Michael Nyman będzie główną gwiazdą tegorocznej 9. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbędzie się w Łodzi w dniach 26-29 października.
Dziwi mnie, że ludzie tak agresywnie reagują na moją twórczość. Mój partner, z którym jestem od 25 lat, mówi wtedy: „kiedy zdejmujesz majtki i wystawiasz gołą pupę, jak możesz się dziwić, że ktoś ci spuszcza lanie” – powiedziała Maria Peszek, aktorka i piosenkarka na spotkaniu „Wewnętrzna emigracja: ratunek czy fałszywa alternatywa?”, które odbyło się podczas Igrzysk Wolności 19 października w Teatrze Nowym w Łodzi.
„Con tres – akordeon, gitara i harfa” to nowy cykl koncertów w Akademii Muzycznej w Łodzi będący kontynuacją dawnych „Koncertów gitarowych”. Raz w miesiącu studenci akordeonu, gitary i harfy będą mieli okazję prezentować swe umiejętności w Sali Balowej Pałacu.
Jak można być jednocześnie muzykiem, nauczycielem akademickim i lekarzem? Wydaje się to niemożliwe. Kuba Sienkiewicz, gość Centrum Twórczości Lutnia, udowadnia, że to nieprawda. Wielokrotnie próbował z czegoś zrezygnować, ale nie potrafił.
Kolejna legenda muzyki filmowej zawitała w tym roku do Łodzi. O ile Hans Zimmer w Atlas Arenie występuje dość regularnie (ostatnio w maju), o tyle Ennio Morricone w Łodzi pojawił się po raz pierwszy, z okazji trasy koncertowej „The 60 years of music tour”. Występ 89-letniego Włocha był prawdopodobnie ostatnim w Polsce, ponieważ artysta zapowiedział zakończenie aktywności koncertowej.
– Nie wiem, czy to fajnie, ale jedziemy do Rosji – Kazik Staszewski z charakterystycznym dla siebie sarkazmem przywitał się z łódzką publicznością. Na scenę wkraczał w glorii zwycięstwa polskiej reprezentacji piłkarskiej nad Czarnogórą, które dało biało-czerwonym awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.
– Tam na ulicach siedzą kurzoki (palacze – przyp. red.), bo nie kupiły biletów. Wy kupiliście i możecie być tutaj – powiedział wokalista TSA Marek Piekarczyk, wyglądając przez okno. – Otwórz okno! Otwórz okno! – zaczęli domagać się zgromadzeni w klubie New York fani zespołu.
Ukazała się najnowsza (druga w dorobku) płyta zespołu Ted Nemeth. Jak deklarują muzycy, „CTRL C” to album odbiegający od muzycznych konwenansów, a jednocześnie przewrotnie się w nich zamykający. Brak tu grafomanii, patosu, czy kalkulacji. Jest za to brud kamienic, emocje, odważna zabawa formą oraz liczne odniesienia do popkultury.
Nie dyrygowałeś nigdy orkiestrą? Weź do ręki batutę i spróbuj swoich sił. Takie unikalne przeżycia umożliwi Grohman Orchestra, która w niedzielę wystąpi w Porcie Łódź z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Dwukrotnie tego wieczoru Izrael Kalmanowicz Poznański musiał żegnać się z rodziną, robić przedśmiertny rachunek sumienia i przenosić się do lepszego świata. Dwukrotnie bowiem wysłuchaliśmy pierwszego aktu opery „Człowiek z Manufaktury”. Był to finał konkursu kompozytorskiego.