Wywodzenie wizji świata z „Mein Kampf” łatwo może doprowadzić do spustoszeń, ale w otoczeniu dzienników Klemperera, studium Bullocka, pamiętników gettowych i obozowych lektura ta może być pouczającym doświadczeniem, szczepionką przeciwko populizmom. Przynajmniej częściową - mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta tłumacz, gość Igrzysk Wolności 2017, które odbyły się pod hasłem „Cyfrowa Re:wolucja”.
Ewa Lipska, obok Stanisława Barańczaka, Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego czołowa przedstawicielka Nowej Fali, odebrała w niedzielę 3 grudnia 50 tys. zł i Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Prezentujemy fragment laudacji oraz wystąpienie Przemysława Owczarka, dyrektora Domu Literatury (który nagrodę przyznaje), kończące galę i 11. Festiwal "Puls Literatury"
„Cień Bafometa” (1926) to tytuł drugiej powieści Stefana Grabińskiego, prekursora polskiej fantastyki. Wpadła mi w ręce trzydzieści siedem lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy po raz pierwszy brnąłem przez „Ulissesa” — w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Szóste spotkanie z cyklu "Sezon w pięknie" poświęcone będzie poezji Konstantina Kawafisa. Jego wiersze przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego - Zofia Plewińska i Arkadiusz Wójcik. Gościem specjalnym będzie tłumacz Antoni Libera.
20-lecie "Tygla Kultury" stało się okazją do wydania dwóch numerów jubileuszowych - w zeszłym roku wyszedł zbiór najciekawszych tekstów "europejskich" (datowany jako numer 1 z 2016), a obecnie do rąk czytelników trafił numer z wyborem tekstów o Łodzi (numer 12017).
Przywłaszczanie i pozbywanie się dotyczy przede wszystkim rzeczy, przedmiotów, tego, co materialne, rzadziej słów – chyba że jest zapisane na papierze, drukowane. Właśnie tego rodzaju słów używa Herta Müller, przygotowując swoje poetyckie kolaże. Pisarka była gościem specjalnym XI Festiwalu Puls Literatury.
Literatura, której potrzebujemy. To było państwowe hasło. I była literatura, której „nie potrzebowano”. Ja nie chciałabym by pisarką, której jakaś instytucja będzie potrzebować" - mówiła noblistka Herta Müller. Drugim gościem panelu mistrzowskiego "Europa - demokracja - literatura" była Olga Tokarczuk. 
– Kim był wampir z Bałut, kto porównał rzeźby na pałacu Poznańskich do strachów na wróble, gdzie w Łodzi można spotkać nocą nagą piękność wędrującą po dachu? – na te i inne pytania o literackiej proweniencji odpowiadają Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej w książce „Przewodnik literacki po Łodzi”.
- Idea obserwowania ptaków ma w sobie jakieś związek z dawnymi tradycjami łowieckimi. Czasem trzeba się skradać, wykazywać cierpliwością, spostrzegawczością. A jednocześnie wolna jest od wiadomego efektu polowań - mówił podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury. Stanisław Łubieński, kulturoznawca, ukrainista, autor m.in. książki "Dwanaście srok za ogon" nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike Czytelników 2017
Wywodząca się z niemieckiej mniejszości w Rumunii pisarka, poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, będzie w niedzielę i poniedziałek (26-27 listopada) gościć w Łodzi. Powracającym wątkiem w jej twórczości są mechanizmy systemów autorytarnych i totalitarnych (sama, w rodzinie, doświadczyła nazizmu, a po wojnie stalinizmu w wydaniu rumuńskim) i procesy, jakim w nich poddawana jest jednostka.