Festiwalu Kamera Akcja. Uczestnicy oglądali premierowe tytuły, debatowali na temat branży filmowej, spotkali się ze scenarzystami z Hollywood, poznali najlepsze etiudy i animacje tego sezonu.
Nadeszła wiekopomna chwila. Po 11 latach od pomysłu utworzenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, po blisko ośmiu latach działania tej instytucji i sześciu od chwili powstania projektu trzech wystaw stałych 12 października dwie z nich zostaną udostępnione zwiedzającym, a wraz z nimi – przebudowane wnętrze EC1 Wschód oraz pięć sal edukacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do produkcji filmów. Z końcem roku mają być otwarte jeszcze trzy sale kinowe.
Łódź Film Commission pochwaliła się łódzkim wkładem w Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zapowiedziała najbliższe premiery filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy i pokazała swój najnowszy klip promocyjny, który wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.