DKF Bez Nazwy z Łowicza został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2016 w kategorii „Dyskusyjny Klub Filmowy”. Nagrody PISF wręczono po raz dziesiąty 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych. Pogrzeb - 2 października.
W Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi zakończyły się zdjęcia do film fabularnego „Pośrednicy” w reżyserii Pawła Wendorffa. To właśnie tutaj pracuje bohater tej historii, zajmuje się małpami. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego biologicznym ojcem jest ktoś inny niż całe życie sądził. To uruchamia serię zaskakujących zdarzeń.
Wybór projektu wnętrz i wystaw stałych Narodowego Centrum Kultury Filmowej wchodzi w decydującą fazę. Miasto zaprezentowało propozycje trzech biur projektowych, które wzięły udział w konkursie. Centrum ma być w całości gotowe na koniec 2019 roku, a na wykonanie ostatecznego projektu i budowę przeznaczono 57 mln zł.
W połowie października wchodzi na ekrany kin całego świata brytyjsko-polski Loving Vincent (w polskiej wersji językowej Twój Vincent), pełnometrażowa animacja o ostatnim etapie życia Vincenta van Gogha. 65 000 klatek filmu zostało namalowanych farbami olejnymi przez 120 artystów. Była wśród nich łodzianka Daria Solar.
Kiedy spotkali się po raz pierwszy, od razu wiedzieli, że są sobie pisani. Najpierw Janusz „Kuba” Morgenstern dostrzegł ją w przejeżdżającym tramwaju. Potem szukał blondynki w czarnej chuście na głowie. Przyszedł do Akademii Sztuk Pięknych, mając nadzieję że ją tam znajdzie, ale większość studentek właśnie tak wyglądała.
Film Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, zwyciężył w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej z okazji 30 lat jej istnienia. Drugie miejsce zajął „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Internauci głosowali na Facebooku. Wybierali spośród 29 produkcji, które do tej pory otrzymały Europejską Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy film.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej – weekendowe zajęcia przeznaczone dla gimnazjalistów, licealistów i studentów.
Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” (oraz 3,5 tys. zł) otrzymał Paweł Stasiewicz, autor filmu „Powierzchnia do pamiętania fragmentu” za - jak głosi uzasadnienie jury - „znalezienie wolności twórczej na kartkach zeszytu w kratkę” .
Jedna z najlepiej ocenianych imprez filmowych w Łodzi – Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja – odbędzie się w dniach 19-22 października w Łódzkim Domu Kultury. W programie ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami.