Cykl koncertów muzyki kameralnej w wykonaniu łódzkiej orkiestry. W repertuarze Haydn i inni kompozytorzy XVIII wieku.
Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Federico Colli, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia, Denis Zhdanov, Tomasz Ritter, Paweł Wakarency Jakub Kuszlik - to pianiści, którzy podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Rubinstein Piano Festival 2017" wystąpią w Łodzi i w województwie. Ponadto będziemy mieć okazję usłyszeć jak brzmi szwajcarski Stradivari Quartet. Ale wydarzeń jest więcej.
Koncert „Cohen i kobiety” zakończył w niedzielę trwający ponad tydzień Festiwal Łódź Czterech Kultur. W Wytwórni piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego zinterpretowały polskie wokalistki, reprezentujące różne style muzyczne i różne pokolenia.
Klimaty dawnej Łodzi przypomniał poniedziałkowy koncert Yankel Band zatytułowany „Z tancbudy Szai Magnata”, który odbył się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Gdyby zapytać łodzian o utwory, które kojarzą im się z ich miastem, pewnie większość wymieniłaby „Prząśniczkę”, a w dalszej kolejności na muzykę rapera O.S.T.R. i ewentualnie twórczość zespołu Ich Troje. A gdyby tak zaśpiewać jakieś nowe piosenki o Łodzi?
Summer Dying Loud to swoista wizytówka Aleksandrowa Łódzkiego, dzięki której ta miejscowość jest rozpoznawalna w Polsce, przynajmniej przez fanów mocnych rockowych i metalowych brzmień. Dziewiąta edycja festiwalu przyciągnęła tłumy.
Do 21 października trwa 5. Rubinstein Piano Festival. Usłyszymy, w Łodzi i województwie, znakomitych pianistów, takich jak Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Kirill Gerstein, Alexander Korsantia, Denis Zhdanov, Federico Colli, Tomasz Ritter.
„Dobrze, że znam twoje życie, jak dobrze, że ty mnie znasz. Wierzę najbardziej w nas…” – śpiewa Soniamiki na płycie „Federico”, a ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wyznanie pasuje tylko do kobiety spełnionej i po uszy zakochanej w nietuzinkowym mężczyźnie.
Nareszcie - chciałoby się zakrzyknąć po dwóch premierowych koncertach Altberg Ensemble. Nareszcie Łódź ma zespół muzyki dawnej grający na historycznych instrumentach. Zespół, z którego możemy być dumni.
We wrześniu 2017 r. ukaże się płyta łódzkiej Grohman Orchestry pt. „Klasyka polskiej rozrywki”. Znalazły się na niej utwory grup: Maanam, Lombard, Perfect, Skaldowie, Dżem, a także Czesława Niemena, Marka Grechuty, Maryli Rodowicz i Mieczysława Fogga.