Ponad 102 tysiące oddanych głosów przez mieszkańców regionu na projekty w ramach pierwszego Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Największa liczba głosów padła na 32 projekty, na których realizację w przyszłym roku zostanie przeznaczonych prawie 5 milionów złotych!
Podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2017. Laureatką 3. edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
25 LISTOPADA 2017 - 3 CZERWCA 2018

Maszyny Leonarda

Wystawa pt. „Leonardo da Vinci – energia umysłu”, poświęcona wynalazczemu geniuszowi Leonarda da Vinci, która odwiedziła Paryż, Monachium, São Paulo i Londyn, od 25 listopada jest czynna w Łodzi. Jakież mogło być dla niej lepsze miejsce niż EC1? Łódzcy organizatorzy nie chcieli powielać międzynarodowej ekspozycji, ale dodali od siebie część poświęconą czterem polskim wynalazcom.
Nie będzie międzynarodowej wystawy EXPO w Łodzi w 2022 roku. Przegraliśmy z Buenos Aires 62 głosy do 56 – tak zdecydowali komisarze z Biura Wystaw Światowych, którzy spotkali się 15 listopada w Paryżu.
Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi znalazła się wśród sześciu nominowanych do tegorocznej Nagrody Polin, która przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Na nagrodę mają szansę m.in. katechetka, graficiarz i polonistka.
Z myślą o wydłużających się jesiennych wieczorach przygotowaliśmy szczególny dodatek poetycko-filozoficzny. Bezprecedensowy, bo do jego stworzenia zaprosiliśmy reprezentantów światów, które rzadko się spotykają: teatru, poezji, sztuki, uniwersytetu – wierząc, że nasze pismo może pełnić rolę także takiego zwornika, ożywiając obieg myśli.
Specjalna edycja Akademii Animatora Kultury – bezpłatny kurs organizacji i animacji kultury dla łodzian, z którego uczestnicy dowiedzą się jak wygląda „od kuchni” organizacja wydarzeń kulturalnych – w szczególności filmowych.
Urząd Miasta Łodzi zaplanował reorganizację pięciu Miejskich Bibliotek Publicznych oraz centralizację bibliotek.Od 2018 roku w mieście ma funkcjonować jedna Biblioteka Miejska w Łodzi wraz z podległymi jej filiami. Dyrektorem został gdańszczanin Paweł Braun.
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi przypomina o zasłużonym dla polskiej kultury artyście i społeczniku, Niemcu i łodzianinie z urodzenia, Polaku z wyboru – Karolu Hillerze (1891-1939). Okazją do tego są dobiegające końca obchody stulecia polskiej awangardy, której był on jednym z najciekawszych przedstawicieli.
Filharmonia Łódzka i Teatr Muzyczny będą współfinansowane z budżetu państwa. Informację przekazał w Łodzi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.