24 MARCA 2018 - 24 MARCA 2018 / 25 MARCA 2018 - 25 MARCA 2018

MARATON REDAGOWANIA WIKIPEDII

Problemy związane z płcią kulturową są w Wikipedii dobrze znane i udokumentowane. Podczas gdy przyczyny tej nierówności nie zostały zbadane, jej skutki są widoczne gołym okiem. Treści zostają wypaczone przez brak znaczącego udziału kobiet i osób identyfikujących się jako kobiety w redagowaniu tekstów. Zmieńmy to podczas maratonu w ms2!
Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku. Miasto zdecydowało się zawalczyć o Expo Horticultural, skupiając się na zielonej rewitalizacji, roli zieleni w projektowaniu miast i kształtowaniu miejskiego krajobrazu przy wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach.
W wieku 65 lat można iść na zasłużoną emeryturę, albo zacząć funkcjonować jeszcze intensywniej. Gdy wybiera się drugą młodość, przydatny bywa lifting – i, jak już pisaliśmy, niebawem 65-letni Łódzki Dom Kultury odzyska dawny piaskowcowy blask. Kiedy, jak nie teraz.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od lat postrzegany jest jako wydarzenie interdyscyplinarne, dające przestrzeń do twórczej wymiany myśli i podejmujące aktualne, często niewygodne tematy. Podczas festiwalu 18 marca odbył się panel dyskusyjny pt. „Cenzura”, który poprowadziła Katarzyna Janowska.
Sławomir Sulej, Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Papieru i Druku - to tegoroczni laureaci Medali „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej. Jagoda Szelc otrzymała Nagrodę im. Wiesława Nowickiego.
EDYTORIAL / marzec 2018. To bardzo dziwne słowo. Przywiera do określeń nobilitujących ludzkiego ducha i rozum: rewolucja w sztuce, rewolucja przemysłowa, rewolucja technologiczna, rewolucja w leczeniu (tu nazwa choroby).
24 MARCA 2018 - 24 MARCA 2018

Zlot fanów Gwiezdnych Wojen

24 III w godz. 12-20 w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się „Holokron”, wydarzenie poświęcone tematyce świata Star Wars. Wstęp jest wolny.
Najważniejszą atrakcją zlotu jest dziewiętnaście merytorycznych konkursów poświęconych Gwiezdnym Wojnom.
11 MARCA 2018 - 30 WRZEŚNIA 2018 / 12 MARCA 2018

Za burtą

Z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało dwie wystawy: „Marzec ‘68 – konteksty” oraz „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu”, które nie tylko przybliżą tamte wydarzenia, ale będą też miały walory artystyczne. Obie zostaną otwarte 11 III.
W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Dlatego o swoim widzeniu teatru opowiadają: Anna Ciszowska - koordynatorka akcji Dotknij Teatru, aktor Mariusz Ostrowski, Ewa Pilawska i Waldemar Zawodziński. Przez numer przewijają się też doświadczenia Marca '68, a temat wiodący to "Rewolucja wyśniona / rewolucja możliwa"
Czyżby potwierdzały się nasze (nieoficjalne) informacje co do Galerii Atlas Sztuki? W numerze 6/2017 „Kalejdoskopu” pisaliśmy, że w czerwcu zamyka się galeria przy ul. Piotrkowskiej 114/116, ale być może los samej marki nie jest przesądzony.