Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 LUTEGO 2019 / 16 LUTEGO 2019

Mocne brzmienie w ŁDK

Druga edycja Festiwalu PROG on DAYS zaskoczy publiczność różnorodnością stylistyczną i gatunkową proponowanej muzyki: od rocka progresywnego po metalowe i hardrockowe dźwięki. 
Jest gwiazdą Opery Wiedeńskiej, występował w Carnegie Hall. W lipcu jako pierwszy Polak w jednej z głównych ról zaśpiewa na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth, a w przyszłym roku zadebiutuje w Metropolitan Opera. TOMASZ KONIECZNY – łodzianin, rocznik 1972.
– Nawet nie zauważyliśmy, kiedy w ciągu tych lat zaczęliśmy kreować nasze charakterystyczne brzmienie. Na początku producenci patrzyli nam na ręce i czasem wybrzydzali: tego mikrofonu nie macie, tamtego nie macie. Okazało się jednak, że mamy coś innego. W środowisku rozeszła się opinia, że nasze studio jest okej – mówi MACIEJ STANIECKI, muzyk i kompozytor, realizator nagrań z łódzkiego Studia Tonn.
– Lubię stare kolędy, takie jak „O Gwiazdo Betlejemska” czy „Anioł pasterzom mówił”. Tych kolęd nie słyszę już nawet w kościołach na pasterce, a co roku 24 grudnia jestem w co najmniej dwóch, bo dyryguję dwóm chórom – mówi Renata Banacka-Walczak, dyrygentka Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Aleksandrowie Łódzkim i Akademickiego Chóru Kameralnego Społecznej Akademii Nauk, nauczycielka wokalu w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim i w Łódzkim Domu Kultury.
Ray Wilson, niegdyś wokalista grupy Genesis, porwał publiczność Filharmonii Łódzkiej rockową charyzmą. Koncertem uczcił swoje 50. urodziny, a zarazem 50-lecie zespołu.
– Boguszyce i ziemia rawska mają swoją muzykę ludową. Zjeździłam wsie w okolicach Rawy, rozmawiałam ze starszymi mieszkańcami, słuchałam piosenek śpiewanych gwarą przez moich sąsiadów. Wyszedł z tego pokaźny zbiór utworów. Skąd wiedziałam, że są to autentyczne pieśni tylko z tego terenu? Potwierdzenia szukałam w opracowaniu Oskara Kolberga – mówi Maria Jolanta Hein, założycielka Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc, który w 2019 roku świętuje jubileusz 15-lecia działalności.
Regionalne Eliminacje  XXV  Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek  - Będzin 2019 odbyły się  10 grudnia 2018 w Łódzkim Domu Kultury.
WYWIAD specjalnie dla nas! Szkot RAY WILSON, niegdyś wokalista grupy Genesis,  swoje 50. urodziny świętował w Łodzi. 
Ragtime’y słynnego ksylofonisty Harry’ego Brauera, wirtuozowski pokaz gry na werblu koncertowym, muzyka japońska na rytualnych bębnach ō-daiko oraz jazzowa i taneczna muzyka Ameryki Północnej wypełnią repertuar koncertu The Bacewicz Percussion Ensemble.
Koncert niemieckiego pianisty Tobiasa Kocha. Grając na fortepianie historycznym, wykona utwory Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna czy Ferenca Liszta.