Pomnik Reymonta w Lipcach Reymontowskich | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Pomnik Reymonta w Lipcach Reymontowskich

Popiersie Reymonta w Lipcach, fot. materiały prasowe

Będzie miał cztery metry wysokości i stanie w miejscu, gdzie mieszkał Reymont. Zostanie zrealizowany po latach starań.
Jak przypomina Jerzy Kabat, prezes Fundacji im Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach, pomysł na postawienie w Lipcach pomnika autora „Chłopów” zrodził się prawie 20 lat temu. W 2013 roku został założony społeczny komitet budowy pomnika. Na jego czele stanął Jerzy Murgrabia, ówczesny dyrektor Muzeum Regionalnego im. Władysława St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Komitet zdecydował, że najlepszym miejscem na hołd dla pisarza będzie teren przy domu dróżnika w Lipcach, w którym Reymont mieszkał jako pracownik Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

W 2016 roku przed muzeum im. Reymonta w Lipcach stanęło popiersie noblisty. Autorem projektu był rzeźbiarz Maksymilian Biskupski, prezes Fundacji Bramy Pojednania, która zaangażowała się w działania dotyczące budowy pomnika. Jeszcze podczas odsłaniania rzeźby padały zapewnienia, że pomnik stanie rok później, czyli w 150. rocznicę urodzin pisarza. Tych ambitnych planów nie udało się zrealizować, choć wylano fundamenty pod przyszły monument oraz zbudowany został cokół pomnika.

Uda się w tym roku – równie symbolicznym, bo trwa ustanowiony przez Senat Rok Reymonta, a w grudniu przypada 100. rocznica śmierci pisarza. W Skierniewicach podpisano porozumienie dotyczące budowy pomnika między Fundacją im. Wł. St. Reymonta oraz Fundacją Bramy Pojednania.

Jak będzie wyglądał pomnik? Według projektu, razem z postumentem ma mieć 4 metry wysokości. Zostanie odlany z brązu. Pisarz będzie mieć twarz znaną z popiersia stojącego przed muzeum im. Reymonta w Lipcach. W rękach będzie trzymać notes i pióro.

- Pomnik będzie zawierał szereg ważnych dla twórczości Reymonta symboli, między innymi dwa koła. Pierwsze ma symbolizować koła pociągu, drugie koła chłopskiego wozu. Zamierzam tam też umieścić łan zboża i przełamany chleb – opowiada rzeźbiarz Maksymilian Biskupski.

marzec 2025

Kategoria

Wiadomości