95 lat historii to tysiące audycji, miliony słów i niezliczone spotkania z drugim człowiekiem. W jubileuszowym roku istnienia Radia Łódź powstała książka „Radio to ludzie” - zbiór wywiadów Mariusza Janika z pracownikami rozgłośni z ul. Narutowicza 130.
"Radio to ludzie” to opowieść o tych, którzy od lat współtworzą łódzki eter – o głosach rozpoznawalnych i tych, które na co dzień pozostają poza anteną. O dziennikarzach, reporterach i realizatorach dźwięku. O ludziach, bez których radio nie mogłoby istnieć.
W rozmowach powracają wspomnienia pierwszych wejść na żywo, tremy i ekscytacji, radiowych wpadek i momentów wzruszeń. Jest w nich także refleksja nad odpowiedzialnością za słowo oraz nad zaufaniem, jakim przez dekady obdarzali rozgłośnię słuchacze.
Bohaterowie książki opowiadają o zmieniających się technologiach – od analogowych taśm i magnetofonów po nowoczesne, cyfrowe studio i internetowe transmisje. Jednak niezależnie od epoki jedno pozostaje niezmienne: radio tworzą ludzie – ich wrażliwość, doświadczenie i pasja.
„Radio to ludzie” nie jest wyłącznie jubileuszową publikacją. To portret środowiska, które przez niemal sto lat towarzyszy mieszkańcom regionu w chwilach codziennych i tych najważniejszych. To zapis pamięci instytucji, która współtworzy historię miasta i jego społeczności. To także spojrzenie na prywatne życie ludzi radia – ich wybory, pasje i codzienność poza studiem
Autorem książki „Radio to ludzie” jest Mariusz Janik, kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. W Radiu Łódź związany przede wszystkim z redakcją internetową, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl wywiadów „Ludzie Radia”.
Spotkania z radiowcami:
23 IV o godz. 17 w sali konferencyjnej WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (wejście A i C, II piętro, dostępna winda), wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność przybycia
15 V o godz. 18 w Mediatece MEMO przy ul. Moniuszki 5 w Łodzi będzie można spotkać się zarówno z autorem, jak i bohaterami książki.
Książka niebawem będzie dostępna m.in. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Słuchacze będą mogli także ją wygrać w radiowych konkursach.
- od 23-04-2026 godz 17:00
Kategoria
Wiadomości
