1 października odeszła od nas Joanna Ślósarska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca w Katedrze teorii Literatury UŁ, poetka, malarka, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego. uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 października o 13.45 na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej.

W Piotrkowie Trybunalskim odbyło się 2. Forum Grup Poetyckich Województwa Łódzkiego „Kwadra-tura” zorganizowane przez Łódzki Dom Kultury i Centrum Idei „Ku Demokracji”.

Dwa lata po bardzo dobrze przyjętej przez krytykę „Księdze meldunkowej” Maciej Robert opublikował kolejny zbiór wierszy, „Nautilus”, którym ponownie udowadnia, jak bardzo dla jego wyobraźni poetyckiej istotna jest Łódź.
Już po raz dwunasty Bałucki Ośrodek Kultury organizuje konkurs poetycki pod hasłem Nowe inspiracje, skierowany do dzieci i młodzieży. Wysłanie wierszy to szansa na pierwsze poetyckie szlify.
Dzięki współpracy Domu Literatury z czeskimi propagatorami poezji przy Piotrkowskiej stanął poezjomat, czyli maszyna do odsłuchiwania wierszy.
„Wybitna eseistka i charyzmatyczna wykładowczyni łódzkiej PWSFTViT”. „Kolorowa. Niezapomniana. Otoczona przyjaciółmi, ale osobna”. „Oczarowywała ludzi, uwodziła” – tak znajomi i współpracownicy mówią o zmarłej pięć lat temu Marii Kornatowskiej.
O kłopotach poezji współczesnej z czytelnikami i kłopotach czytelników z poezja współczesną pisze dla nas Elżbieta Grzesiak, uczestniczka Turnieju Jednego Wiersza rozegranego podczas Nocy Poezji w Sieradzu. Dziękujemy za ciekawy list.
Performatywne czytanie fragmentów wybranych dramatów Eugene'a Ionesco oraz prelekcja Ireny Lewkowicz z Katedry Dramatu i Teatru, Instytut Kultury Współczesnej UŁ dotycząca twórczości autora.
Nakładem Domu Literatury ukazała się piąta książka poetycka Piotra Gajdy. Tomik Śruba Archimedesa tomaszowskiego poety wyszedł w serii Białe kruki, czarne owce.
 Trzecie spotkanie z cyklu on/off kultura nosiło tytuł Literatura - nagrody, hierarchia, kanon. W rozmowie, którą 5 maja poprowadził w Łódzkim Domu Kultury Piotr Grobliński, wzięli udział: Marzena Woźniak-Łabieniec i Kacper Bartczak z UŁ, a także Jacek Dehnel.