Książka o łódzkim przemyśle | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Książka o łódzkim przemyśle

Największe fabryki Łodzi i historie ich pracowników od PRL do transformacji - 3 III o godz. 18 odbędzie się premiera online książki "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000".
Stowarzyszenie Topografie i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na premierę nowej książki “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”. Zabiera ona czytelnika w podróż po łódzkich zakładach pracy i odkrywa zapomniane karty historii przemysłowego miasta.

W środę 3 III o godz. 18 odbędzie się premierowe spotkanie online, transmitowane z Księgarni Do Dzieła, które dostępne będzie na Facebooku portalu Miastograf.

Wydana wspólnymi siłami stowarzyszenia i wydawnictwa książka "Wielki przemysł, wielka cisza" to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL oraz transformacji w naszym mieście. Historię gospodarczą i losy poszczególnych fabryk uzupełniają głosy pracownic i pracowników. Gromadzone od lat materiały przybliżają losy 30 wybranych fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają nas na hale produkcyjne, do laboratoriów, a nawet robotniczych domów.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi, a dodatkowo można w niej znaleźć: słownik terminów, listy adresowe fabryk, schematy produkcji włókienniczej, mapę wybranych zakładów pracy.

“Wielki przemysł, wielka cisza” to podsumowanie kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów o Łodzi.

“Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego - Stowarzyszenie Topografie, 2020, ss. 387

Zespół autorski: dr Agata Zysiak, dr Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Wiesława Różycka-Stasiak, Marta Madejska, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda


KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA BEZPŁATNIE DLA KAŻDEGO!

Można ją pobrać po uzupełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem:

forms.gle/TRgNRQzaJXXAu2g99

oraz na stronach: www.fabrykiprl.pl oraz www.miastograf.pl.

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Niewielki nakład drukowanych egzemplarzy będzie dostępny w każdej miejskiej bibliotece oraz najważniejszych bibliotekach uczelni wyższych w Łodzi. Dziesięć egzemplarzy zostanie rozdanych w drodze konkursowej - więcej informacji już wkrótce na Facebooku portalu Miastograf.

***

“Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Chętnie sięgną po nią miłośnicy Łodzi, a także historycy społeczni, historycy przemysłu, praktycy historii mówionej. Może przydać się jako pomoc przewodnikom miejskim oraz jako pomoc edukacyjna w szkolnictwie wyższym. (...) O jej unikalnym charakterze świadczy jednak przede wszystkim wykorzystanie historii mówionej, która daje wgląd w doświadczenie i życie codzienne pracownic i pracowników łódzkiego przemysłu w XX wieku.” - dr. hab. Joanna Wawrzyniak, Uniwersytet Warszawski

Projekt został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra - Muzeum Historii Polski oraz przez Urząd Miasta Łodzi.
Księgarnia Do Dzieła
  • od 03-03-2021 godz 18:00

Kategoria

Literatura

Adres

Łódź, ul. Próchnika 3

Kontakt

mail:
kontakt@dodziela.com.pl
Facebook:
https://www.facebook.com/ksiegarniadodziela