Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zgodnie z wieloletnią tradycją Dom Literatury organizuje kilka konkursów literackich. Są już daty i regulaminy Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka "Moje świata widzenie", Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego i Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina. 
Trudno o lepszą niż zabytkowy Księży Młyn lokalizację dla wydawnictwa, które specjalizuje się m.in. w historii Łodzi. Tam właśnie, na dawnym robotniczym osiedlu, a konkretnie w tzw. konsumach Scheiblera, mieści się Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bogatej ofercie tytułów znajdziemy wiele traktujących o Łodzi, jej historii, wojskowości, infrastrukturze, architekturze, kulturze oraz kuchni. Prezentujemy nowości, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa w ostatnich tygodniach.
Łódź jest miastem stworzonym dla „dziejących się w nim” kryminałów. Mamy więc w miarę ładną Piotrkowską, a potem trochę wystarczy od niej się oddalić i już tak ładnie nie jest. Historie dziejące się w tych miejscach – a opisywane przez Macieja Kaźmierczaka, autora powieści „Martwy ptak” – też do pięknych nie należą. Bohaterowie powieści to również postacie mniej lub bardziej przetrącone przez życie.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi wręczyła Nagrody Laureatom 28. Edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 11. Edycji Nagrody Superekslibris oraz 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 12. edycji Nagrody Superekslibris. Biblioteka zaprasza również na wystawę, na której prezentowane są książki laureatów oraz autorów nominowanych do nagród. Ekspozycja przygotowana przez Dział Zbiorów Regionalnych czynna będzie do 10 VI.
Wydana w działającym przy Łódzkim Domu Kultury wydawnictwie Kwadratura książka poetycka Ewy Jarockiej "Cienie piszczących psów" została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Oczywiście w kategorii poezja. O tym, czy zdobędzie nagrodę, przekonamy się pod koniec sierpnia.
Pseudonim Feliks W. Kres jest z pewnością znany miłośnikom literatury fantasy. Kryje się pod nim Witold Chmielecki – łodzianin i prekursor tego gatunku w Polsce, barwna postać. Po licznych sukcesach zaprzestał pisania na blisko dziesięć lat. Właśnie powraca ze swoim najsłynniejszym cyklem „Księga Całości” oraz z nowymi tytułami.
RECENZJA.Choć nie jest pozbawiona usterek, trzeba ja nazwać znakomitą - o książce "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000" pisze Piotr Grobliński w "Kalejdoskopie" 04/21. Publikacja Stowarzyszenia "Topografie" właśnie została uznana za najlepszą książkę o Łodzi i otrzymała Nagrodę Złoty Ekslibris.
Publikacja „Wielki przemysł, wielka cisza: łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” autorstwa Agaty Zysiak, Joanny Kocemby-Żebrowskiej, Marty Madejskiej, Eweliny Kurkowskiej, Marcina Szymańskiego, Wiesławy Różyckiej-Stasiak, Michała Grudy otrzymała nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi. To 29. edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
– Czy jest jakiś powód, dla którego współcześnie nie mielibyśmy się kierować ponadczasowymi mądrościami? – pyta prof. JERZY ZAJADŁO, którego książka „Minima Iuridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych” została wybrana najlepszą książką humanistyczną roku 2020 w Polsce w Konkursie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowanym przez Uniwersytet Łódzki. Autor jest kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Na platformie wspieram.to pojawił się proekologiczny komiks science-fiction "Aquaworld". Pomysł na niego narodził się w odpowiedzi na pytanie: Co zostawimy naszym dzieciom? Co, jeśli odpowiedzią będzie ucieczka lub pozostawienie ich samych sobie? Autorem scenariusza jest Marcin Bałczewski, rysunki tworzy Agnieszka Sowała-Kozłowska.