Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Płyta „The Aristocrats with PRIMUZ Chamber Orchestra" została wybrana Albumem Roku w kategorii muzyka instrumentalna w plebiscycie zorganizowanym przez portal The Progspace.
Artur Rubinstein – światowej sławy pianista urodzony w Łodzi, ambasador kultury polskiej na świecie, a do tego w pełnym tego słowa znaczeniu koneser życia – to postać dobrze znana i kojarzona z Łodzią. Raczej nikt nie spodziewał się więc znaczących zmian w stanie wiedzy na jego temat. Tego, że nowe odkrycia ciągle są możliwe, postanowił dowieść Maciej Janik – efektem jego pracy jest książka „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”, wydana właśnie przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wydarzeniem samym w sobie była promocja tego wydawnictwa, która odbyła się 23 lutego w Filharmonii.
Płyta „Kochajmy”, która powstała w 2022 roku, jest wspólnym dziełem Tomasza Gołębiewskiego, koncertmistrza i dyrygenta Filharmonii Łódzkiej, oraz 13-osobowej grupy Grohman Orchestra.
Koncert duetu „Śniedź” zaczął się tak, jakby sopranistka rozśpiewywała się przed wykonaniem arii Królowej Nocy Mozarta. A może miał to być tylko sygnał dla rozproszonych słuchaczy? Tak czy owak, potem było coraz ciekawiej, bo już nic Mozarta nie przypominało.
PODSUMOWANIE. Na początku roku 2022 wydawało się, że najbliższe 12 miesięcy w kulturze upłynie pod znakiem popandemicznej odwilży. Niestety, 24 lutego za wschodnią granicą wybuchła wojna i po raz kolejny okazało się, jak duży wpływ na sztukę ma polityka. Pisze Magdalena Sasin.
Rada Miejska w Łodzi przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą rok 2023 będzie nosił imię Pawła Kleckiego – kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku urodzonego w Łodzi. Wniosek z inicjatywą w tej sprawie złożyło Muzeum Miasta Łodzi, a pomysł wsparła Akademia Muzyczna w Łodzi.
O tym, że na trąbce można zagrać marsza strażackiego i krakowski hejnał, wie każdy. Koncert „Trąbkomania” udowodnił, że da się też zagrać fragmenty Mszy Mozarta, operowe arie, przeboje zespołu Queen… i o wiele więcej. Pisze Magdalena Sasin.
Ukazała się debiutancka płyta łódzkiego projektu Martyrmachine. Muzyka jest brudna, przesiąknięta postindustrialnym łódzkim krajobrazem, a jednocześnie wzniosła, miejscami monumentalna, brzmiąca dźwiękami uderzeń w stalowe pręty i rury.
Galą na łódzkiej ASP zakończyła się 5. edycja PL Music Video Awards – festiwalu polskich teledysków. Grand Prix zdobył teledysk w reżyserii Macieja Aleksandra Bieruta: BOKKA – "Walk On a Wire".
WYWIAD. - Znalazłem kiedyś płytę Chopina i od razu zakochałem się w tej muzyce. Moi rodzice wspominają, że jako kilkuletni chłopiec kazałem sobie odtwarzać te utwory do snu – mówi skrzypek Wojciech Niedziółka, który w październiku był uczestnikiem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i jednocześnie zaczął studia na Akademii Muzycznej w Łodzi.