Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Z Moniką Żelazowską, pełnomocniczką rektora Szkoły Filmowej w Łodzi ds. przeciwdziałania dyskryminacji, rozmawia Patrycja Chuszcz.
Film „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej otrzymał Nagrodę Główną w Międzynarodowym Konkursie Etiud i Animacji w kategorii Najlepsza Etiuda podczas zakończonego w czwartek Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Najlepszą animacją według Jury Głównego był film „Beast Among Us” w reżyserii Natalii Durszewicz.
od 10 PAŹDZIERNIKA 2021

#Bajkizpolski w Polsce

Polskie seriale i filmy animowane dla dzieci zostały zebrane w tematycznych zestawach. Pierwszy z nich zatytułowany „Razem” 10 października trafi do kin w Polsce. W Łodzi filmy będzie można oglądać w kinie Helios.
Jednym z dwóch reżyserów (obok Łukasza Gutta, zarazem autora zdjęć) zwycięskiego filmu tegorocznego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Wszystkie nasze strachy" - jest Łukasz Ronduda, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.
Do 15 października można wysyłać zgłoszenia krótkometrażowych animacji poklatkowych do ANIMARKT Pitching 2021. 15 finalistów otrzyma szansę na zaprezentowanie swojego projektu podczas ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do branży animacji poklatkowej. Do wygrania są m.in. pieniądze na produkcje filmu, voucher na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji oraz akredytacja branżowa na targi Mifa 2022 w Annecy.
10 filmów zostanie dofinansowanych w tym roku z Łódzkiego Funduszu Filmowego na łączną kwotę 1,5 mln zł. Wsparcie otrzyma pięć projektów animowanych, dwa dokumentalne oraz trzy fabularne, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
Do rozpoczęcia 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (30 IX - 7 X) pozostało ponad dwa miesiące, ale organizatorzy już czekają na zgłoszenia krytyków i twórców filmowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy „Krytyk Pisze” i „Krytyk Mówi” oraz Konkurs Etiud i Animacji.
Kiedy usłyszałem o planach otwarcia w Muzeum Kinematografii wystawy stałej „Łódź filmowa”, zdziwiłem się – miasto przecież prowadzi (z kłopotami, ale jednak) w EC1 Wschód wielką inwestycję poświęconą kulturze filmowej. Jedną z trzech wystaw, współtworzących kompletną wizję, będzie „Kino Polonia” – po co to dublować? – pytałem. W skromnych warunkach lokalowych pałacu Scheiblerów postanowiono opowiedzieć o tym samym, choć z perspektywy Łodzi.
FELIETON. Szkoła podstawowa. Z zewnątrz wchodziło się wprost na korytarz. Śmierdziało pastą do podłóg, żółtordzawy kolor farby kłuł w oczy, szatnia była naprzeciwko. Stała tam pani szatniarka z tak zwaną zajęczą wargą. Ani imienia, ani nazwiska, ani twarzy. Nic nie przetrwało. Tylko tyle, że mówiła niewyraźnie, i ta nieszczęsna warga. I że miała granatowy fartuch. Pisze Łukasz Maciejewski.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej czci 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Otwarta została multimedialna wystawa „Bez końca” poświęcona reżyserowi, odbędą się spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem  i wydarzenia towarzyszące, ukażą się okolicznościowe publikacje.