Druga wystawa w NCKF | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Druga wystawa w NCKF

Wizualizacja

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczynają się prace nad kolejną wystawą. „Materia Kina” pozwoli zwiedzającym uczestniczyć w przygodzie, jaką jest film, w interaktywnej „grze w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję. To druga ścieżka edukacyjna w NCKF po „Kinie Polonia”, która powstaje od grudnia 2021 roku i będzie opowiadać o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
Największą atrakcją NCKF będą właśnie wystawy stałe, ale także unikatowe pracownie edukacyjne i trzysalowe kino. Na 3 200 metrach kwadratowych zwiedzający zostaną zaproszeni na narracyjne ekspozycje poświęcone historii, teraźniejszości i przyszłości kina. 3 sierpnia EC1 Łódź podpisało umowę z firmą Trias Avi Sp. z o.o. na wykonanie aranżacji i przestrzeni drugiej wystawy stałej, która zostanie oddana do użytku w 2023 roku

– „Materia kina” będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu – mówi Anna Warda, producentka wykonawcza wystawy. – Następujące po sobie stanowiska zostaną powiązane w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania związane z różnymi etapami produkcji filmu, takimi jak np.: skompletowanie ekipy realizatorskiej, wybór obsady; zaplanowanie ruchów kamery, wymyślenie tytułu i projektu plakatu filmowego czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji. Dzięki temu goście wystawy zapoznają się z cechami charakterystycznymi dla każdego etapu powstawania dzieła filmowego.

Elementami towarzyszącymi rozgrywce będą stanowiska, na których zwiedzający będą mogli na podstawie analiz istniejących filmów odkrywać zagadnienia dotyczące poszczególnych etapów produkcji filmowej.  Zaprezentowane na nich materiały pozwolą zapoznać się ze źródłami inspiracji polskich filmowców, obejrzeć projekty graficzne scenografii i kostiumów, zapoznać się z fragmentami scenariuszy czy zajrzeć za kulisy tworzenia efektów specjalnych.

–  EC1 Łódź, którego częścią jest NCKF, to, obok Centrum Nauki Kopernik, Epi-Centrum w Białymstoku lub powstającego Morskiego Centrum Nauki, największa i najbardziej rozpoznawalna ekspozycja w Polsce – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny Trias AVI. – W przypadku wszystkich wymienionych obiektów, Trias AVI był lub nadal jest zaangażowany w realizację wystaw.

Planowany czas realizacji wystawy „Materia Kina” to 10 miesięcy, a kwota finansowania wynosi 7 195 500 złotych brutto. Kuratorem wystawy jest Adam Uryniak, a jej producentką wykonawczą Anna Warda. Projekt finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach komponentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w ramach EC1 Łódź Miasto Kultury jest instytucją współprowadzoną przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

Kategoria

Film