Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 w Łodzi została odsłonięta gwiazda Feliksa Falka, cenionego reżysera i scenarzysty, którego filmy należą do kanonu historii polskiego kina. Autor „Wodzireja” spotkał się z łodzianami.
Festiwal Kamera Akcja ogłasza listę tytułów dwunastu animacji i dwunastu etiud aktorskich z całego świata, które powalczą o zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight. Organizatorzy festiwalu (13-16 października w Łodzi) polecają również filmy, które nie trafią do polskich kin, a będzie można zobaczyć je tylko w Łodzi podczas Kamery Akcji oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy jak: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości.
Film „BEE WILD” w reżyserii Jana Hafta zdobył Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w sobotę zakończył się w Łódzkim Domu Kultury.
Łódzkie studyjne kino Bodo, działające od 2014 roku, zostanie zamknięte 19 listopada 2022 roku. Jednak do tego dnia wciąż zaprasza na seanse.
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
Historię Melomanów – legendarnej polskiej grupy jazzowej wywodzącej się z Łodzi – przedstawia film dokumentalny „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Początki zespołu sięgają 1947 roku i łódzkiego ośrodka YMCA. Na początku lat 50. Melomani rozwijają skrzydła w składzie: Witold Sobociński (perkusja), Andrzej Wojciechowski (kotły), Jerzy Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i Andrzej Trzaskowski (fortepian). W 1952 do grupy dołączył również drugi pianista Krzysztof Komeda. Ramy czasowe opowieści wyznacza 1958 rok, kiedy Melomani przestali istnieć.
6 WRZEŚNIA 2022

iHuman

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w kinie plenerowym w ogrodzie Oskara Zieglera w sekcji Art & Science pokazany zostanie film dokumentalny „iHuman”.
4 WRZEŚNIA 2022

Z zawiązanymi oczami

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka na Stawach Stefańskiego w sekcji Polsko-ukraińskie kino plenerowe pokazany zostanie ukraiński film „Z zawiązanymi oczami”. Film opatrzony jest polskimi i ukraińskimi napisami.
Można się zgłaszać do konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi w ramach 13. Festiwalu Kamera Akcja. Konkursy mają promować i wspierać rozwój początkujących krytyków filmowych. Do wygrania nagrody pieniężne, współpraca z „Film&TV Kamera” oraz indywidualne lekcje kina z twórcami i krytykami filmowymi. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się w dniach 13-16 października w Łodzi.