Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Powitajmy Nowy Rok z „Kalejdoskopem”, który w 2019 r. świętuje 45-lecie istnienia! Z okazji jubileuszu uwalniamy okładkę, to znaczy ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie majowej okładki!
Łódzki Dom Kultury podsumował drugą edycję „Łódzkiego pełnego kultury”. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podczas konferencji prasowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina docenił zarówno edukacyjne walory tego projektu, jak i jego wkład w upowszechnianie kultury w regionie.
W Tomaszowie Mazowieckim działa pracownia, która od podstaw uczy nie tylko ceramicznego rzemiosła. Podczas zajęć można ćwiczyć zdolności manualne – jeśli dzieci najpierw wezmą do ręki dłutko, to potem łatwiej im pójdzie z trzymaniem długopisu i pisaniem.
Publikujemy wspomnienie o Bartku Niedzielskim, jednym z organizatorów festiwalu komiksów w Strasburgu, związanym także z Festiwalem Komiksu w Łodzi, również wtedy, gdy jeszcze odbywał się w Łódzkim Domu Kultury. Niedzielski zginął w wyniku ran odniesionych podczas zamachu terrorystycznego w Strasburgu, gdy próbował zatrzymać zamachowca. Był "kompulsywnym altruistą”, obywatelem świata - pisze Wojciech Birek.
Na wystawie „Opoczyńska droga do niepodległości” w Muzeum Regionalnym w Opocznie, wśród prezentowanych fotografii, dokumentów, map i różnych druków oraz pamiątek ze zbiorów własnych muzeum, a także od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, uwagę zwracają wyjątkowe eksponaty –kolorowe rysunki wykonane przez rosyjskiego oficera, lekarza wojskowego, który w czasie I wojny światowej przebywał w tych okolicach.
Od 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi, która skupia kilkadziesiąt filii bibliotecznych wcześniej funkcjonujących w ramach placówek dzielnicowych. Nowa jednostka chce systematycznie oferować nowe usługi dla mieszkańców. Od stycznia 2019 roku każdy łodzianin będzie mógł korzystać z Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Bezpłatne karty będą do odebrania w bibliotece.
W południe 11 grudnia 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Piotrkowskiej 104 wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek Wojewody Łódzkiego prof. Zbigniewa Raua. Wśród wyróżnionych nie zabrakło twórców i animatorów kultury.
Jak jawi się duch Łodzi? Geist tego tworu, który na ziemiach polskich stanowi obcy wtręt, nowoczesny byt urbanistyczny, inny od środkowoeuropejskich metropolii z ich średniowiecznymi tradycjami i układem śródmieścia?
Łódzki Dom Kultury zaprasza do udziału w negocjacjach w sprawie zamówienia na opracowanie koncepcji i wykonanie aranżacji artystyczno-edukacyjnej w Pasażu ŁDK.
Okazało się, że starsi mieszkańcy Konopnicy wiedzieli mnóstwo o „starożytnościach” w swojej miejscowości, na przykład, że była w tym miejscu osada z okresu wpływów rzymskich z I-IV wieku, po której pozostały warsztat garncarski, kuźnia, spichlerz, a w pobliżu cmentarzysko.