Jak można być jednocześnie muzykiem, nauczycielem akademickim i lekarzem? Wydaje się to niemożliwe. Kuba Sienkiewicz, gość Centrum Twórczości Lutnia, udowadnia, że to nieprawda. Wielokrotnie próbował z czegoś zrezygnować, ale nie potrafił.
Kolejna legenda muzyki filmowej zawitała w tym roku do Łodzi. O ile Hans Zimmer w Atlas Arenie występuje dość regularnie (ostatnio w maju), o tyle Ennio Morricone w Łodzi pojawił się po raz pierwszy, z okazji trasy koncertowej „The 60 years of music tour”. Występ 89-letniego Włocha był prawdopodobnie ostatnim w Polsce, ponieważ artysta zapowiedział zakończenie aktywności koncertowej.
– Nie wiem, czy to fajnie, ale jedziemy do Rosji – Kazik Staszewski z charakterystycznym dla siebie sarkazmem przywitał się z łódzką publicznością. Na scenę wkraczał w glorii zwycięstwa polskiej reprezentacji piłkarskiej nad Czarnogórą, które dało biało-czerwonym awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.
– Tam na ulicach siedzą kurzoki (palacze – przyp. red.), bo nie kupiły biletów. Wy kupiliście i możecie być tutaj – powiedział wokalista TSA Marek Piekarczyk, wyglądając przez okno. – Otwórz okno! Otwórz okno! – zaczęli domagać się zgromadzeni w klubie New York fani zespołu.
Ukazała się najnowsza (druga w dorobku) płyta zespołu Ted Nemeth. Jak deklarują muzycy, „CTRL C” to album odbiegający od muzycznych konwenansów, a jednocześnie przewrotnie się w nich zamykający. Brak tu grafomanii, patosu, czy kalkulacji. Jest za to brud kamienic, emocje, odważna zabawa formą oraz liczne odniesienia do popkultury.
Nie dyrygowałeś nigdy orkiestrą? Weź do ręki batutę i spróbuj swoich sił. Takie unikalne przeżycia umożliwi Grohman Orchestra, która w niedzielę wystąpi w Porcie Łódź z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Dwukrotnie tego wieczoru Izrael Kalmanowicz Poznański musiał żegnać się z rodziną, robić przedśmiertny rachunek sumienia i przenosić się do lepszego świata. Dwukrotnie bowiem wysłuchaliśmy pierwszego aktu opery „Człowiek z Manufaktury”. Był to finał konkursu kompozytorskiego.
Cykl koncertów muzyki kameralnej w wykonaniu łódzkiej orkiestry. W repertuarze Haydn i inni kompozytorzy XVIII wieku.
Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Federico Colli, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia, Denis Zhdanov, Tomasz Ritter, Paweł Wakarency Jakub Kuszlik - to pianiści, którzy podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Rubinstein Piano Festival 2017" wystąpią w Łodzi i w województwie. Ponadto będziemy mieć okazję usłyszeć jak brzmi szwajcarski Stradivari Quartet. Ale wydarzeń jest więcej.
Koncert „Cohen i kobiety” zakończył w niedzielę trwający ponad tydzień Festiwal Łódź Czterech Kultur. W Wytwórni piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego zinterpretowały polskie wokalistki, reprezentujące różne style muzyczne i różne pokolenia.