Premiera filmu o prof. Przyborku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Premiera filmu o prof. Przyborku

Grzegorz Przyborek "Hotel"

Retrospektywnej wystawie prac Grzegorza Przyborka na tegorocznym Fotofestiwalu towarzyszy premiera filmu dokumentalnego Andrzeja P. Florkowskiego "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka - w Art_Inkubatorze (sala teatralna) 20 VI o godz. 19.30. Po spotkaniu planowane jest spotkanie z prof. Grzegorzem Przyborkiem, Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwlau i autorem. Od 21 VI film będzie pokazywany na wystawie prof. Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Ten debiut Andrzeja P. Florkowskiego ma formę łączącą dokument z esejem filmowym pozostawiającym przestrzeń na analizę i kontemplację obrazu fotograficznego oraz muzyki Targanescu. Premiera odbywa się pod patronatem "Kalejdoskopu".

Od autora - o filmie:

Zaproponowałem zrobienie filmu mojemu przyjacielowi Grzegorzowi Przyborkowi latem 2018 roku. Punktem wyjścia do realizacji stała się wystawa retrospektywna "KOAN" w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego - Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy w 2019 roku. Stąd pochodzą zdjęcia z wernisażu i ekspozycji. Wystawa ta dała mi możliwość rejestracji obiektów, które na ogół nie są dostępne. We wrześniu tego roku nakręciliśmy plenery w Prowansji i słynną szkołę fotografii w Arles. Ponieważ w moim założeniu tam ukształtowała się wyjątkowa wizualność sztuki Grzegorza Przyborka i nie wyobrażałem sobie filmu bez wizyty w tym wyjątkowym miejscu.

W Łodzi wielokrotnie odwiedzałem pracownię Profesora, kiedy pracował nad cyklem covidowym. W filmie wypowiada się Grzegorz Przyborek, ujawniając swoje decyzje i okoliczności powstania szeregu prac. Do omówienia sztuki Profesora zaprosiłem dr hab. Mariannę Michałowską oraz prof. Ryszarda K. Przybylskiego, wybitnych znawców współczesnych trendów w fotografii i kultury współczesnej. Wychodząc z założeń wystawy "KOAN" oraz estetyki sztuki Profesora starałem się podporządkować tym założeniom swój obraz filmowy i napełnić do symbolicznymi ujęciami. Wprawdzie film poświęcony jest "niemej" sztuce, to w moim założeniu dużą rolę odgrywać będzie muzyka. Zaprosiłem trzech artystów z poznańskiego zespołu Targanesku: Katarzynę Klebbę, Arnolda Dąbrowskiegi i Pawła Palucha do nawiązania dialogu z obrazem fotograficznym i filmowym.

Elementem, który pojawia się w filmie już od samej wystawy w Bydgoszczy, jest woda. Motyw ten nawiązuje do filozofii zen, tak często pojawiającej się w filmie. Starałem się zrobić film o fotografii, jakich na razie nie spotkałem w Polsce.

Od autora - kilka słów o sobie:

Zajmuję się fotografią od dziewiątego roku życia. Miałem to szczęście, że nawet w tamtych trudnych czasach nie brakowało mi filmów do robienia zdjęć. W 1976 ukończyłem historię sztuki na UAM w Poznaniu. W czasie studiów aktywnie uczestniczyłem w działaniach kulturalnych i artystycznych Poznania. W 1979 zostałem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1988 roku jestem pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu (obecna nazwa), gdzie przez lata współorganizowałem proces dydaktyczny fotografii jako medium sztuki. W latach 1989-1996 zajmowałem się  telewizyjną produkcją, realizując filmy dla stacji kablowej w Bostonie, TVP1, 2 i 3 oraz klientów biznesowych.

Andrzej P. Florkowski
  • od 20-06-2023 godz 19:30

Kategoria

Film