Pieniądze na książki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Pieniądze na książki

Spośród 180 bibliotek publicznych w województwie łódzkim aż 123 otrzymały ministerialne dotacje m.in. na zakup nowości wydawniczych. W sumie – 1 575 550 zł. Przy podziale funduszy komisja uwzględniała kryteria: demograficzne i czytelnicze oraz możliwości finansowe bibliotek i wielkość wkładów własnych.
Największym beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w województwie łódzkim jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Placówka szacuje, że za kwotę dofinansowania wynoszącą 353 500 zł uda się zakupić około 14 000 pozycji. – Do naszych filii właśnie trafiają pierwsze książki zakupione za te fundusze. Przykładowe tytuły: Celeste NG „Małe ogniska”; Joanna Opiat-Bojarska „Fejm”, Guillaume Musso „Gdzie jest Angelique?” – mówi Joanna Strzelec, kierowniczka działu promocji i marketingu w bibliotece.

Przy wyborze książek bibliotekarze kierują się przede wszystkim swoim doświadczeniem i znajomością rynku wydawniczego. Na bieżąco śledzą, jakie nowości się ukazują oraz jakie tytuły są cenione przez krytyków oraz uznawane przez kapituły nagród literackich, i jakie trafiają na listy bestsellerów.

– Zakupy są dokonywane przez kierowników poszczególnych filii, którzy budują ich księgozbiór. Dzieje się to sukcesywnie, tak, aby można było kupować najnowsze premiery książkowe – wyjaśnia Strzelec.

Druga z kolei jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Tutaj w ramach dotacji wynoszącej 108 000 zł zostaną zakupione nie tylko nowości wydawnicze (książki, audiobooki, nuty, kartografia), ale też dostęp do internetowych treści medialnych dla czytelników korzystających z biblioteki. Na zakupy wpływ będą mieli czytelnicy.

W końcówce dotacyjnej stawki bibliotek w województwie łódzkim są dwie biblioteki gminne: w Klukach i Dmosinie. Każda z nich otrzymała 1600 zł dotacji.

Placówka w Dmosinie (powiat brzeziński) powiększy swój księgozbiór liczący około 15 500 pozycji o 57 książek. – U nas zakupy już zostały dokonane, częściowo zgodnie ze zgłoszeniami czytelników – informuje Joanna Kucińska, dyrektorka biblioteki. – Kupiliśmy m.in. „Sagę krynicką” Edyty Świętek, „Jak to się stało” Anny Karpińskiej, „Flowers” Krystyny Mirek, „Widmo Brokenu” i „Zarzut” Remigiusza Mroza oraz „Córkę z Włoch” Soraya Lane.

W Klukach (powiat bełchatowski) również zakupiono już część książek, sugerując się opiniami czytelników. – Wśród 61 nowych pozycji są między innym książki Remigiusza Mroza, „Alkohol i muzy” Sławomira Kopera, „Chołod” Szczepana Twardocha, seria „Lilie królowej” Lucyny Olejniczak i cykl „Podróż wołyńska” Joanny Nowak. W sumie chcemy kupić około 100 książek – mówi Dorota Bill-Skorupa, kierowniczka Gminnej Biblioteki w Klukach.

Czytelników pytają o zdanie także w bibliotece prowadzonej przez Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie, który otrzymał 4850 zł. – Przewidujemy zakup około 350 nowości czytelniczych – mówi Anna Kowalska, dyrektorka placówki.

Bogumił Makowski


08.2023

Kategoria

Literatura