KALEJDOSKOP na nowy rok! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =

KALEJDOSKOP na nowy rok!

Powitajmy Nowy Rok z „Kalejdoskopem”, który w 2019 r. świętuje 45-lecie istnienia! Z okazji jubileuszu uwalniamy okładkę, to znaczy ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie majowej okładki!
W nadziei na Oskara dla „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego styczniowy numer w dużej mierze poświęciliśmy filmowi. Temat numeru to: Kino przyszłości: twórcy, narracje, technologie.

O FILMIE BĘDĘ MARZYŁ
– Nie spodziewaliśmy się, że „Edi” zostanie tak przyjęty. Pokazaliśmy go dystrybutorowi,
który z rezygnacją stwierdził: „Kto pójdzie na film o złomiarzach? Mogę go wpuścić w kilku
kopiach, żeby zaistniał”. A na festiwalu w Gdyni długa owacja – wspomina PIOTR DZIĘCIOŁ, szef łódzkiego studia Opus Film, w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem.

Jakie jest młode polskie kino, o czym opowiada – i dlaczego zdominowali je absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi? Dlaczego rozkwita kino dokumentalne, którego tematem stają się społeczne kryzysy, wspólnotowość, relacje z innymi ludźmi? Jak opowiadać o filmie w nowoczesny, może nawet nowatorski sposób? Na te pytania próbują odpowiedzieć młody filmoznawca Dawid Dróżdż (KINO W OBLICZU APOKALIPSY) oraz Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii, dyrektor Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (DOKUMENT ROŚNIE W SIŁĘ).

WYSTAWY DLA PRZYSZŁOŚCI
Poznaliśmy szczegóły projektów, na podstawie których powstaną wystawy stałe i przestrzenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Przed nami przetarg na wykonawcę i budowa. Koszt przedsięwzięcia to 57 mln zł, finał – koniec 2019 roku.

KU JAKOŚCI I PRZYJEMNOŚCI
Projektowanie nowego wyglądu „Kalejdoskopu” weszło w kolejną fazę. Po serii kontaktów „na gorąco” Jakub „Hakobo” Stępień przedstawił w redakcji propozycje formatu i objętości pisma, gatunków i gramatur papieru.

Andrzej Poniedzielski i…WHITE CHRISTMAS

BITWA JAK MALOWANA
Michał B. Jagiełło tym razem pisze jak „Bitwę łódzką” (1914) widzieli rosyjscy artyści – Kazimierz Malewicz – wybitny malarz rosyjski i Włodzimierz Majakowski – Rosjanin urodzony w Gruzji.

KARLA NIE MASZERUJE
– Nie potępiać, być empatycznym wobec drugiej osoby, otwartym na jego wrażliwość, inność – tym jest dla mnie człowieczeństwo. Zawieszeniem osądu, próbą obrony i współodczuwania – zaznacza MILENA LISIECKA w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim., Aktorka gra Karlę w „Nocy Helvera” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej na scenie kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi (premiera 24 stycznia).

HUMANOIDY I ORZEŁ BIAŁY
Dwie wystawy Muzeum Sztuki składają się na jedną długą opowieść – oto apokalipsa I wojny światowej. Ale jej skutki nie są wyłącznie fatalne – dzięki niej pewne kraje odzyskują wolność. Także i Polska. Jak z tego skorzystała? Pyta Aleksandra Talaga-Nowacka.

JOYCE METAFIZYCZNY
Racjonalista Joyce w literaturze pozornie szydził z okultyzmu, mistycyzmu i ezoteryki, w życiu prywatnym był zaś, jak na Irlandczyka przystało, przesądny – pisze Maciej Świerkocki w styczniowym felietonie.

SZTUKA STRESZCZENIA
Prowadzę zajęcia z kina współczesnego na filmoznawstwie UJ – ze szczególną przyjemnością streszczam filmy. Dziś brzmi to jak herezja, ale – przywołując czasy studiów – z rozrzewnieniem wspominam tych profesorów, którzy opowiadali o filmach tak pięknie, że gdy ostatecznie udało się zdobyć podłej jakości kasetę wideo, pozostawało w nas uczucie rozczarowania – pisze Rafał Syska w rubryce MASKA WADERA.

CIENIE NAD BABILONEM
Jest napisane: „Dzień ten przyjdzie jak złodziej w nocy”, a potem „(...) słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku; gwiazdy zaczną padać z nieba i moce niebios zostaną wstrząśnięte”. Jestem przekonany,że to nastąpi… – tak zaczyna swój felieton Maciej Cholewiński.

UCIECZKA SKAZAŃCA
Wstyd – zapomniałem o Bertoluccim, nie wracałem od lat do jego kina. Tak to bywa z żywymi klasykami. Teraz odszedł. To był jeden z ostatnich. W swoich najważniejszych filmach – z lat 70. – pokazywał dylematy egzystencjalne w taki sposób, jakby tłumaczył Sartre’a, ale nie słuchając Juliette Greco, tylko Niny Hagen – w najnowszym felietonie pisze Łukasz Maciejewski.

GURU W ŁDK
Dostałem zaproszenie na galę z okazji jubileuszu 65-lecia Łódzkiego Domu Kultury i naszła mnie refleksja – przecież blisko połowa z tych 65 lat była dla ŁDK ze wszech miar komiksowa! A jeśli nawet nie połowa, to grubo ponad jedna trzecia. Ileż ważnych rzeczy w historii komiksu w Polsce wydarzyło się właśnie przy Traugutta 18! – wspomina Piotr Kasiński.

***************************************

Z REGIONU:

WIĘCEJ NIŻ KSIĘGARNIA
Z pozoru oferta kulturalna trzynastotysięcznych Koluszek nie wybija się ponad prowincjonalną przeciętność: ośrodek kultury, biblioteka, kino. – Zaraz, zaraz, jest jeszcze
księgarnia przy ulicy Brzezińskiej 21, która działa tu od 56 lat. Teraz nazywa się SKŁAD GŁÓWNY pisze Justyna Muszyńska-Szkodzik.

STO LAT WSPOMNIEŃ
Raz w roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola daje szansę zobaczenia rzadkich, czasem nigdy  niepublikowanych fotografii ukazujących przeszłość tej miejscowości. 19. edycja kalendarza „Zduńska Wola przedwojennych nastolatków” (na 2019 r.) – pisze Anna Szumacher.

100 LAT WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
Przypadające na 2019 rok stulecie chcemy wykorzystać do postawienia pytań i próby znalezienia odpowiedzi na nie. Co my – mieszkańcy województwa łódzkiego i/lub jego stolicy – o sobie wiemy?
 
******************************************

KONSUL OD KUCHNI
Popularna restauracja „Anatewka” przy ulicy 6 Sierpnia i prestiżowa gwiazdka Michalina – czy to możliwe? Prowadzi ją… Honorowy Konsul Republiki Austrii PAWEŁ ZYNER, z którym rozmawia Elżbieta Czarnecka.

DLACZEGO KOMEDIA JEST ŚMIESZNA
– Nigdy nie myślę, co będzie śmieszne, a co nie. Próbujemy tworzyć świat, w którym zabawa wynika z nieporozumienia czy konfliktu. To subtelna gra spojrzeń, ruchów, dająca w efekcie komiczny wyraz – podkreśla JAKUB PRZEBINDOWSKI w rozmowie z Piotrem Groblińskim. Sztuka „Manewry weselne” w reżyserii Przebindowskiego 12 stycznia będzie miała polską prapremierę w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

BOZNAŃSKA DO SZKOŁY!
Kolekcje dzieł malarskich w szkołach – dlaczego nie? O projekcie łódzkiej fundacji Niezła Sztuka, która popularyzuje wiedzę o sztuce w Internecie pisze Monika Nowakowska.

ŁÓDŹ REKLAMOWANA
Przedstawiamy pierwszy głos w naszej debacie „Czyje jest miasto?”. Miasto to byt sztuczny,
dysfunkcyjny, ale pojemny i uniwersalny. Twór niedoskonały, ale nie wymyślono lepszego
– pisze KRZYSZTOF GOLEC-PIOTROWSKI i stawia szereg pytań.

TAKIE TANGO
„Tango bez Edka” to swoiste opus magnum Tomasz Bocheńskiego, kontrowersyjnego i charyzmatycznego profesora, który od lat wykłada na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. Przyciąga i odpycha jednocześnie – jak najlepsza literatura, która musi stawiać opór. Takie też są eseje zgromadzone w tej książce – pisze Rafał Gawin, recenzując „Tango bez Edka”.

POETA TĘSKNIĄCY
o Jerzym Walończyku, które całe życie był związany z Łodzią – tu się urodził i zmarł, a spora część jego twórczości dotyczyła tego miasta: dzielnic, peryferii, ulic i parków, kawiarni i restauracji, a przede wszystkim ludzi, zwłaszcza tych prostych, stale doświadczanych
przez przewrotny los – pisze Marek Czuku.

CZULE, NAWET SŁODKO
Osobiste aż po wyraźny autobiografizm – i społeczne, mieszczące pokoleniowe doświadczenie i odbijające współczesne problemy, nieufne wobec języka – i usiłujące się z nim mierzyć poprzez śmiały czasem eksperyment, dowcipne czasem i zaskakujące – pisze Tomasz Cieślak, recenzując nową książkę poetycką Marka Czuku „Stany zjednoczone”.

*******************************************************
„Kalejdoskop" do kupienia w Łódzki Dom Kultury, punktach Ruchu S.A. , Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych:
https://soundcloud.com/user-673739052
Czytają: Monika Buchowiec, Paweł Erdman, Andrzej Poniedzielski, Bronisław Wrocławski, Mirosław Henke, Kamil Maćkowiak, Zbigniew Zamachowski
- realizacja dźwiękowa Soundsitive Studio w studiu Wydziału Filologicznego UŁ.

Kategoria

Wiadomości