Ewa Kuryluk z nagrodą Tuwima | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Ewa Kuryluk z nagrodą Tuwima

fot. materiały prasowe

W sobotę 18 XII na Scenie Monopolis odbyła się gala łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za 2021 rok. Otrzymała ją Ewa Kuryluk, pisarka i artystka.
Nagrodę, którą przyznają Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, wręczono po raz dziewiąty.  Przyznawana jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną". Laureaci poprzednich edycji to: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert i Wojciech Nowicki.

W tym roku poza Ewą Kuryluk pod uwagę brano także Ingę Iwasiów (poetka, prozaiczka i literaturoznawczyni) oraz Pawła Sołtysa (autor opowiadań i muzyk znany jako Pablopavo).

W laudacji kapituła, której przewodniczyła Barbara Piegdoń-Adamczyk (dziennikarka i wydawczyni Magazynu "Książki"), podkreśliła, że dorobek artystyczny laureatki robi wrażenie - to ogrom prac z zakresu sztuki, historii sztuki, eseistyki, literatury.

"Kusi, by traktować olbrzymi dorobek Ewy Kuryluk jak rodzaj przewodnika, rodzaj mądrościowego poradnika wspierającego w czasach kryzysu – jak choćby ten, w którym się znaleźliśmy. Mam na myśli nie tylko pandemię, ale i reakcyjne zwroty; w końcu backlash, jak tłumaczyła Agnieszce Drotkiewicz Ewa Kuryluk, to skutek ogromnego postępu, który się dokonał. A im większy postęp, tym większa reakcja. Kusi, by traktować Ewę Kuryluk jak mistrzynię, u której można zasięgać języka, szukać porady – może i nawet pocieszenia" – stwierdziła jurorka Anna Marchewka.

Kuryluk poprosiła organizatorów, by nagrodę w wysokości 50 tysięcy zł przekazali na konto Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, ofiarom przemocy, głodu i wojen w Iraku i Afganistanie. "Pomoc drugiemu w potrzebie należy do obowiązków człowieka, lecz w tym przypadku chodzi także o odpowiedzialność polityczną i obywatelską, a więc osobistą, jaką za te wojny ponosimy" – mówiła w prezentowanym podczas gali nagraniu wideo.

Laureatka jest autorką m.in. "Wiedeńskiej apokalipsy. Esejów o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900", "Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsley’a", "Podróży do granic sztuki. Eseje z lat 1975-1979", esejów "Art mon amour. Szkice o sztuce", powieści "Century 21","Grand Hotel Oriental" oraz trylogii autobiograficznej "Goldi. Apoteoza wieżyczkowatości", "Frascati" i "Feluni. Apoteoza enigm". Twórczość Kuryluk została przetłumaczona na kilka języków. Dziś pisarka dzieli czas między Warszawą a Paryżem.

W imieniu Ewy Kuryluk nagrodę odebrał wydawca jej książek. Wręczenie lauru było zwieńczeniem 15. Festiwalu Puls Literatury.

Nominowanych wybrało jury w składzie: Barbara Piegdoń-Adamczyk (przewodnicząca), Kacper Bartczak, Anna Marchewka, Maciej Robert (sekretarz), Maciej Świerkocki.

Pozostali nominowani do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za 2021 rok:

Inga Iwasiów – krytyczka literacka, prozaiczka, literaturoznawczyni, publicystka, aktywistka. Od 1999 roku do momentu zamknięcia pisma w 2012 roku redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Od 2000 roku profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2007 profesor tytularna. Członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN od 2007 oraz Rady Doskonałości Naukowej od 2019. Badaczka literatury XIX, XX i XXI wieku, teoretyczka feminizmu i gender.

Paweł Sołtys – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za prozatorski debiut Mikrotyki otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Kategoria

Literatura