Film dokumentalny to według oczywistych skojarzeń odzwierciedlenie rzeczywistości. Teoretyk Marek Hendrykowski określa go nawet jako film faktów. Jego odrębność często jednak zaciera się, budząc poważne wątpliwości choćby wśród jurorów festiwali.
EC1 Łódź - Miasto Kultury ogłasza kolejny, jedenasty już nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego. Dofinansowanie mogą uzyskać produkcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim. Do podziału jest blisko 1,5 mln zł.
Jagoda Szelc, studentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Film. Uzasadnienie brzmi: „Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.
od 16 STYCZNIA 2018

Dekoracja wnętrz: Ewa Braun

Otwarcie wystawy poświęconej scenografii filmowej pt. „Dekoracja wnętrz: Ewa Braun - odtwarzanie minionych światów…”. Po wernisażu odbędzie się projekcja „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” w reżyserii Janusza Majewskiego, do którego Ewa Braun tworzyła scenografię.
122. rocznicę pokazu braci Lumiere Łódź uczciła spotkaniem z Janem Jakubem Kolskim, który realizuje swój kolejny film „Ułaskawienie”. Reżyser rozmawiał z dziennikarzami przy ul. Piotrkowskiej 15 – to tutaj 13 stycznia 1907 roku jego pradziadek otworzył kino o nazwie Teatr Optique Parisienne.
Łódzki Fundusz Filmowy w 2017 roku dofinansował 11 filmów na łączną kwotę 1,2 mln zł (więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko z funduszu mazowieckiego). Na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano ponad 300 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych. Łódzki Fundusz Filmowy świętował w tym roku 10-lecie istnienia.
Krótkometrażowy film animowany „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki, zrealizowany przez łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol, otrzymał Nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie.
Film „Deer Boy” w reżyserii Katarzyny Gondek, wyprodukowany przez łódzką firmę Centrala Films, został zakwalifikowany do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów krótkich metraży na świecie - Sundance Film Festival.
Tryumfatorami konkursów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia zostały filmy „Serce miłości" Łukasza Rondudy (Kryształowe Jabłko) i rosyjska „Bliskość” Kantemira Bałagowa (Kryształowa Łódka). Jurorzy określili festiwal jako fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców.
Radosna informacja! Od numeru lutowego w "Kalejdoskopie" stała rubrykę prowadził będzie Łukasz Maciejewski, ceniony dziennikarz oraz krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu SWPS, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura.