Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Trzeba cierpliwie robić swoje, a sukces sam przyjdzie – takie przesłanie do młodych muzyków kierują PIOTR ŻACZEK (bas) i ROBERT LUTY (perkusja), członkowie zespołu Poluzjanci, muzycy sesyjni współpracujący z czołówką polskich gwiazd muzyki rozrywkowej i jazzowej – Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kulkulską, Ewą Bem, Moniką Brodką, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Krawczykiem i wielu innymi. Prowadzili warsztaty podczas ostatniej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury.
W sobotę 29 września 2018 r. zmarł nagle maestro Jan Kondratowicz. Był absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego PWSM w Łodzi, dyrektorem artystycznym łódzkiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, jurorem licznych konkursów i festiwali w makroregionie łódzkim. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” w Łodzi.
– Głos jest instrumentem, takim jak skrzypce czy wiolonczela, warto nauczyć się go „rozgrzewać”, ćwiczyć tak, aby się jak najmniej męczył – mówi HANIA STACH, piosenkarka, która prowadziła warsztaty wokalne w Łódzkim Domu Kultury.
Zespół Mexyk z Łodzi zajął pierwsze miejsce w kolejnej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa najwyżej oceniło ich wykonanie utworów „Centrala” i „To co czujesz” zespołu Brygada Kryzys. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł.
Wystarczy, że jeden gitarzysta zobaczy drugiego i już coś w obu iskrzy. Jeden zespół usłyszy drugi i bierze go nerwica, że sam na takie granie nie wpadł. To są bezcenne doświadczenia. Ale sama nagroda niewiele znaczy, jeśli się potem nie pojedzie na duży festiwal i nie porwie tłumu – mówił Zbigniew Hołdys podczas majowego finału festiwalu Rockowanie, a we wrześniu artysta ponownie przyjechał do Łodzi.
Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer oraz producent – autor m.in. przeboju „Żółte kalendarze” Piotra Szczepanika czy muzyki do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego – otrzyma podczas festiwalu Soundedit nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Organizatorzy przeznaczyli na twórczość wybitnego artysty cały dzień. Program festiwalu po raz pierwszy zawiera propozycje adresowane do dzieci.
29 WRZEŚNIA 2018 / 30 WRZEŚNIA 2018

Festiwal Rockowanie

To kolejna edycja Rockowania, jednak w odmienionej formie. Projekt pn. Rockowanie. Muzyczny dialog pokoleń zostanie zakończony 30 września konkursem poświęconym twórczości Roberta Brylewskiego (Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael czy Armia).
Sławomira Wilga, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy skrzypiec prof. AM Łukasza Błaszczyka została laureatką pierwszej nagrody w kategorii skrzypce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wyniki ogłoszono w nocy 19 września br. Wilga pokonała trzydziestu innych młodych skrzypków z całego świata.
Na wszystkich melomanów 12 października w Sieradzkim Centrum Kultury czeka wieczór pełen wrażeń - w ramach z cyklu „Muzyka w dawnym Sieradzu” wystąpi Fabia Rebordao.
KONKURS rozstrzygnięty. Michał Urbaniak prowadzi warsztaty w ramach Urbanator Days w Łódzkim Domu Kultury – to prawidłowa odpowiedź! Zaproszenia na koncert Michała Urbaniaka i muzyków Urbanator Days, który odbędzie się 26 września o godz. 19 w Klubie Wytwórnia trafią do rąk zwycięzców.