Momakin w Annecy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Momakin w Annecy

„Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello, czyli koprodukowana przez łódzki Momakin średniometrażowa animacja, 10 czerwca będzie mieć swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Powalczy też o nagrodę w kategorii Film Telewizyjny. Historia Simona i niezwykłej maszyny pomagającej mu komunikować się z otoczeniem to opowieść o potrzebie wzajemnego zrozumienia, pokonywaniu barier i trudnościach z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej animacji, gromadzące każdego roku kilka tysięcy uczestników: producentów, reżyserów, animatorów i twórców. W programie tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 9-15 czerwca, w sekcji konkursowej znalazła się polsko-francusko-szwajcarska koprodukcja „Lola i pianino hałasów” w reżyserii pochodzącego z Brazylii Augusto Zanovello. Film opowiada historię rodzeństwa, które stara się znaleźć sposób na porozumiewanie się. Lola to ucząca się gry na trąbce nastolatka, którą czasem przytłaczają zachowania jej młodszego brata. Psychiatra dziecięcy wyjaśnia jej, czym jest spektrum autyzmu. Lola postanawia zwrócić na siebie uwagę brata i znaleźć sposób, żeby się z nim porozumieć. Animacja ma skłonić młodych widzów do refleksji, otworzyć na temat spektrum autyzmu, a jednocześnie stać się przyczynkiem do rozmowy o trudnościach, z jakimi borykają się osoby w spektrum.

– Każda międzynarodowa produkcja, w której bierzemy udział, jest niepowtarzalna, jednak „Lola i pianino hałasów” jest projektem szczególnym – wyjaśnia Paulina Zacharek, prezeska Momakina. – Nie tylko porusza ważny społecznie temat i to w niezwykle piękny sposób, ale była dla nas wyzwaniem produkcyjnym, bo średni metraż telewizyjny jest wymagający. Udało nam się zebrać fantastyczny zespół lalkarzy, który w najdrobniejszych szczegółach zrealizował wizję reżysera. Ogromnego wsparcia udzielili nam też koproducenci, czyli Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która zajęła się rekwizytami i tytułowym pianinem oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest premiera podczas prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Za powstanie blisko 30 lalek odpowiadał zespół, który stoi też za sukcesami takich projektów, jak „Wyspa psów” Wesa Andersona czy „Piotrusia i wilka” nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton. Postacie Loli, Simona i pozostałych bohaterów stworzyli: Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Piotr Knabe, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Marta Mikołajczyk.

– Łódź słynie ze znakomitych specjalistów, tworzących lalki animacyjne, które trafiają na plany filmowe na całym świecie – mówi Katarzyna Gromadzka z Momakin, producent wykonawczy filmu. – Postacie do animacji Augusto Zanovello zostały stworzone w Łodzi od podstaw, czyli od wskazówek reżysera. Później opracowano projekt wykonawczy, według którego zrealizowano lalki, które były w stanie zagrać więcej ujęć i dubli.

Poza lalkowymi bohaterami na plan „Loli i pianina hałasów” trafiły też rekwizyty wykonane w studiu animacji wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To tam powstały dwie wersje tytułowego pianina oraz samochody. Podczas prac w dużym stopniu wykorzystano także druk 3D.  Wrocławskie studio poza wsparciem koprodukcyjnym jest też odpowiedzialne za realizację nagrań lektorskich.

Po zakończeniu festiwalowej wędrówki, film trafi także do polskiej telewizji.

Kategoria

Film