15. Geyer Music Factory | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

15. Geyer Music Factory

Atom String Quartet, fot. materiały prasowe

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu na dziedzińcu Białej Fabryki zagrają: Grohman Orchestra & Bartek Grzanek, Dorota Miśkiewicz, Atom String Quartet i Motion Trio. Usłyszymy muzykę filmową, brzmienia latynoskie oraz klasyczne i nowoczesne wykonania inspirowane dźwiękami z różnych zakątków świata. Sprzedaż biletów rusza 15 V.
Tytuł edycji „Ale to już było” nawiązuje do najlepszego i najbardziej lubianego przez publiczność repertuaru zaprezentowanego podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

Tegoroczny festiwal obejmie szerokie spektrum kultury muzycznej: od koncertów kameralnych po brzmienia małej orkiestry rozrywkowej. Dodatkową atrakcję stanowić będą oprowadzania po wystawach znajdujących się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: "Miasto-Moda-Maszyna", „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” oraz nowej wystawy czasowej "Fenomen polskiego kilimu".

28 czerwca festiwal zainaugurują "Filmowe piosenki" w wykonaniu Grohman Orchestra & Bartek Grzanek. Zespół zaprezentuje wielkie przeboje z kasowych filmów m.in: Oh, Pretty Woman, Gorączka sobotniej nocy, Shrek, Czas Apokalipsy, Uwierz w ducha czy Blues Brothers. Utwory zaaranżowane przez Leszka Kołodziejskiego usłyszymy w brawurowym wykonaniu Grohman Orchestra gwarantującej rozrywkę na najwyższym poziomie artystycznym. W skład zespołu wchodzą instrumentaliści z Filharmonii Łódzkiej oraz wokalista Bartek Grzanek.

Tydzień później, 5 lipca podczas koncertu "Bons amigos”  posłuchamy materiału z najnowszej płyty Doroty Miśkiewicz, nagranej w Rio de Janeiro z udziałem brazylijskich gwiazd: m.in. ze współliderem projektu, ikoną latin jazzu, gitarzystą Toninho Hortą. Po entuzjastycznie przyjętej trasie koncertowej z udziałem gości z Brazylii, która odbyła się we wrześniu 2023 r., Dorota Miśkiewicz powraca do muzyki południa, tym razem z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie: Dorota Miśkiewicz – wokal, Marek Napiórkowski – gitary, Robert Kubiszyn – bas, Łukasz Żyta – instrumenty perkusyjne.

W kolejny piątek, 12 lipca zagra dla nas Atom String Quartet - jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie koncertu pt. „Essence” znajdą się kompozycje muzyków kwartetu, w tym z ostatniej płyty "Universum" oraz utwory polskich kompozytorów (Chopin, Wieniawski, Karłowicz, Seifert, Komeda) w opracowaniu muzyków ASQ na improwizujący kwartet smyczkowy.  W skład zespołu wchodzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

Festiwal zakończy się 19 lipca koncertem „MOTION in motion” w wykonaniu akordeonistów z Motion Trio. W swej twórczości łączą ognistą muzykę o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka zespołu została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. W skład zespołu wchodzą: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn.

Każdemu z koncertów, jak co roku, towarzyszyć będą oprowadzania po wystawach dostępnych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi tematycznie związane z koncertami.

Bilety na koncerty w cenie 40 zł (miejsca siedzące) dostępne będą w sprzedaży od 15 maja na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w godzinach otwarcia muzeum. W przypadku wyprzedania biletów na miejsca siedzące, dostępne będą płatne wejściówki na miejsca stojące. Na oprowadzania obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Wszystkie informacje organizacyjne na temat udziału w koncercie i oprowadzaniach dostępne są na stronie: www.cmwl.pl w zakładce: Geyer Music Factory.

Geyer Music Factory (GMF) to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na dziedzińcu XIX-wiecznej Białej Fabryki Ludwika Geyera - jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej należącego do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zapoczątkowany w 2009 roku festiwal na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń, przez lata zyskując renomę oraz grono swoich wiernych fanów. Do tej pory zorganizowano niemal 90 koncertów. Na scenie GMF występowali m.in.: Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Ania Rusowicz, Monika Kuszyńska, Waglewscy, Włodzimierz Nahorny, Kuba Badach, rodzina Miśkiewiczów, Domowe Melodie, Varius Manx czy Blue Cafe i inni.

Organizatorem 15. edycji festiwalu jest Fundacja Mozart i Ty, partnerem – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Festiwal został dofinansowany dzięki dotacji z budżetu Miasta Łodzi. 
Zadanie Geyer Music Factory 15 lat "Ale to już było" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • od 15-05-2024
  • 28-06-2024
  • 05-07-2024
  • 12-07-2024
  • 19-07-2024

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł