Poznaliśmy szczegóły projektów, na podstawie których powstaną wystawy stałe i przestrzenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Koszt przedsięwzięcia to 57 mln zł.
„Jak pies z kotem” – najnowszy film Janusza Kondratiuka (premiera 19 października) – jest przykładem twórczości głęboko zakorzenionej w osobistych przeżyciach autora. Miała to być historia uniwersalna o tym, że trzeba opiekować się bliskimi do końca. Ja jednak podczas oglądania widziałem konkretne realne osoby i niemal do końca zastanawiałem się, dlaczego on (reżyser) to robi.
Stanisław Radwan mnie wzrusza. Fascynuje, ciekawi, ale przede wszystkim chyba jednak wzrusza. Wzruszenie nie musi być przecież jedynie afektem wynikającym z emocjonalności, to także rodzaj wdzięczności za wszystko, co kompozytor nam ofiarował, czym obdarza nas wciąż.
6 WRZEŚNIA 2018 - 27 GRUDNIA 2018

XI edycja Kultury Dostępnej w Kinach

W łódzkim kinie Helios startuje XI edycja Kultury Dostępnej. Bilety na polskie filmy kosztują tylko 10 zł. W repertuarze pojawi się m.in. nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy nominowany do Oscara „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
19 sierpnia padł tysięczny klaps na planie filmu fabularnego „Klecha”, którym jako reżyser fabuły debiutuje Jacek Gwizdała, producent, szef znanego nie tylko w Łodzi Contra Studio. W roli głównej występuje Mirosław Baka.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej po raz pierwszy w Polsce przeprowadzi badania wiedzy, kompetencji i umiejętności w zakresie edukacji filmowej. Jest to część realizowanego przez NCKF wartego milion złotych programu upowszechniania wiedzy o kinie, na który 500 tys. zł przekazał Łodzi Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, twórca polskiej szkoły dokumentu,  zmarł 11 sierpnia w wieku 88 lat.
Można się zgłaszać do trzech konkursów w ramach 9. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, która odbędzie się od 18 do 21 października w Łódzkim Domu Kultury. Konkurs Etiud i Animacji, „Krytyk pisze” i „Krytyk mówi” to doskonały początek kariery w branży filmowej.
Podczas 8. edycji Transatlantyk Festival pokazano ponad 40 premierowych filmów. Niektóre z nich lada moment trafią do dystrybucji i będzie je można zobaczyć w kinach. Najbliższe w sierpniu.
PODSUMOWANIE. Transatlantyk Festival mamy za sobą – podczas gali zamknięcia w EC1 wręczono furę nagród filmom, młodym kompozytorom i osobistościom, które mają budować prestiż imprezy. A prestiż jest potrzebny, bo festiwal, wymyślony i firmowany przez kompozytora i zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka, niezmiennie wzbudza kontrowersje.