Geyer Music Factory | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Geyer Music Factory

Fot. Mikołaj Zacharow

Rusza sprzedaż biletów na Geyer Music Factory – letni festiwal muzyczny odbywający się co roku na dziedzińcu Białej Fabryki. Podczas tegorocznej edycji „Tribute to...” usłyszymy legendarne utwory znanych zespołów, takich jak: The Police, Maanam, Queen, Breakout oraz wybitnych wykonawców – Edith Piaf i Ennio Morricone.
16. edycja GMF będzie hołdem złożonym wielkim artystkom i artystom. Muzealny dziedziniec wypełnią brzmienia kultowych przebojów w autorskich aranżacjach.

4 lipca festiwal zainauguruje koncert „Tribute to The Police” w wykonaniu Marty Król i Pawła Tomaszewskiego z zespołem. Stylistyka utworów oscyluje wokół jazzu i soulu a unikalna orkiestracja nadaje im wyjątkową elegancję i świeżość brzmienia.

Inspiracją dla kolejnego koncertu, zaplanowanego na 11 lipca, będzie twórczość legendarnego zespołu Maanam i jego charyzmatycznej wokalistki Kory Jackowskiej.  Na scenie wystąpi Dorota Kołodziej – aktorka, wokalistka i instruktorka teatralna, która wraz z zespołem zaprezentuje największe przeboje Maanamu, takie jak „Boskie Buenos", „Anioł", „Cykady na Cykladach" czy „Szare miraże". Dorota Kołodziej swoim niezwykłym głosem i sceniczną charyzmą przywołuje ducha Kory i Maanamu, tworząc niezapomniane żywiołowe doświadczenie muzyczne.

Tydzień później, 18 lipca, dziedziniec Białej Fabryki wypełnią nieśmiertelne brzmienia utworów zespołu Queen, który zaprezentuje grupa Queentet - twórcy i muzycy projektu „Queen Symfonicznie". Zespół postanowił zaprezentować w kameralnej odsłonie klasyczne już utwory takie jak „Bohemian Rhapsody", „We Will Rock You", „We Are The Champions" „I Want It All", „Anoher One Bites The Dust", „Radio Gaga", „Somebody To Love", „Keep Yourself Alive", „Bicycle Race" i wiele innych, w dynamicznych rockowych wersjach.

1 sierpnia, za sprawą koncertu Ewy Rzeszotarskiej i zespołu Zagan Acoustic przeniesiemy się do świata paryskich uliczek i kawiarenek. Artyści zaprezentują utwory z płyty „French Touch” – autorskie aranżacje kultowych już dziś kompozycji Edith Piaf, takich jak „La vie en rose”, „Padam Padam”, „La Foule”, „Milord” czy „L`accordéoniste”. Piosenki w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej przepełni kolorystyka brzmienia skrzypiec, klarnetu, kontrabasu i akordeonu. Jako dopełnienie muzycznej podróży do Francji, Zagan Acoustic wykona, inspirowane stylem musette, jazzowe kompozycje Richarda Galliano – francuskiego wirtuoza akordeonu, które przeniosą słuchaczy do zadymionych, francuskich kafejek z poprzedniej epoki.

8 sierpnia będzie świętem miłośników filmowej muzyki Ennio Morricone. Hołd legendarnemu muzykowi złoży Grégoire Maret, światowej klasy wirtuoz harmonijki ustnej i laureat nagrody Grammy. W specjalnym koncercie poświęconym jego muzyce zaprezentuje nowatorskie aranżacje najbardziej znanych tematów filmowych mistrza, nadając im wyjątkowego, jazzowego charakteru. Program koncertu oparty jest na albumie „Ennio” (2024), który Maret nagrał wspólnie z pianistą Romainem Collinem dla renomowanej wytwórni ACT. W polskiej odsłonie projektu Maretowi towarzyszą czołowi polscy muzycy jazzowi.
Festiwal zakończy się 15 sierpnia koncertem poświęconym pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, tworzących legendarny zespół Breakout. Od 2007 roku ich syn – Piotr Nalepa realizuje „artystyczny testament" rodziców, wykonując największe hity Breakoutu. Na scenie festiwalowej zaśpiewa obdarzona mocnym, rockowym głosem Jean Lubera, która wciela się w rolę Miry Kubasińskiej, znanej niegdyś z bardzo żywiołowych wystąpień. Na koncercie nie powinno zabraknąć takich utworów jak „Kwiaty nam powiędły”, „Poszłabym za Tobą”, „Gdybyś kochał, hej” czy „Pomaluj moje sny”.

Każdemu z koncertów, jak co roku, towarzyszyć będą oprowadzania po wystawach dostępnych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi („Ostatnie lato”,  „Miasto–Moda–Maszyna”, „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” oraz „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”) tematycznie związane z koncertami.

Bilety na koncerty w cenie 50 zł (miejsca siedzące) dostępne będą w sprzedaży od 21 maja od godziny 12.00 na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w godzinach otwarcia muzeum. W przypadku wyprzedania biletów na miejsca siedzące dostępne będą płatne wejściówki na miejsca stojące. Zakupiony bilet upoważnia do udziału w oprowadzaniu odbywającym się przed danym koncertem. Na oprowadzania obowiązują zapisy (e-mail: gmf@cmwl.pl lub tel. 500 529 365) - liczba miejsc ograniczona. Wszystkie informacje organizacyjne na temat udziału w koncercie i oprowadzaniach dostępne są na stronie: www.cmwl.pl w zakładce: Geyer Music Factory.

Geyer Music Factory (GMF) to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na dziedzińcu XIX-wiecznej Białej Fabryki Ludwika Geyera - jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej należącego do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zapoczątkowany w 2009 roku festiwal na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń, przez lata zyskując renomę oraz grono swoich wiernych fanów. Do tej pory zorganizowano niemal 100 koncertów. Na scenie GMF występowali m.in.: Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Ania Rusowicz, Monika Kuszyńska, Waglewscy, Włodzimierz Nahorny, Kuba Badach, rodzina Miśkiewiczów, Domowe Melodie, Varius Manx czy Blue Cafe i inni.

Organizatorem 16. edycji festiwalu jest Impresariat Artystyczny Q4Q, partnerem – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • od 04-07-2025

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł