20 stycznia odbyła się w Łódzkim Domu Kultury debata zatytułowana Prawda literatury - literatura prawdy, która była jednocześnie epilogiem festiwalu Puls Literatury i kolejna odsłona cyklu "on/off kultura".

W 2016 r. ukazały się dwie książki o tematyce regionalnej. Andrzej Sznajder jest autorem jednej z nich i współautorem drugiej. To „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli” oraz „Karsznice – od powozu do elektrowozu” (z Ryszardem Janem Łęskim).
W serii Co gryzie płeć piękną prezentujemy kolejny felieton Elżbiety Grzesiak.
Tamte, nie te ostatnie, a te sprzed lat. Słońce, jeżyny zbierane do kubka, zapach łąki, znajoma wieś, dziecięce, niekoniecznie najmądrzejsze zabawy – tak, bliskimi niemal wszystkim obrazami, zaczyna się debiutancki tom wierszy sieradzanki Arlety Cłapy.

Bałucki Ośrodek Kultury po raz XII zorganizował Ogólnopolski Konkurs Poetycki "Nowe Inspiracje", adresowany do dzieci i młodzieży. Jurorzy w kilku kategoriach nagrodzili 23 osoby.

Wydawnictwo Kwadratura, istniejące od ośmiu lat w Łódzkim Domu Kultury, 30 listopada 2016 r. powołało Radę Programową, która ma wspierać i popularyzować jego działalność w regionie łódzkim. 
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima w nowej odsłonie na pewno nie wzbudzi takich kontrowersji jak przed rokiem. Strój błazna może spokojnie kurzyć się w piwnicy Domu Literatury. Dobrze, że nagrodę udało się uratować, ale nad nową formułą trzeba jeszcze popracować.

Znamy już siódemkę autorów nominowanych w tym roku do Nagrody Tuwima. Laureata poznamy na gali wręczenia nagrody 11 grudnia. Nagrodę publiczności zdobyła Kaja Kowalewska.

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u”, która zawiera wywiady z dziennikarzami, reżyserami, grafikami,kompozytorami, artystami i literatami. 
W serii Co gryzie płeć piękną prezentujemy kolejny felieton Elżbiety Grzesiak.