26 PAŹDZIERNIKA 2018

Morcheeba w Łodzi

Morcheeba powraca w wielkim stylu z nowym albumem po pięciu latach milczenia! Pierwsza z gwiazd 10. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit pochodzi z Wielkiej Brytanii.
Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim oraz burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego zapraszają na spotkanie z legendą kabaretowej piosenki Trzecim Oddechem Kaczuchy”. Wieczór muzyczno-kabaretowy połączony będzie z promocją książki O życiu i scenie, którą napisał lider zespołu Andrzej Janeczko, a także z wystawą grafik artysty pt „Za szkłem” (prace prezentowane będą w bibliotece do 20 maja). 
Wrocławski zespół Skøv został laureatem piątej edycji festiwalu Rockowanie, która zakończyła się w piątek w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa drugą i trzecią nagrodę przyznało łódzkim formacjom Mexyk i Aether.
Przed nami 5. Festiwal Rockowanie w Łódzkim Domu Kultury, to doskonała okazja, żeby trochę powspominać i przestawić finalistów poprzedniej edycji – zespół Belhaven.
Już od kilku dekad nieprzerwanie trwa moda na tak zwane wykonawstwo historyczne. Zgodnie z jego założeniami, wykonywanie muzyki dawnej (a więc barokowej i starszej) powinno odbywać się przy użyciu zrekonstruowanych instrumentów z epoki, w oparciu o traktaty wykonawcze tamtego czasu, najlepiej z nut w oryginalnym zapisie, nieprzystosowanym sztucznie do dzisiejszej notacji muzycznej.
Ta płyta łączy jazzową wrażliwość i stylistykę poprockowych piosenek. Zrodziła się z koleżeńskiego muzykowania Macieja Tubisa, pianisty, lidera jazzowego combo, i Radosława Bolewskiego, wokalisty i perkusisty, znanego z rockowych formacji L.Stadt i Fonovel.
– Śpiewam o bardzo emocjonalnych sytuacjach z życia. To przekraczanie mojej osobistej granicy, bo to sprawy dla mnie trudne. Kiedy ze sceny widzę, że ludzie się w tych utworach odnajdują, czuję radość. To najcenniejsza satysfakcja – mówi wokalista śląskiego zespołu TRANSGRESJA, laureata ostatniego New York Festiwal w Łodzi.
Odpowiedniego miejsca na swoją wymarzoną szkołę stepowania Joanna i Chris Ernst szukali prawie dwa lata. To raptem jedna z kilku takich szkół w kraju. W Łodzi znajduje się sporo wolnych lokali, ale większość jest za mała i, co gorsza, w niemal wszystkich przestrzeń przedzielają kolumny.
Trzecia edycja łódzkiego New York Festiwalu to już historia. Ubiegłoroczny triumfator Vermis swoim zeszłorocznym występem wysoko zawiesił poprzeczkę, jednak tegoroczni uczestnicy nie zawiedli. Rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta i nie obyło się bez zaskoczeń.
W Pabianicach powstaje Fabryka Kultury – przestrzeń, która możliwościami ma dorównywać tak renomowanym adresom jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Prace przebiegać mają w ekspresowym tempie. To prywatna inicjatywa biznesmena i mecenasa kultury Andrzej Furmana, jednego z najbogatszych Polaków. Pisze Łukasz Kaczyński.