Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Muzeum w Łowiczu zaprasza na koncert Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki „Niematerialne dziedzictwo - pieśni patriotyczne po łowicku”. W programie: promocja publikacji i płyty CD zawierającej pieśni patriotyczne i wojskowe śpiewane w gwarze.
W miniony weekend (3-4 listopada) Leszek Biolik, znany i ceniony muzyk, realizator dźwięku i kompozytor, prowadził w Łódzkim Domu Kultury warsztaty dla młodych muzyków, na które złożyły się wykłady oraz ćwiczenia.
Skierniewiczanie czekają na 16. edycję Festiwalu Muzyki Romantycznej, który odbędzie się 8-11.XI. W programie m.in.: „Pieśni, duety i ballady Stanisława Moniuszki”, występ Atom String Quartet, recital fortepianowy Adama Goździewskiego oraz koncert finałowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus (11.X).
Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit odbyła się zgodnie z planem. Statuetki Człowieka ze Złotym Uchem podczas sobotniej gali otrzymali Andrzej Korzyński, Katarzyna Nosowska i Giorgio Moroder.
Niedawno w Domu Kultury „Ariadna” odbyło się I Łódzkie Forum Muzyczne JAZGOT. Podczas czterech paneli dyskusyjnych rozmawiano o przygotowaniu się do próby przed koncertem, funkcjonowaniu zespołu i roli menedżera, ochronie praw autorskich, a także o organizacji koncertów.
Za swoją muzykę był trzykrotnie nagradzany Oscarem. Zdobył też cztery Złote Globy, cztery Grammy i ponad sto złotych i platynowych płyt. Giorgio Moroder, współtwórca stylu disco, gigant muzyki tanecznej, będzie gwiazdą dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit odbywającego się w dniach 25-28 października w Łodzi.
„Pogodne wiecory/ Nasego poznanio/ Cy widzis cy widzis/ Marysiu kochano…” – śpiewają gwarą łowicką Ksinzoki, czyli zespół śpiewaczy z Łowicza. Ubrani w kolorowe wełniaki, bielonki, pomarańczowe, pasiaste spodnie prezentują się na scenie jak wiele zespołów folklorystycznych z tego regionu, ale jako jedni z nielicznych śpiewają po „ksinzacku” i dbają o autentyczność, czystość przekazu łowickiej gwary.
To trzecia płyta, którą w ciągu mniej więcej roku wydaje Maciej Tubis. Poprzedziły ją „The Truth” Tubis Trio oraz „Lunatyk”, nagrana w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim. Każda z nich jest nieco inna. Łączy je twórczy i wykonawczy temperament Tubisa, różni – podejście do materii muzycznej, jakby za każdym razem co innego pianistę interesowało.
– Nowe technologie zabijają to, na czym polegało radio – żywy kontakt z człowiekiem, emocjonalne i szczere relacje. Gdy słyszę, że teraz audycje nagrywane są w domu, przesyłane mailem do rozgłośni, a ktoś robi program i nie ma kontaktu z artystą – to jest dla mnie nie do zaakceptowania – mówi MAREK WIERNIK, dziennikarz, krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów rockowych, przez niemal 40 lat związany z Polskim Radiem, „Trójką” oraz „Radiem dla Ciebie”.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit obok koncertów gwiazd zaplanowano cykl wykładów, ćwiczeń i prezentacji sprzętu służącego do realizacji nagrań i pracy z dźwiękiem. Eksperci opowiedzą i pokażą, jak nagrywać muzykę, na czym polega miksowanie utworu i co to jest mastering.