Zbiory Muzeum Kinematografii online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Zbiory Muzeum Kinematografii online

Muzeum Kinematografii, fot. materiały prasowe

Muzeum Kinematografii do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów online. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl. Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło implementację systemu do udostępniania zasobów cyfrowych online oraz podniesienie standardów systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z muzeum.
Wśród nich:

20 kamer wykorzystywanych w studiach Wytwórni Filmów Fabularnych i na planach wielkich produkcji lat 50., 60., 70. XX wieku, sprzęt reporterski oraz amatorskie kamery używane przez twórców prywatnie.

55 afiszy i plakatów filmowych, m.in przedwojenne afisze filmowe, unikatowe okazy sygnowane nazwami ówczesnych łódzkich kin m.in kina "Urania" oraz kina "Rekord".

46 lalek z kolekcji Animacji, pochodzących z filmów w reżyserii, m.in. Zenona Wasilewskiego, Edwarda Sturlisa, Lidii Hornickiej, Jerzego Kotowskiego, Tadeusza Wilkosza – czołowych twórców polskiej kinematografii, w tym filmu lalkowego. Najstarsze pochodzą z 1947 roku.

Konserwacji i digitalizacji poddano również cztery rolki taśmy filmowej o szerokości 35 mm z filmem "Czy Lucyna to dziewczyna?" (1934) w reżyserii Juliusza Gardana. Fragmenty filmu można obejrzeć na wystawie stałej "Łódź Filmowa".

Od 1 stycznia 2022 roku katalog będzie dostępny bezpłatnie na stronie internetowej muzeum dla wszystkich odbiorców. Program pozwoli na wieloletnie zaplanowanie i realizowanie procesu szerokiego udostępniania wiedzy na temat od lat budowanej kolekcji, w zakresie popularnym, naukowym i edukacyjnym.

Partnerem projektu jest Teatr Lalek Arlekin w Łodzi.
Muzeum Kinematografii
  • od 01-01-2022

Kategoria

Muzea

Adres

pl. Zwycięstwa 1

Kontakt

tel. 42 674 09 57