Kalejdoskop 06/2025 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Kalejdoskop 06/2025

NOWY NUMER. Żydowska społeczność od wieków zamieszkiwała tereny Polski. W przedwojennym Tuszynie, podobnie jak w setkach innych miast i miasteczek, toczyło się żydowskie życie. W sposób gwałtowny i okrutny położyła mu kres okupacja niemiecka. Po unicestwionej kulturze nie pozostał żaden ślad. Przez wiele lat nie było nawet pamięci. Tuszyński nauczyciel języka angielskiego próbuje ją przywracać wraz ze swoimi uczniami. Czasy pogardy przywołuje też niezwykła wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, sięgając do dziejów Litzmannstadt-Getto, które działało jak przemysłowa korporacja oparta na niewolniczej pracy. Potrzeba zachowania pamięci o polskich Żydach przyświecała twórcom Archiwum Ringelbluma, gromadzącym relacje i dokumenty, tworzącym raporty na temat życia w getcie warszawskim i zagłady jego mieszkańców.
TEMAT NUMERU: OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I ŚMIERCI

Pochowana pamięć [TEMAT NUMERU]
Michalina MAJEWSKA


Gdzie ci wielcy Żydzi? Warszawa, Kraków. Ale nie za moim płotem! – mówi Robert Kobylarczyk, pytany o to, czy kiedykolwiek wcześniej interesował się historią i kulturą żydowską. Owszem, miał dla niej podziw, ale nigdy nie kojarzył jej z rodzinnym Tuszynem. Tymczasem to właśnie stąd wywodził się choćby Jankiel Adler, słynny malarz, grafik i poeta. Żydowska społeczność w przedwojennym Tuszynie rozkwitała. Chciałoby się napisać, że po latach pozostała jedynie pamięć. Ale przecież i tego przez długi czas brakowało. Gdy pan Robert po raz pierwszy stanął na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Tuszynie-Lesie, zobaczył jedynie gęste zarośla. Nie było śladu po macewach…

Sfera mroku [TEMAT NUMERU]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA


Getto jako fabryka, fabryka jako getto – czasy się zmieniają, warunki funkcjonowania niekoniecznie. Bo nie zmienia się skłonność człowieka do wykorzystywania innych ludzi, by wzbogacić się ich kosztem. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa trwa poruszająca wystawa, która poprzez sięgnięcie do dziejów Litzmannstadt-Getto opowiada o systemowym wyzysku. 
Bo łódzkie getto było przecież wielką, prężnie działającą fabryką opartą na niewolniczej pracy. Na potrzeby Niemców produkowano tu ubrania, bieliznę, buty i wszelkie modowe akcesoria. Również te wysokiej jakości – o czym świadczy fakt, że zamówienia składały tu Triumph, Felina czy prowadzący sprzedaż wysyłkową Neckermann. Wszystko funkcjonowało bez zarzutu, na getcie dało się dobrze zarobić…

Archiwum zagłady [TEMAT NUMERU]
Bogdan SOBIESZEK


Spotykali się w soboty, omawiali bieżące wydarzenia, planowali kolejne działania – zbierali relacje, pamiętniki, zapiski, dokumenty, druki, obwieszczenia, zdjęcia. Przeprowadzali ankiety, sporządzali raporty. Chcieli zostawić świadectwo istnienia świata, który za chwilę zostanie zamordowany. Przekazać potomnym opowieść o życiu i śmierci polskich Żydów. Natchnął ich i przewodniczył pracom Emanuel Ringelblum, historyk i społecznik. Nazwali się Oneg Szabat, czyli Radość Soboty. Proces tworzenia archiwum, a przede wszystkim postacie archiwistów Marta Grzywacz przedstawiła w książce „Radość soboty. Archiwum życia i śmierci”.
– Ukazało się sporo publikacji o archiwum Ringelbluma, a jednak wiedza na ten temat  (sprawdziłam to wśród znajomych) wciąż jest niewielka – mówiła Marta Grzywacz podczas spotkania z czytelnikami w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Stwierdziłam więc, że opowiadanie o tym ma sens.


Poza tym

Dama pik [ROZMOWY]
Z Olgą MAROSZEK rozmawia Olaf JACKOWSKI


– Dla mnie nie jest istotne, czy śpiewam w wielogłosie jako chórzystka, czy jestem solistką operową, czy śpiewam solowo na estradzie – chcę, aby moi słuchacze przeżyli coś wyjątkowego – mówi Olga Maroszek, śpiewaczka operowa, która wykonuje tytułową partię w nowym spektaklu Teatru Wielkiego w Łodzi „Przygody Pinokia” (premiera 1 czerwca). Jest także wokalistką zespołu Polyphonics, z którym występuje w projekcie „Wodecki Welcome To” oraz podczas jubileuszowej trasy poświęconej Irenie Santor.

Teatr młodych, teatr jutra [FESTIWAL]
Maria SŁAWIŃSKA


Festiwal Szkół Teatralnych to coroczne wydarzenie prezentujące najnowsze spektakle studentów aktorstwa z całej Polski. W ciągu kilku dni publiczność miała okazję zobaczyć różnorodne interpretacje teatralne, niosące świeże spojrzenie na scenę i jej możliwości. Festiwal od lat uchodzi za drogowskaz – wskazuje kierunek, w którym zmierza młody teatr.
Na scenie oglądamy artystów stojących u progu kariery, z których wielu już wkrótce może stać się gwiazdami scen polskich. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do obserwacji nowych trendów – czasem zaskakujących nowatorstwem, a czasem będących powrotem do tradycji. A jaka była ta edycja? Mało klasyki, dużo zabawy formą.

Spotkania ludzi i form [GALERIA KALEJDOSKOPU]
Z Julią GRYGORCZYK rozmawia Aleksandra TALAGA-NOWACKA


– Często mam problem ze znalezieniem odpowiednich słów, aby wyrazić to, co myślę i czuję – w sytuacji tworzenia ten problem dla mnie nie istnieje. Uważam też, że mając umiejętność przekładania na fizyczny byt czegoś, co tworzy się w głowie, warto dzielić się tą umiejętnością z ludźmi – mówi Julia Grygorczyk, laureatka Nagrody „Kalejdoskopu” w 42. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

DODATEK – „ŁÓDZKIE INSPIRUJE”

„Kalejdoskop” niezmiennie stara się dostrzegać ciekawe działania kulturalne w regionie. W dodatku „Łódzkie inspiruje” przyglądamy się wybranym miejscom oraz związanym z nimi inicjatywom. I zaskakują nas swoim bogactwem – tyle się dzieje. W tym numerze zabieramy czytelników do Łowicza, miasta wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych, o bogatej tradycji.


Spis treści

16
Pisarz jest nagi.
Łukasz Barys

17
Może tylko po to.
Andrzej Poniedzielski

20
Pochowana pamięć.
Michalina Majewska

24
Sfera mroku.
Aleksandra Talaga-Nowacka

28
Archiwum zagłady.
Bogdan Sobieszek

30
Dama pik.
Rozmowa z Olgą Maroszek

34
Teatr młodych, teatr jutra.
Maria Sławińska

38
Ostatni liść.
Łukasz Maciejewski

40
Kino w stylu vintage.
Rozmowa z Olgą Chajdas

42
Powiernice z ceramiki.
Bogumił Makowski

47
Galeria Kalejdoskopu
Julia Grygorczyk

54
Komiksy godne uwagi.
Piotr Kasiński

56
Jak działa muzeum?
Maciej Cholewiński

58
Nowe drogi.
Rozmowa z Martą Zdanowską

61
Ja, Her Armeńczyk.
Mieczysław Kuźmicki

62
Zbieractwo.
Dariusz Bilski

64
Poetycki Dzień Dziecka.
Piotr Grobliński

66
Ile miejsca zajmuje puszka?
Maciej Robert

67–78
Dodatek „Łódzkie inspiruje”
– Łowicz

80
Kalendarium


Na okładce:
Claudia Fuggetti „Metamorphosis. The Jungle” – Open Program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, Art_Inkubator, 12–22 VI


„Kalejdoskop” 06/2025 do kupienia od 30 V w punktach Garmond-Press i Kolportera oraz w salonach empik w całym województwie łódzkim, a od 29 V – w recepcji Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Dowborczyków 18 (II piętro biurowca).
A także w prenumeracie redakcyjnej.

„Kalejdoskop” 06/2025 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.
  • od 29-05-2025
  • od 30-05-2025

Kategoria

Wiadomości