Można się w ogóle nie rozpakowywać. Sezon festiwalowy dla krytyka filmowego zaczyna się mniej więcej od połowy kwietnia i trwa aż do listopada. Pamiętajmy, że niemal każde większe miasto (tych mniejszych też jest zresztą sporo) ma swój własny festiwal filmowy, do tego dochodzą jeszcze festiwale europejskie i światowe.
– Kiedy lecieliśmy do Los Angeles z Januszem Kamińskim i Allanem Starskim z nominacjami do Oscara, byliśmy przekonani, że nie mamy szans z tym naszym czarno-białym filmem. Startowała wtedy cała śmietanka scenografii filmowej z Dante Ferrettim na czele – wspominała Ewa Braun, laureatka tej prestiżowej nagrody w 1994 roku, za scenografię do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.
„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za najlepszą reżyserię. Film został wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, a blisko 30 dni zdjęciowych zrealizowano w Łodzi i okolicy.
"Kino irańskie wciąż potrafi jeśli nie zaskoczyć, to sprowokować dyskusję. Tak jak "Uczciwy człowiek" Mohammada Rasoulofa, który jednocześnie intryguje i irytuje" - pisze w stałej rubryce "Wodzireje i amatorzy" Łukasz Maciejewski.
3 MAJA 2018 - 30 SIERPNIA 2018

Filmy dostępne

Kolejna edycja cyklu projekcji filmowych w ramach „Kultury Dostępnej w Kinach”! W kinie Helios zaprezentowane zostaną najnowsze polskie filmy w każdy czwartek za jedyne 10 zł. Seanse odbywają się o 13 i 18.
Jesteśmy jednym z lepszych miast w regionie pod względem frekwencji kinowej. Na niektóre seanse brakuje biletów – mówi PIOTR BIGOS, prowadzący w Skierniewicach kinoteatr Polonez, obchodzący w tym roku 40-lecie. Jego szef sam świętuje 35-lecie pracy zawodowej.
Władze Łodzi przeznaczyły 300 tys. złotych na pierwszy etap wdrażania projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO” (do końca sierpnia tego roku). Łódź od października 2017 należy do Sieci Miast Kreatywnych skupiającej 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik własnego rozwoju i rewitalizacji.
Organizatorzy 8. Transatlantyk Festivalu ujawnili pierwsze informacje na temat programu filmowego imprezy. Poinformowali także, że tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Niepodległość dziś”. Nie wiedzą jeszcze, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje, ale wiedzą kiedy – od 13 do 20 lipca.
Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i kręcony m.in. w Łodzi, znajdzie się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.
Klipsy – pomarańczowe, pistacjowe, fioletowe. Sukienki – granat, błękity, ochra. Apaszki, pierścionki, buciki, torebki. Albina Barańska dbała o wygląd, wyróżniała się. Bardzo dobrze, dekorator wnętrz powinien się wyróżniać. A dekorator tak wybitny jak ona wyróżniał się w dwójnasób.