Łódzkie muzea wyróżnione | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Łódzkie muzea wyróżnione

fot. materiały prasowe

Łódzkie muzea odniosły sukces w najbardziej prestiżowym konkursie w polskim muzealnictwie – 45. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2024. Podczas gali wręczenia nagród w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (5 czerwca) wyróżniono Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

Wystawa „Ostatnie lato”, zrealizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa, otrzymała wyróżnienie w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. To szczególne uznanie, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję – w finale znalazły się projekty z całej Polski, w tym m.in. propozycje Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Jury złożone z ekspertów doceniło wartość merytoryczną wystawy, a także ogrom pracy i zaangażowania zespołu kuratorskiego. Cieszy również entuzjastyczny odbiór ekspozycji przez odwiedzających CMWŁ. Wyróżnienie podczas gali odebrali: Aneta Dalbiak – dyrektorka muzeum, Marzena Wiśniak – wicedyrektorka oraz kuratorzy wystawy: Filip Appel i Magdalena Gonera.

Muzeum zostało nagrodzone w kategorii Edukacja. Kapituła konkursu doceniła projekt „GRAbież w muzeum. O wojennych losach muzealnych kolekcji”. To gra miejska, w której poznawaliśmy bliżej wojenne dzieje Łodzi i muzeum. Uczestnicy gry przenieśli się do okupowanego miasta i poznali losy zbiorów Miejskiego Muzeum Etnograficznego oraz życiorys Haliny Anny Ząbkiewicz-Koszańskiej, muzealniczki, która wielokrotnie narażała życie, by chronić zbiory łódzkich muzeów. W grze brały udział grupy ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz zespoły rodzinne i rówieśnicze.


Konkurs Sybilla – Wydarzenie Muzealne Roku, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów, od ponad 40 lat promuje najlepsze inicjatywy w polskim muzealnictwie.

Kategoria

Muzea