Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 XII 2021 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się gala jubileuszu 20-lecia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, podczas której rozdano wybranym instytucjom statuetki Alis Libertatis - Skrzydła Wolności. Wśród uhonorowanych znalazły się Łódzki Dom Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do zapoznania się z publikacją elektroniczną zawierającą wspomnienia nadesłane do Biblioteki w ramach akcji "Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii".
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi wspólnie z bibliotekami publicznymi województwa łódzkiego w czerwcu 2021 r. wykupiła dla czytelników dostęp do 75 000 e-booków i audiobooków na platformie Legimi.
Feliks W. Kres to pseudonim łódzkiego pisarza fantasy. Debiutował w 1983 r. opowiadaniem „Mag”, nadesłanym na konkurs miesięcznika „Fantastyka”.
Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań oraz trzynaście książek. Dzięki współpracy z wydawnictwem Fabryka Słów prezentujemy fragment najnowszej powieści Kresa - "Pani Dobrego Znaku - Wieczny Pokój". Książka jest piątym tomem cyklu "Księga całości".
RECENZJA. Gdyby to dzielnice oskarżano o przestępstwa i wykroczenia, Bałuty byłyby pierwsze na liście podejrzanych. Na pewno ta zła w powszechnej opinii dzielnica byłaby obserwowana, może dostałaby kuratora. Być może opieka społeczna sprawdzałaby, czy dobrze wychowuje swoje dzieci. O książce Tomasza Włodkowskiego „Zła dzielnica” pisze Piotr Grobliński.
od 18 LISTOPADA 2021

Premiera "Tramwaju Tanfaniego"

18 XI do łódzkich księgarń trafi pierwsza książka z serii "Kryminalna Łódź" Wydawnictwa Kusiński. Spotkanie z Marcinem Andrzejewskim, autorem "Tramwaju Tanfaniego", odbędzie się 18 XI o godz. 18 w księgarni PWN (Więckowskiego 13).
WYWIAD. – Znajdziemy w tej powieści fragmenty niezwykle ciężkie, nie czyni to jednak „Ulissesa” dziełem hermetycznym. Można czytać go na wiele sposobów, na przykład jako powieść realistyczną – mówi Maciej Świerkocki, autor nowego przekładu „Ulissesa”, który ukazał się właśnie nakładem łódzkiego Wydawnictwa Officyna. Z Maciejem Świerkockim rozmawia Rafał Gawin.
od 10 LISTOPADA 2021

Dzień przed 13 grudnia 1981 r.

Łódzki dziennikarz Igor Rakowski-Kłos postanowił zrekonstruować wydarzenia z przedednia ogłoszenia stanu wojennego. W swojej najnowszej książce „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” sięga do źródeł - również dotychczas nieznanych - i udziela głosu osobom, dla których ten dzień był szczególny. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.
Konferencja "Literacka emancypantka", poświęcona Gabrieli Zapolskiej, jest w całości dostępna na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Wydarzenie odbywało się w ramach projektu "ZaPolska pod lupą".
Wrześniowe spotkania autorskie, które odbyły się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Łodzi i województwie łódzkim, są już dostępne na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.