– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna – mówi ANITA LIPNICKA.
Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, Jan Karski czy ksiądz Józef Tischner, Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Zostało nasze pokolenie, a za nami nie ma żadnego duchowego zaplecza. Nie ma lidera, do którego można przyjść z pytaniem: „co mam robić” - przyznaje SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który wraca do grania muzyki.
Nie myślę o sobie jako o artystce awangardowej. Ale jeśli się wpisuję w to określenie, to się cieszę, bo forma eksperymentalna jest mi bliska. Staram się przekraczać ograniczenia, konwencje – to, co już zasłyszałam lub zobaczyłam, jest dla mnie przeszłością. Zawsze trzeba iść krok dalej.
Eksperymenty mogą być udane lub nieudane. Co jest kryterium tego rozróżnienia? - mówi w rozmowie z Piotrem Groblińskim ALEKSANDRA CHCIUK, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, dwa lata temu ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi w pracowni Józefa Robakowskiego. Jej ostatni film traktuje o chmurach dźwiękowych.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI*, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego.
Gala Operowa zaplanowana na 27 stycznia 2018 r., i wszystkie wydarzenia jej towarzyszące, nie odbędą się. Koncert z udziałem Mariusza Kwietnia i Joanny Woś zostaje przeniesiony na 27 maja 2018 r. Zakupione bilety zachowują ważność. Rezerwacje zostaną automatycznie przebukowane lub będą zwracane pieniądze za bilety. 
Dobiegają końca obchody stulecia awangardy w Polsce. W 2017 roku mija też 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego, człowieka wszechstronnie uzdolnionego, jednego z pierwszych polskich modernistów. 28 listopada w rocznicę śmierci artysty rozmawialiśmy z jego praprawnukiem, raperem SOKOŁEM – WOJCIECHEM SOSNOWSKIM – związanym z formacjami WWO, ZIP Skład i TPWC, założycielem firmy muzycznej PROSTO.
Depeche Mode, jeden z najbardziej wpływowych zespołów muzyki nowoczesnej, ogłosił, że zimą będą kontynuowali ich aktualną światową trasę promującą wydany w marcu tego roku album Spirit.
Już po raz piąty Akademia Muzyczna w Łodzi organizuje AŻ Festiwal do Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej – zgodnie z nazwą A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Dziewięć festiwalowych koncertów zaplanowano w dniach 24 listopada – 10 grudnia 2017 roku.
– Gramy na odpustach, pogrzebach i w filharmonii. Na jednym koncercie możemy wykonać ludową przyśpiewkę „Wiła wianki” i „Smoke on the Water” Deep Purple albo „Ciszę 4'33” Johna Cage’a, w której nie pada żaden dźwięk – mówi KONRAD GRYGOWSKI, kapelmistrz orkiestry z Wieruszowa i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Bolesławcu.
W ostatni weekend w „Familiadzie” padło pytanie: Z czym kojarzy ci się listopad? Choć na tablicy nie pojawiła się odpowiedź Disco Fest, wielu łodzian z pewnością odpowiedziałoby właśnie w ten sposób.