Już od kilku dekad nieprzerwanie trwa moda na tak zwane wykonawstwo historyczne. Zgodnie z jego założeniami, wykonywanie muzyki dawnej (a więc barokowej i starszej) powinno odbywać się przy użyciu zrekonstruowanych instrumentów z epoki, w oparciu o traktaty wykonawcze tamtego czasu, najlepiej z nut w oryginalnym zapisie, nieprzystosowanym sztucznie do dzisiejszej notacji muzycznej.
Ta płyta łączy jazzową wrażliwość i stylistykę poprockowych piosenek. Zrodziła się z koleżeńskiego muzykowania Macieja Tubisa, pianisty, lidera jazzowego combo, i Radosława Bolewskiego, wokalisty i perkusisty, znanego z rockowych formacji L.Stadt i Fonovel.
– Śpiewam o bardzo emocjonalnych sytuacjach z życia. To przekraczanie mojej osobistej granicy, bo to sprawy dla mnie trudne. Kiedy ze sceny widzę, że ludzie się w tych utworach odnajdują, czuję radość. To najcenniejsza satysfakcja – mówi wokalista śląskiego zespołu TRANSGRESJA, laureata ostatniego New York Festiwal w Łodzi.
Odpowiedniego miejsca na swoją wymarzoną szkołę stepowania Joanna i Chris Ernst szukali prawie dwa lata. To raptem jedna z kilku takich szkół w kraju. W Łodzi znajduje się sporo wolnych lokali, ale większość jest za mała i, co gorsza, w niemal wszystkich przestrzeń przedzielają kolumny.
Trzecia edycja łódzkiego New York Festiwalu to już historia. Ubiegłoroczny triumfator Vermis swoim zeszłorocznym występem wysoko zawiesił poprzeczkę, jednak tegoroczni uczestnicy nie zawiedli. Rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta i nie obyło się bez zaskoczeń.
W Pabianicach powstaje Fabryka Kultury – przestrzeń, która możliwościami ma dorównywać tak renomowanym adresom jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Prace przebiegać mają w ekspresowym tempie. To prywatna inicjatywa biznesmena i mecenasa kultury Andrzej Furmana, jednego z najbogatszych Polaków. Pisze Łukasz Kaczyński.
– Taniec zespołowy uczy dyscypliny. Dla młodych dziewcząt to prawdziwa szkoła życia i wzajemnego szacunku. W dobie konsumpcjonizmu, pogoni za sukcesem, kiedy młodzież część życia przenosi do Internetu, pokora tancerza jest cechą bogów – mówi Tomasz Balcerek, muzyk, instruktor tańca, choreograf, który prowadzi piotrkowski zespół taneczny Kontra.
Wrocławski zespół Jan i Klan zdobył pierwszą nagrodę 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2018. Nagrodę im. Andrzeja Koczewskiego jury przyznało zespołowi Córas & Papas z Żyrardowa.
9 marca ukazała się płyta „Lunatyk” Radosława Bolewskiego (śpiew, perkusja) i Macieja Tubisa (fortepian, syntezatory), znanych łódzkich muzyków, wykładowców Akademii Muzycznej.
Ukazała się debiutancka płyta zespołu Odpoczno. To niesamowita propozycja łącząca tradycyjną muzykę ludową z rockiem i jazzem, biały śpiew, typowy rytm i  skrzypce z gitarą elektryczną i perkusją. To wciąż jest muzyka z Opoczyńskiego, choć jednocześnie coś już zupełnie innego.