Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Reżyser Jan Jakub Kolski, podczas spotkania z publicznością na 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, przyznał, że recenzjami przejmuje się bardzo, ale i tak robi swoje. W najnowszym filmie „Ułaskawienie” sięgnął po dobrze nam znaną poetykę i nasycił ją emocjami tak mocno, że od obrazu nie sposób się oderwać, nawet gdy ociera się o ckliwość i tematy, których w polskim kinie jest już dość.
– Skupiamy się na twórczości debiutantów, która jest przecież niezwykle ważna, bo filmy młodych twórców zapowiadają to, co w kinie ma nadejść – mówi SŁAWOMIR FIJAŁKOWSKI, szef kina Charlie, dyrektor Forum Kina Europejskiego Cinergia, które odbywa się w dniach 23 listopada – 1 grudnia w Łodzi.
Film „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego zdobył Białą Kobrę - Grand Prix 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który w sobotę zakończył się w Łodzi. Reżyser oprócz statuetki otrzymał 15 tys. zł.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan ma długą tradycję – w tym roku odbywał się dwudziesty trzeci raz. U źródeł jego powstania leżało przekonanie, że w portowym Busan (do niedawna Pusan), drugim co do wielkości koreańskim mieście, powinna powstać duża impreza jako przeciwwaga dla monopolizującego rynek kulturalny Seulu. Krok po kroku – udało się.
Powstaje animowany serial „Jak zostałem Superłotrem” według pomysłu Krzysztofa Ostrowskiego - łódzkiego rysownika komiksów, wykładowcy oraz byłego wokalisty Cool Kids Of Death. To serialowy debiut Ostrowskiego dla młodzieży i widzów dorosłych.
„Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni) - otworzy tegoroczną 23. edycję Forum Kina Europejskiego Cinergia, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia. Na zakończenie pokazany zostanie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy.
Może to zasługa kampanii wyborczej (nie sądzę, by wzrastającej wrażliwości polityków na wartość kultury), ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie z różnych stron Polski wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych.
Akcja filmu „Paterson”, zrealizowanego przez Jima Jarmuscha w roku 2016, rozgrywa się w mieście Paterson. Jego bohaterem jest kierowca autobusu o nazwisku… Paterson.
„Jest naprawdę ekstra” - film Katarzyny Warzechy zdobył główna nagrodę w Konkursie Etiud i Animacji 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który zakończył się w niedzielę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Na imprezy filmowe wyruszam zawsze z pewnym bagażem przeczuć lub nadziei. Zazwyczaj się spełniają, stosunkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś festiwal wydał mi się nieudany i bym poczuł się rozczarowany. Koszalińska impreza „Integracja Ty i Ja” ma swoją renomę i utrwalony status.