Warsztaty malarskie i fotograficzne w pasażu Rubinsteina były częścią uroczystej inauguracji cyklu półkolonii dla seniorów organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. W warsztatach wzięło udział około 20 osób z Tomaszowa Mazowieckiego, Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego, Skierniewic, Zduńskiej Woli i Piotrkowa Trybunalskiego.
Zaczyna się pierwsza edycja konkursu na projekty w ramach Programu Wsparcia i Rozwoju Edukacji Kulturalnej w Łodzi. Magistrat zachęca do udziału. W ramach pilotażu rozdysponowanych będzie 90 tys. zł.
Głos w sprawie stanu łódzkiej kultury, dobrych i złych praktyk oraz okoliczności zawieszenia organizacji festiwalu Domoffon wypowiedział się właśnie Kuba Wandachowicz, basista, autor tekstów piosenek i kompozytor, członek m.in. zespołó: Cool Kids of Death, TRYP i Mister D, współwłaściciel klubu "DOM", w artykule opublikowany w internetowym magazynie MiejMiejsce.pl
Łódzki artysta realizował m.in. plakaty na potrzeby Poleskiego Ośrodka Sztuki, związane z organizacją spotkań literackich, plakaty teatralne (Teatr Arlekin w Łodzi, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Animacji w Jeleniej Górze). Współpracował z Łódzkim Domem Kultury - m.in. realizując plakaty do Świerszczykowych Wierszyków.
W ramach pilotażu pierwszego Programu Wsparcia i Rozwoju Edukacji Kulturalnej w Łodzi miasto rozdysponuje 90 tys. zł. 50 tys. zł w ramach dotacji celowych trafi do instytucji kultury. O pozostałe 40 tys. zł w uproszczonej procedurze konkursu mogą aplikować organizacje pozarządowe.
28 WRZEŚNIA 2018 - 30 WRZEŚNIA 2018

Festiwal Światła w nowych miejscach

Light.Move.Festival.2018, który odbędzie się w dniach 28-30 września, będzie pełen nowości. Festiwal wchodzi w kolejne obszary Łodzi. Trasa festiwalowa wydłuży się o ulicę Narutowicza i dojdzie aż do placu Dąbrowskiego i ulicy Knychalskiego.
Jak łączyć kulturę i turystykę, szukając klucza do mikrowypraw w województwo łódzkie? Dostarcza go np. historia pleneru malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, organizowanego od 11 lat. Pierwsze pięć edycji odbywało się w całym województwie, każda kolejna – w wybranym powiecie.
EDYTORIAL / lipiec-sierpień 2018. Ruch, motyw podróży i jej związki ze sztuką, przewijają się przez cały numer: od Jana A.P. Kaczmarka i „nadpływającego” festiwalu Transatlantyk począwszy, po rozmowę z Tomaszem Koniecznym, wychowanym na łódzkiej Retknii, związanym z operami Niemiec i Austrii, który w lipcu jako pierwszy Polak zaśpiewa na prestiżowym festiwalu w Bayreuth (a po wakacjach w Filharmonii Łódzkiej!).
Rozstrzygnięto konkurs na współorganizację projektów kulturalnych z samorządowymi instytucjami kultury z województwa łódzkiego w 2018 r. Wsparcie finansowe otrzyma aż 29 instytucji, na łączną kwotę 100 000 zł.
Jak informuje łódzkie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, wartość jego zbiorów przekroczyła właśnie milion złotych. A do czasu otwarcia instytucji zapewne się podwoi.