Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Większe” Tomasza Dalasińskiego to najnowsza książka wydawnictwa Kwadratura, której premiera odbyła się 8 listopada w Łódzkim Domu Kultury. Spotkanie poprowadził Piotr Grobliński.
Usłyszałam to pytanie i zdziwiłam się, że nie było skierowane do mnie. Przez moment zapomniałam, że takie pytania zadaje się trampkom, balerinom, szkolnym tenisówkom, a ja jestem już w wieku czółenek i espadryli, więc od kilku lat nikt mi go nie zadał.
Dzięki uprzejmości łódzkiego wydawnictwa Officyna publikujemy obszerny fragment "W stronę Swanna", pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta. To jego pierwszy od 1937 roku i wersji Tadeusza Boya-Żeleńskiego przekład, autorstwa Krystyny Rodowskiej. "W stronę Swanna" jest owocem dojrzewania Prousta do formy artystycznej. W efekcie wykształcił własną formę i język, których nowatorstwo nie od razu spotkało się z aprobatą wydawców i krytyków. Książka jest już w sprzedaży.
Mijają 3 lata, od kiedy zmarł Zdzisław Jaskuła, poeta, reżyser, tłumacz literatury, dwukrotny dyrektor Teatru Studyjnego i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a swego czasu także felietonista "Kalejdoskopu".
Bloomsday to inaczej mówiąc dzień Leopolda Blooma, głównego bohatera „Ulissesa”, obchodzony corocznie 16 czerwca, czyli w dniu, w którym rozgrywa się akcja powieści.
– Wrażliwość twórców to w moim przekonaniu szczególny dar – wyczulenie połączone z pasją może stanowić zaczyn dzieła, ale, niestety, w wielu wypadkach może przynieść także ból i rozczarowanie – mówi MIECZYSŁAW ZYNER, przedsiębiorca, restaurator,  nauczyciel akademicki. A także podróżnik, pasjonat sztuki i poeta. Autor kilku tomików wierszy: „Zjawy”, „Bez adresu”, „W cieniu” oraz wydanego w tym roku zbioru felietonów „Reflesenty”.
Malejąca popularność literatury SF i jej detronizacja przez fantasy każe pytać, czy jej rola się wyczerpała, czy przepowiedziano już wszystko, co przy obecnym stanie wiedzy da się przepowiedzieć – czy zostały już wyczerpane możliwości odgadnięcia, jak będzie wyglądał (i czy w ogóle będzie istniał) świat za sto czy pięćset lat.
Jeśli chcesz wygrać książkę „Zagram ci to kiedyś. Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem” (Wydawnictwo Znak), to czym prędzej napisz do nas na: konkurs@ldk.lodz.pl.
Istnieje wiele tematów związanych z naszym województwem, których nigdy nie próbowali rozwikłać eksperci. A warto. Dlatego podjęliśmy się tego zadania. Dziś wywiad z p. STANISŁAWEM WOKULSKIM, bohaterem „Lalki”, który chciał rzucić się pod pociąg w Skierniewicach.
Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki, która odbyła się 2 października, zainaugurowała cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.