"Trwanie" w pałacu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

"Trwanie" w pałacu

Film „Trwanie” w reżyserii Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji. Pokaz filmu zaplanowano na 28 IX w Pistori's Palace w Bratysławie.
„Trwanie” to opowieść o drzewach jako o "osobach" – bliskich człowiekowi i od zawsze mu towarzyszących. Osią filmu jest emocjonalny związek pomiędzy Markiem Kubackim  -„chirurgiem drzew", a jego „pacjentami-drzewami”. Marek Kubacki, dziś już emerytowany dendrolog, przez kilkadziesiąt lat ratował sędziwe drzewa przed wycinką. „Chirurg” nadal odwiedza „pacjentów”, bada ich, sprawdza kondycję.

Refleksje lekarza drzew dotyczące jego pacjentów składają się na mistyczną opowieść o drzewie jako żywej istocie , którą należy traktować z szacunkiem, a nie jak jedynie surowiec przemysłowy i źródło opału.

Polska premiera tego filmu odbyła się 24 listopada 2022 roku.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji odbywa się w dniach 25 – 29 września w Bratysławie i Bańskiej Bystrzycy. O tym wydarzeniu możecie przeczytać tutaj

Kategoria

Film