MIASTO-MODA-MASZYNA – przewodnik po wystawie stałej CMWŁ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

MIASTO-MODA-MASZYNA – przewodnik po wystawie stałej CMWŁ

fot. materiały prasowe

Co niemowlęta robiły w hali fabrycznej? Czym jest bananówa? Jakie desery można było zjeść w Horteksie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w wydanym właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi katalogu do wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA.
MIASTO-MODA-MASZYNA to jedna z dwóch wystaw stałych, które można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ulokowana na trzech piętrach ekspozycja  opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice, wzlotach i upadkach oraz życiu codziennym mieszkańców. Dostępna dla zwiedzających od 2022 roku, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, pełną przenikających się wątków i niekończących się historii. Można tu spędzić wiele godzin, snując się wybranymi przez siebie ścieżkami, w poszukiwaniu śladów dawnej, pełnej kontrastów Łodzi.

Teraz wystawę, która zajmuje powierzchnię 2500 mkw i składa się z ponad 400 obiektów, będzie można zwiedzać z osobistym przewodnikiem w postaci katalogu, który wyjaśnia i rozwija poruszane na ekspozycji tematy. 

- Zanim zaczęliśmy pracę nad książką, przez prawie dwa lata patrzyliśmy, jak goście zwiedzają wystawę, zapisywaliśmy zadawane pytania, obserwowaliśmy, co jest niezrozumiałe, a co fascynujące. Po to, żeby stworzyć jak najbardziej przydatny i zrozumiały przewodnik – mówi Magda Gonera, kierowniczka Działu Edukacji i pomysłodawczyni przewodnika.

Nie jest to typowy katalog wystawy. Zawarte w nim materiały prowadzą po kolejnych częściach ekspozycji, wyjaśniając, jak wyglądała praca w fabryce włókienniczej, do czego służyły poszczególne maszyny, skąd wziął się przemysł tekstylny w Łodzi, jak zmienił miasto i jak to się stało, że Łódź po II wojnie światowej “ubierała kraj”. Oprócz części przewodnikowej katalog zawiera opisy najważniejszych obiektów, słowniczek pojęć, dodatki w postaci archiwalnych zdjęć oraz ilustracji obrazujących bardziej złożone procesy, mnóstwo ciekawostek oraz specjalistyczne, a zarazem wciągające eseje rozwijające główne tematy wystawy.

Dla rodzin z dziećmi jest też karta z grą edukacyjną. Dzięki temu mali zwiedzający mogą wcielić się w rolę poszukiwaczy skarbu Franka - chłopca, który kiedyś pracował w fabryce.

Katalog jest uniwersalny. Można go używać w trakcie zwiedzania ekspozycji albo przeczytać na spokojnie po wyjściu z muzeum.

- Przewodnik będzie szczególnie przydatny dla osób, które nie mają osobistych lub rodzinnych wspomnień z czasów Łodzi włókienniczej - urodzili się później, są spoza Łodzi albo nikt z ich rodziny nie pracował w przemyśle tekstylnym. Za to u starszych łodzian może wywołać wspomnienia, przypominając nieistniejące już miejsca, na przykład domy handlowe lub butiki popularnych w PRL marek odzieżowych czy dawne zakłady przemysłowe - mówi Marzena Wiśniak, wicedyrektorka CMWŁ i współradaktorka katalogu.

Katalog dodawany będzie bezpłatnie do biletu na wystawę MIASTO-MODA-MASZYNA. Można go również ściągnąć w wersji PDF ze strony www muzeum oraz po sczytaniu kodu QR znajdującego się w przestrzeni wystawy. Link do katalogu TUTAJMIASTO-MODA-MASZYNA – katalog wystawy stałej

Koncepcja i redakcja książki: Magdalena Gonera i Marzena Wiśniak
Redakcja językowa: Joanna Więckowska
Projekt graficzny: Grafixpol
Autorzy esejów: Marcin Gawryszczak, Marcin Różyc, Kamil Śmiechowski


grudzień 2023
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł