Już po raz siódmy Manufaktura zaprasza łodzian do wspólnego obchodzenia Święta Niepodległości. Tegoroczny piknik jest organizowany wspólnie z harcerzami z ZHR, którzy w tych dniach proponują szereg imprez Tygodnia Patriotycznego.
Podczas uroczystości w Łódzkim Domu Kultury 26 października zostały wręczone Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.
W Centrum Nauki i Techniki w EC1 zaprezentowano symulator lotu wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości. Jest on częścią ekspozycji „Człowiek w kosmosie” mieszczącej się w dawnej Chłodni Kominowej.
14 wydarzeń kulturalnych i dwie msze święte -  program obchodów 30-lecia Teatru Logos wygląda imponująco. Będzie kolejna premiera przygotowana przez zespół, będą koncerty i spektakle zaproszonych gości i okolicznościowa wystawa grafik.
21 października zakończył się czterodniowy Łódź Young Fashion – święto mody, które zastąpiło Fashion Week. Organizatorami byli Akademia Sztuk Pięknych i Łódzkie Centrum Wydarzeń. To była duża międzynarodowa impreza z główną nagrodą w wysokości 30 tysięcy euro. Główna zwyciężczyni to Chen Zhi z Chin - i słusznie. Jej świetna kolekcja ubrań w soczystych kolorach długo pozostaje w pamięci.
– Komunikowanie się za pomocą stroju, sposób, w jaki sposób buduje się postać poprzez ubiór, jest dla mnie najistotniejsze. Nie wymyślam postaci na papierze – mówi ZUZANNA MARKIEWICZ, kostiumograf przy produkcjach filmowych i teatralnych. Stworzyła kostiumy do takich spektakli jak: „Wielka księżna Gerolstein” czy „Wiele demonów”, a w październiku zobaczymy, w co ubrała obsadę „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym.
– Technologia może zaoferować rozwiązania palących kwestii przyszłości: ubóstwa, dostępu do edukacji i kultury, barier komunikacyjnych, generując jednocześnie nowe wyzwania i zagrożenia – mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Industrial, organizatora Igrzysk Wolności, które pod hasłem „Re:wolucja / Cyfrowa rzeczywistość” odbędą się w dniach 19-21 października w Łodzi.
od 25 WRZEŚNIA 2017

Warsztaty w Piotrkowie

25 IX ruszają warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Zajęcia odbywają się w ramach akcji „Wyciągamy dzieci z bramy”.
– Jak wygląda seks w kulturze żydowskiej? – zapytała jedna z uczestniczek spotkania w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017. – Nie pokażę – odpowiedział ze śmiechem Dawid Szychowski, rabin łódzkiej Gminy Żydowskiej, któremu zgromadzeni zadawali pytania przez niemal dwie godziny.
– W Cerkwi prawosławnej wierni nie są do niczego zmuszani. Katolicy na ślubach mówią „Ja biorę ciebie za żonę lub męża”, to jest jak niewolnictwo. W ślubach cerkiewnych funkcjonuje sformułowanie „Czy chcesz zawrzeć związek małżeński?”, co świadczy o wolnej woli – powiedział Jakub Dmitruk prowadzący spotkanie w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017 prawosławny ksiądz.