Myśliwski-Bocheński. Rozmowy istotne | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Myśliwski-Bocheński. Rozmowy istotne

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego wydało książkę "Myśliwski-Bocheński. Rozmowy istotne" - zbiór wywiadów z wybitnym pisarzem Wiesławem Myśliwskim, przeprowadzonych przez wybitnego badacza współczesnej literatury polskiej, znanego z niepowtarzalnego stylu.
Mimo dość szczupłych rozmiarów całość w czytelny sposób wyczerpuje najważniejsze wątki i tematy związane z twórczością Myśliwskiego, dobrze oświetla sylwetkę jednego z najważniejszych polskich prozaików okresu powojennego. 

Pomysł i pierwotny szkielet publikacji to rozmowy prof. Bocheńskiego przeprowadzone podczas spotkania w Uniwersytecie Łódzkim. Publikacja została jednak wzbogacona o dodatkowo przeprowadzone wywiady, autorski wstęp prof. Bocheńskiego, a także słownik pojęć związany z twórczością pisarza. Słownik ten to osobna wartość lekturowa, adekwatnie porządkująca myślenie krytyczne o jego prozie, a przede wszystkim usuwająca mylne schematy czytania i pułapki jednoznacznych kwalifikacji. Całość wywiadów opatrzona została krytycznymi komentarzami dotyczącymi poruszanych w rozmowach wątków, tematów, publikacji, problemów – komentarze te znakomicie umiejscawiają rozmowy w kontekście literaturoznawczym, kulturowym, historycznym etc.

"W wywiadzie z Wiesławem Myśliwskim Tomasz Bocheński zaprasza czytelnika do podroży poprzez najważniejsze wątki i tematy związane z twórczością jednego z najważniejszych polskich prozaików okresu powojennego. W rozmowie odważnie stawia prowokacyjne hipotezy, zaś pisarz twórczo na nie odpowiada, dodając własne refleksje. Bardzo oryginalny sposób prezentacji twórczości Wiesława Myśliwskiego. Jeden z pierwszych, przyszłościowych modeli uprawiania nauki o literaturze i krytyki literackiej, zorientowanych na żywą dialogiczność, pojemnych intelektualnie, a przy tym otwartych na szerszego czytelnika".
Z recenzji prof. Piotra Łuszczykiewicza

Kategoria

Literatura