„Wezwaliśmy pana ponownie, ponieważ rentgen wykazał pewne niepokojące zmiany” – to kwestia, którą usłyszał Marek, główny bohater znakomitego komiksu „Tylko spokojnie” Henryka Glazy. Tak, słusznie państwo podejrzewają – kilka plansz później Marek dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory. Zaraz, zaraz – ale jak to – komiks o umieraniu i o śmierci?
„To, że nie dostrzega się literackiego potencjału miasta, nie pamięta się o tak ważnym ogólnopolskim wydarzeniu literackim, jakim jest Puls Literatury i Konkurs Bierezina, mogę tylko skwitować gniewem i smutkiem, bo zrozumieć takiej postawy nie sposób” - pisze prof. Jerzy Jarniewicz, ceniony poeta, eseista i wykładowca, juror ważnych konkursów literackich, w liście otwartym.
W Łasku, Pabianicach, Łodzi i Wieluniu odbędą się spotkania promocyjne nowych książek Domu Wydawniczego Księży Młyn. 
Lata 1945-1949 to był dla Łodzi okres niezwykły. Wtedy, jedyny raz w historii, stanowiła kulturalne centrum kraju, a ze wszystkich stron ściągali do niej artyści, aktywiści i pisarze. Jednym z takich był Paweł Hertz – młody poeta, a później też prozaik, oraz wybitny tłumacz i edytor. 29 października tego roku obchodziłby 99. urodziny.
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że łaskowianie nie gęsi, swego dziejopisa mają” – pisał kiedyś sieradzki dziennikarz Wojtek Chmura.
Zanik czytania jest problemem cywilizacyjnym o głębokich i poważnych konsekwencjach. Rosnąca fala populizmu, opartego m.in. na bezkrytycznym przyjmowaniu fałszywych wiadomości, jest tylko jednym z symptomów tej zapaści – mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta, tłumacz, który będzie gościem Igrzysk Wolności (19-21 października) pod hasłem „Cyfrowa rzeczywistość”.
Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na spotkanie z Michałem Cichym połączone z performatywnym czytaniem fragmentów jego książek: „Zawsze jest dzisiaj” (wyd. Czarne 2014) i „Pozwól rzece płynąć” (wyd. Czarne 2017).
Spotkanie z poezją Wiesława Nowickiego – człowieka wielu talentów i pasji, aktora, dziennikarza, reżysera, działacza kultury, propagatora muzyki klasycznej. „Wiersze łódzkie żartobliwe” autora usłyszymy w niezrównanej interpretacji aktorów: Wandy Neumann i Dymitra Hołówki!
Kolejny tekst Elżbiety Grzesiak z cyklu Felieton z wierszem.
Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na „Poemat czterech kultur” został, skrywający się pod godłem „Karot”, Krzysztof Kleszcz. Poeta jest autorem książek poetyckich, które ukazały się w Wydawnictwie Kwadratura – „Ę” (Łódź 2008), „Przecieki z góry” (Łódź 2012) i „Pański płaszcz” ( Łódź 2016).