W 2017 roku przypada 120. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana – łódzkiego kompozytora i pianisty, „obywatela świata”, który mimo błyskotliwej międzynarodowej kariery pozostawał przez dekady twórcą nieco w Polsce zapomnianym i niedocenianym.
„Transatlantyk” kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowa impreza filmowa, jednak pozostałymi filarami, na których opiera się jego idea (jak deklarują organizatorzy), są muzyka oraz edukacja i działania branżowe. W programie znaleźć można zatem kilka wydarzeń okołomuzycznych, w tym dwa konkursy.
Środek miasta, Stare Polesie, z podwórka między uliczkami, wśród kamienic słychać śpiew. Wprawne ucho od razu usłyszy melodie pradawnych pieśni, może nawet rozróżni język śpiewania: polski, białoruski, ukraiński... A niejeden przechodzień zatrzyma się trafiony nagłym przypływem melancholii i tęsknotą za światem, którego już nie ma.
Zespół Grochocki_Odorowicz ze Zgierza zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Kolejne miejsca przypadły kapelom Burónka i Niewte. Ponadto wyróżniono Kapelę z Innej Struny, Mitomanów oraz Skład Niearchaiczny.
KONKURS zakończony! Zwycięzcy wraz z osobami towarzyszącymi idą na wybrany KONCERT LETNIEJ AKADEMII JAZZU! Życzymy niezapomnianych wrażeń!
Zespół Holy Holy, grający utwory z wczesnego okresu twórczości Davida Bowie, wystąpi 28 października podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Formację tworzą artyści, którzy blisko współpracowali Davidem Bowie. Będzie to jedyny koncert supergrupy w Polsce.
Już w najbliższą niedzielę 9 lipca o godz. 17.00 w Parku Źródliska I zainaugurowany zostanie tegoroczny cykl plenerowych „Letnich Koncertów w Altanie”.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego 
10. edycja Letniej Akademii Jazzu w Łodzi zapowiada się imponująco. W tym roku impreza trwa od 18 lipca do 31 sierpnia.  Na scenie przy Łąkowej 29 będziemy gościć między innymi Trio Leszek Możdżer / Iiro Rantala / Michael Wollny.
KONKURS ZAKOŃCZONY! Zwycięzcom gratulujemy płyty zespołu L.Stadt z autografem Łukasza Lacha! Szukajcie informacji o wygranej w swojej poczcie!