Z myślą o wydłużających się jesiennych wieczorach przygotowaliśmy szczególny dodatek poetycko-filozoficzny. Bezprecedensowy, bo do jego stworzenia zaprosiliśmy reprezentantów światów, które rzadko się spotykają: teatru, poezji, sztuki, uniwersytetu – wierząc, że nasze pismo może pełnić rolę także takiego zwornika, ożywiając obieg myśli.
Specjalna edycja Akademii Animatora Kultury – bezpłatny kurs organizacji i animacji kultury dla łodzian, z którego uczestnicy dowiedzą się jak wygląda „od kuchni” organizacja wydarzeń kulturalnych – w szczególności filmowych.
Urząd Miasta Łodzi zaplanował reorganizację pięciu Miejskich Bibliotek Publicznych oraz centralizację bibliotek.Od 2018 roku w mieście ma funkcjonować jedna Biblioteka Miejska w Łodzi wraz z podległymi jej filiami. Dyrektorem został gdańszczanin Paweł Braun.
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi przypomina o zasłużonym dla polskiej kultury artyście i społeczniku, Niemcu i łodzianinie z urodzenia, Polaku z wyboru – Karolu Hillerze (1891-1939). Okazją do tego są dobiegające końca obchody stulecia polskiej awangardy, której był on jednym z najciekawszych przedstawicieli.
Filharmonia Łódzka i Teatr Muzyczny będą współfinansowane z budżetu państwa. Informację przekazał w Łodzi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Już po raz siódmy Manufaktura zaprasza łodzian do wspólnego obchodzenia Święta Niepodległości. Tegoroczny piknik jest organizowany wspólnie z harcerzami z ZHR, którzy w tych dniach proponują szereg imprez Tygodnia Patriotycznego.
Podczas uroczystości w Łódzkim Domu Kultury 26 października zostały wręczone Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.
W Centrum Nauki i Techniki w EC1 zaprezentowano symulator lotu wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości. Jest on częścią ekspozycji „Człowiek w kosmosie” mieszczącej się w dawnej Chłodni Kominowej.
14 wydarzeń kulturalnych i dwie msze święte -  program obchodów 30-lecia Teatru Logos wygląda imponująco. Będzie kolejna premiera przygotowana przez zespół, będą koncerty i spektakle zaproszonych gości i okolicznościowa wystawa grafik.
21 października zakończył się czterodniowy Łódź Young Fashion – święto mody, które zastąpiło Fashion Week. Organizatorami byli Akademia Sztuk Pięknych i Łódzkie Centrum Wydarzeń. To była duża międzynarodowa impreza z główną nagrodą w wysokości 30 tysięcy euro. Główna zwyciężczyni to Chen Zhi z Chin - i słusznie. Jej świetna kolekcja ubrań w soczystych kolorach długo pozostaje w pamięci.