Łódzkie płyty nominowane | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Łódzkie płyty nominowane

Nominacje do Fryderyka 2025 dla Filharmonii Łódzkiej oraz dla Marcela Balińskiego i Współgłosów. Uznanie zyskała płyta „Wieniawski/Noskowski. Polish Romantic Works” w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa. Szansę na prestiżową nagrodę ma także debiutancki album „Współgłosy”, który został nominowany w kategorii Album Roku – Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana. Poza tym - płyta "Ludomir Różycki - pieśni zebrane", nagrana przez Urszulę Kryger i Pawła Cłapińskiego, a zrealizowana przez Krzysztofa Sztekmilera - wszyscy są pedagogami na Akademii Muzycznej w Łodzi (kategoria Album Roku – Muzyka Kameralna – Wokalna).
Płyta „Wieniawski/Noskowski. Polish Romantic Works” została nagrana we wrześniu 2023 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zespół filharmonii pod kierunkiem swojego dyrektora artystycznego Pawła Przytockiego zarejestrował wybitne dzieła literatury muzycznej dojrzałego polskiego romantyzmu: I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego i II Symfonię c-moll „Elegijną” Zygmunta Noskowskiego. Oba utwory są dziś wykonywane rzadko, dlatego album jest gratką na rynku muzycznym. Łódzcy symfonicy zaprosili do współpracy Wojciecha Niedziółkę, wybitnego dwudziestoletniego skrzypka, najwyżej sklasyfikowanego Polaka podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W październiku 2023 roku skrzypek otrzymał prestiżową nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku.

Filharmonia Łódzka ma już na koncie Fryderyka. W 2020 roku najważniejszą nagrodę branży muzycznej w Polsce w kategorii Album Roku – Muzyka Koncertująca zdobyła płyta z koncertami skrzypcowymi Emila Młynarskiego nagrana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego oraz solistę Piotra Pławnera.

Nominacja dla Współgłosów to bezprecedensowe wydarzenie w historii polskiej muzyki – żaden podobny zespół nigdy wcześniej nie otrzymał takiego wyróżnienia od ekspertów branży muzycznej. Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii zostali: Leszek Możdżer - Lars Danielsson - Zohar Fresco, Leszek Żądło Quartet i Pianohooligan.

Współgłosy to autorski projekt Marcela Balińskiego, w którego skład wchodzi chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, trio jazzowe oraz dwie osoby aktorskie - Magdalena Koleśnik i Bartek Bielenia. Debiutancka płyta Współgłosów ukazała się 6 września. Ten multigatunkowy album łączy wokale, poezję, muzykę instrumentalną i improwizacyjną.

– Płyta „Współgłosy” to przede wszystkim wyraz mojej wielkiej miłości do szaleństwa. Posiada ona również jakości, którymi pasjonuję się od lat: delikatność, melodyjność, fantazję i poczucie humoru. Jest ukłonem dla ludzkiej różnorodności i grą z tym, że nie ma dźwięków z niepełnosprawnościami – mówi Marcel Baliński.

Zwycięzców poznamy na oficjalnej gali 23 marca w Muzeum Polin w Warszawie. Fryderyk Festiwal to najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce. Gala Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal 2025 transmitowana będzie na żywo przez Onet oraz social media Fryderyk Festiwal. Retransmisja w kanale TVP Kultura.

Kategoria

Muzyka