W wieku 88 lat - po długiej chorobie - zmarł Andrzej "Idon" Wojciechowski, muzyk, współtwórca łódzkiego zespołu jazzowego Melomani, w którym był trębaczem, potem (w latach 1986-1989) redaktor naczelny "Kalejdoskopu", z którym współpracował do swoich ostatnich dni, pisząc zabawne wspomnienia dawnych chwil (głównie tych spędzonych z Melomanami zresztą).
Czteropak puszek piwa złączonych foliową banderolą, służącą jednocześnie za wygodny uchwyt – to mogło wzbudzać westchnienia zachwytu. W sumie to jedyna scena ze „Wzgórza złamanych serc” Clinta Eastwooda, na jaką wówczas, w drugiej połowie lat 80., warto było zwrócić uwagę.
– Jesteśmy w stanie zrobić prawie wszystko. Klienci przesuwają granicę niemożliwego. To, co dwa lata temu było niewykonalne, w tym roku jest już rutyną – mówi Paweł Aftewicz z Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie.
24 maja 2018 roku przypada szósta rocznica śmierci Wiesława Nowickiego, człowieka wielu pasji i talentów. Łodzianina. Wspomina go Maria Sokołowska, pracownik PAN Biblioteki Gdańskiej.
Zespoły śpiewacze „Jankowskie Wolanki”,  „Jezioranki” oraz kapele „Tkacze”, „Sierzchowianie”, „Lututowianie” i Kapela Józefa Kowalczyka, a także solistki Zofia Pacholczyk i Maria Bakowicz oraz Julia Grzelaczyk i Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” zostali laureatami pierwszych nagród VI Międzypowiatowego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych, który odbył się 28 i 29 kwietnia w Działoszynie.
KALEJDOSKOP już gotowy na majówkę, w numerze m.in.
Teatr SUTW Czemu nie? z Kutna w spektaklu „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” oraz Kabaret Bez nazwy w skeczu „Lipce na wesoło” z Lipiec Reymontowskich zostali zwycięzcami X Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”, wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Jak odnaleźć się w czasach, gdy cyberprzestrzeń przenika do realu? W jaki sposób dbać o wizerunek instytucji w Sieci i poza nią? Czym zainteresować publiczność? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy VI Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- kultura, które odbyło się 18-19 kwietnia 2018 r. w Wieluniu.
– Prowadzenie pubu jest trochę jak opieka nad wymagającym i nieznośnym dzieckiem. Bardzo je kochasz, ale daje ci popalić – stwierdziła Karolina Goworek, współwłaścicielka i jednocześnie pracowniczka lokalu Pop’n’Art, który w tym miesiącu świętował swoje pierwsze urodziny.
7 WRZEŚNIA 2018 - 16 WRZEŚNIA 2018

Kultura buntu na festiwalu

Pod hasłem „Kultura buntu” odbędzie się w dniach 7-16 września kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Temat związany jest z obchodzonym tym roku 50-leciem rewolucji społeczno-kulturalnej 1968 roku.