Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.
Podczas spotkania mistrzów polskiej animacji – Daniela Szczechury, Stanisława Lenartowicza, Piotra Dumały i Mariusza Wilczyńskiego – nie było jubileuszowego ciepełka. Od początku była to – momentami gorzka – rozmowa o kondycji współczesnego filmu animowanego, talencie młodych twórców, potrzebach widzów i rzeczywistości nowych technologii.
14 PAŹDZIERNIKA 2017 / 28 PAŹDZIERNIKA 2017

MEKSYK FRIDY KAHLO

Cykl filmów meksykańskich prezentowanych przy okazji wystawy „Frida i Diego. Niech żyje życie!” w Muzeum Kinematografii.
Szczęśliwcy, którzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Krakowskiego, nie tylko zdobyli lub poszerzyli swą wiedzę o sztuce pisania scenariuszy, ale mieli też szansę nauczyć się czegoś pozytywnego o sztuce życia.
Trwa nabór do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się od 23 listopada do 2 grudnia, a sam konkurs znacząco zmienił swoją formułę. Prace można zgłaszać do 15 października.
DKF Bez Nazwy z Łowicza został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2016 w kategorii „Dyskusyjny Klub Filmowy”. Nagrody PISF wręczono po raz dziesiąty 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych. Pogrzeb - 2 października.
W Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi zakończyły się zdjęcia do film fabularnego „Pośrednicy” w reżyserii Pawła Wendorffa. To właśnie tutaj pracuje bohater tej historii, zajmuje się małpami. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego biologicznym ojcem jest ktoś inny niż całe życie sądził. To uruchamia serię zaskakujących zdarzeń.