Organizatorzy 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia pochwalili się filmami, które znalazły się w programie festiwalu, a zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Laureatów EFA poznamy 9 grudnia podczas gali w Berlinie, ale wcześniej część z nich będzie można obejrzeć w Łodzi od 23 listopada do 2 grudnia.
Znalazła się w grupie 64 miast, które powiększą Sieć Miast Kreatywnych (UCCN). Łódź dołącza do prestiżowego grona – tytułem Miasta Filmu cieszą się m.in. Rzym, Sydney i Bradford – w towarzystwie Bristolu, japońskiej Yamagaty, chińskiego Qingdao i hiszpańskiej Terrassy.
Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.
Podczas spotkania mistrzów polskiej animacji – Daniela Szczechury, Stanisława Lenartowicza, Piotra Dumały i Mariusza Wilczyńskiego – nie było jubileuszowego ciepełka. Od początku była to – momentami gorzka – rozmowa o kondycji współczesnego filmu animowanego, talencie młodych twórców, potrzebach widzów i rzeczywistości nowych technologii.
Szczęśliwcy, którzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Krakowskiego, nie tylko zdobyli lub poszerzyli swą wiedzę o sztuce pisania scenariuszy, ale mieli też szansę nauczyć się czegoś pozytywnego o sztuce życia.
Trwa nabór do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się od 23 listopada do 2 grudnia, a sam konkurs znacząco zmienił swoją formułę. Prace można zgłaszać do 15 października.
DKF Bez Nazwy z Łowicza został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2016 w kategorii „Dyskusyjny Klub Filmowy”. Nagrody PISF wręczono po raz dziesiąty 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych. Pogrzeb - 2 października.