Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Artyści z międzynarodowej grupy iluzjonistów Champions of Illusion podczas europejskiego tourne'e odwiedzą Polskę i zawitają do Zduńskiej Woli, gdzie w 12 stycznia w Miejskim Domu Kultury wciągną widzów w świat trików i scenicznych sztuczek.
FELIETON. Dostałem zaproszenie na galę z okazji jubileuszu 65-lecia Łódzkiego Domu Kultury i naszła mnie refleksja – przecież blisko połowa z tych 65 lat była dla ŁDK ze wszech miar komiksowa! A jeśli nawet nie połowa, to grubo ponad jedna trzecia. Ileż ważnych rzeczy w historii komiksu w Polsce wydarzyło się właśnie przy Traugutta 18!
Na uroczystości 100-lecia urodzin Marka Edelmana pojawiło się tak dużo osób, że z braku miejsc siedziano na schodach lub stano pod ścianami. Przyszli współpracownicy ze szpitala im. Pirogowa, znajomi, sąsiedzi, przyjaciele, politycy i zwykli łodzianie zainteresowani postacią legendarnego dowódcy powstania w getcie warszawskim wiosną 1943 roku.
Projektowanie nowego wyglądu „Kalejdoskopu” weszło w kolejną fazę. Po serii kontaktów „na gorąco” Jakub „Hakobo” Stępień przedstawił w redakcji propozycje formatu i objętości pisma, gatunków i gramatur papieru.
EDYTORIAL / styczeń 2019. Najpierw obrazek: statyczne ujęcie, ciepły październik, parter kamienicy, która mogłaby być kamienicą łódzką lub warszawską, kilkumetrowy wolno obracający się słup ogłoszeniowy, a na nim czarno-białe zdjęcie obejmującej się pary kochanków, nie przyciągające uwagi tłumów.
Publikujemy w całości obszerne rozmowy z osobistościami kultury, które ukazały się w ostatnim półroczu 2018 roku na łamach "Kalejdoskopu". Wejdźmy w Nowy Rok rozważając to, co mieli nam do powiedzenia.
Trzeba być niezwykłym fenomenem, by przez 50 lat zapraszać i cieszyć się w gronie przyjaciół wspólną Wigilią, dzielić się opłatkiem. Takim zjawiskiem są grupujące artystów, dziennikarzy, krytyków, animatorów kultury Wigilie organizowane w pracowni malarskiej przez związaną od lat z Łodzią Teresę Klink-Kobierską, scenograf filmowej pracującej m.in. z Wojciechem J. Hasem, Jadwigą Kędzierzawską, Andrzejem Zaorskim, Jerzym Hoffmanem, ,
Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 150 tys. zł dla organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć mających na celu popularyzację wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. Oferty należy składać do 21 stycznia.
EDYTORIAL / grudzień 2018. Tadeusz Peiper, poeta i teoretyk awangardy, w tekście „Miasto. Masa. Maszyna”, opublikowanym w 1922 roku i uchodzącym za jego z największych osiągnięć, wśród trzech powodów negatywnego stosunku do miast wskazał czynnik fizjologiczny
Uwalniamy okładkę majowego numeru! Ogłaszamy Konkurs na Okładkę Magazynu „Kalejdoskop”! Otwórzcie swoje głowy i szuflady, sięgnijcie po wszelkie narzędzia twórcze. Zostańcie autorami okładki jubileuszowego numeru najdłużej ukazującego się pisma kulturalnego w Łodzi i województwie – współtwórzcie z nami jego zmieniające się oblicze! Nie określamy tematyki, techniki, ewentualnego bohatera. Czekamy do 1 marca 2019 roku.