Kilkadziesiąt wystaw, koncertów i pokazów filmowych, czyli największa i najstarsza impreza fotograficzna w Polsce. W wielu punktach miasta da możliwość zgłębienia aktualnych zjawisk światowej fotografii. Z obszernego programu 24. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii wybraliśmy kilka wydarzeń, których nie można przegapić między 12 a 22 VI.
Między 12 a 22 czerwca festiwal rozgości się w wielu punktach na mapie miasta, by dać możliwość zgłębienia aktualnych zjawisk światowej fotografii. W obszernym programie 24. edycji Fotofestiwalu znalazły się między innymi premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o systemach i wierzeniach z całego świata, program FOTOFESTIWAL KIDS, partnerskie wystawy Programu Miasto czy pokazy filmowe.Fotofestiwal startuje w czwartek, 12 czerwca, o g. 19 i już w pierwszy weekend oprócz całej serii wernisaży znakomitych wystaw zaproponuje uczestnikom spotkania z artystami i odrobinę muzycznego szaleństwa.
– Fotofestiwal organizowany jest w Łodzi od ponad 20 lat i dobrze wykorzystał ten czas, by zbudować mocną pozycję na mapie fotograficznej Europy – podkreśla Daria Głowacka, zastępczyni dyrektora Łódzkiego Centrum Wydarzeń, współorganizatora Fotofestiwalu. – To wydarzenie, które przyciąga do Łodzi tłumy wielbicieli sztuk wizualnych i uznanych twórców z całego świata, zapewniając każdego roku nie tylko wysoką jakość programową, ale też fenomenalną atmosferą – dodaje.
Czwartkowy wieczór otwarcia Fotofestiwalu to przede wszystkim wernisaż aż osiemnastu wystaw, głównie w centrum festiwalowym w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzona prestiżową Prix Elysee ekspozycja „Model Citizens” Debi Cornwall, która opowiada o amerykańskiej propagandzie i fikcji, prace Michała Sity z polskich rekonstrukcji historycznych, projekt Hody Afshar o irańskich wyznawcach wiatru, Salvatore Vitale badający neokolonializm w wirtualnych światach oraz długo wyczekiwana „Jitter period/Czas zakłóceń”.
– To pierwsza w Europie i druga na świecie wystawa fotografii Yorgosa Lanthimosa, reżysera jednych z najszerzej dyskutowanych filmów XXI wieku: „Kieł”, „Zabicie Świętego Jelenia” czy wreszcie „Biedne istoty” – mówi Krzysztof Candrowicz z kolektyw Fotofestiwalu. – Przed nami niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na twórczość greckiego filmowca z zupełnie nowej perspektywy. Co ciekawe, sama ekspozycja, stworzona na wzór labiryntu, ma potęgować uczucie dezorientacji, które często towarzyszy procesowi twórczemu – podkreśla i zaprasza w dniu otwarcia również na ogłoszenie wyników konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2025. Oprócz prezentacji nagrodzonych i wyróżnionych książek w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2025 oraz Dummy Award 2025, będzie można zobaczyć również specjalne selekcję książek fotograficznych: z Palestyny, ekspozycję Jasona Fulforda „Stos książek”, a także wybór książek protestacyjnych z całego świata z kolekcji Protestinphotobook autorstwa Luciano Zuccaccia.
O muzyczną oprawę otwarcia Fotofestiwalu zadba NURI – tunezyjski muzyk, który swoje afrykańskie korzenie łączy z kosmicznymi pejzażami dźwiękowymi, zapraszając roztańczoną publiczność do podróży od wyrazistych afrykańskich rytmów, przez ciężkie groove’y jungle, aż po barwne śpiewy ludowe z Afryki i Azji.
Fotofestiwal odczaruje także piątek 13. Tego dnia wystartuje jeden z najlepszych przeglądów współczesnej sceny fotografii w Europie, realizowany w formule szybkich prezentacji Photo-Match. Także w piątek odbędzie rozmowa Kuby Mikurdy z Yorgosem Lanthimosem, po której artysta podpisywać będzie książki. Z kolei wieczorem, po wernisażu wystawy Anity Andrzejewskiej „Dancing Your Dream Awake” (Galeria Bałucka) na uczestników czeka niezapomniana Noc Fotografii. Goście przeniosą się na Stary Rynek, by na dużym ekranie zobaczyć m.in. projekty Talent Futures 2025 (Martin, Mirowska, Sita, Starzec i Szymkowiak) oraz prace finalistów 13. edycji The PhMuseum Photography Grant. Piątkowa noc zakończy się na parkiecie Niebostanu przy dwóch setach DJ-skich.
Sobotę rozpocznie „Późne śniadanie z książką fotograficzną”, podczas którego spotkają się autorzy, wydawcy oraz odbiorcy. W czasie wydarzenia odbędzie się także rozmowa z Jasonem Fulfordem, który po południu otworzy swoją – chyba najbardziej niezwykłą wystawę w historii Fotofestiwalu – instalację site-specific, zrealizowaną na dnie zabytkowego basenu YMCA. Z kolei wieczorem Fotofestiwal połączy siły z muzycznym Ravekjavĺk ZEN, prezentującym w swojej przestrzeni multimedialną wystawę „After Life”. A to przecież nie wszystko, bo w pierwszy festiwalowy weekend łodzianie będą mogli wybrać się na spacer po mieście śladami Programu Miasto i zobaczyć m.in. „Secret Performance” Sophie Thun w MS1, „Oni nie wyglądają jak ja” Niccolò Rastrelli w Pasażu Schillera czy dwie wystawy w Pałacu Biedermanna: „Historie Wspólnot” – z okazji 80-lecia Uniwersytetu Łódzkiego i „Działania fotozoficzne: Próbnik” – kolejna odsłona działań artystycznych z Archiwum Fotozoficznym łódzkiego twórcy Andrzeja Różyckiego.
***
W centrum festiwalowym – postindustrialnej przestrzeni Art_Inkubatora – zaplanowano sześć wystaw Programu Głównego. W tym roku skupia on projekty opowiadające o systemach i wierzeniach, wokół których każdy buduje własny obraz świata. Wśród nich znajdzie się m.in. nagrodzona prestiżową Prix Elysee wystawa „Model Citizens” Debi Cornwall. Przedstawia ona świat nieprawdziwych wiosek i fikcyjnych społeczności, stworzonych przez amerykański rząd do szkolenia żołnierzy. W tej sekcji znajdą się także prace Michała Sity z polskich rekonstrukcji historycznych, Hody Afshar z projektem o irańskich wyznawcach wiatru i Salvatore Vitale, badającego neokolonializm wirtualnych rzeczywistości.
Mocnym punktem programu będzie „Jitter period” (Czas zakłóceń). To pierwsza w Europie i druga na świecie wystawa fotografii Yorgosa Lanthimosa, nowej gwiazdy Hollywood, reżysera oryginalnych i poruszających filmów: „Kieł”, „Zabicie świętego jelenia” czy wreszcie „Biedne istoty”.
Ekspozycja pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na miejsca i postaci z dwóch najnowszych produkcji filmowych artysty „Biednych istot” i „Rodzajów życzliwości”. Dzięki zmianie medium dotąd znajome twarze i przedmioty nabiorą nowych znaczeń, a piękno twórczości Lanthimosa zestawione z chaosem procesu twórczego da wgląd w drugą, zwykle niewidoczną sferę produkcji filmowej. Sama wystawa będzie przypominać labirynt, w którym widzowie mają się zagubić i oswoić z poczuciem dezorientacji – nieodłączną częścią ludzkiego doświadczenia.
W Programie Miasto organizatorzy szczególną uwagę zwracają na wystawę w... zabytkowym basenie. Budynek pływalni YMCA, na co dzień niedostępny dla zwiedzających, wybudowany został w latach przedwojennych. Obiekt zaprojektowany przez Wiesława Lisowskiego był scenografią wielu filmów, m.in. „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, czy „Porno” Marka Koterskiego.
To właśnie tam amerykański artysta Jason Fulford, współautor jednej z najbardziej znanych publikacji fotograficznych dla dzieci „This Equals That”, przygotuje instalację site specific bazującą na zdjęciach z książki „Lots of Lots” (Mnóstwo mnóstwa). W tym projekcie pozornie banalne obiekty – uchwycone na blisko siedmiuset fotografiach – zamieniają się w sugestywny zbiór wzajemnie powiązanych, przenikających się form i znaków, które złożą się na swoisty krajobraz północnej półkuli naszego globu. Już nigdy tak samo nie spojrzy się na pralnię samoobsługowa, pustą ławkę w parku czy znak drogowy. Barwny projekt Jasona Fulforda nawiązuje do ikonicznej publikacji „PhotoGrids” autorstwa Sol LeWitta z 1977 roku.
Po sukcesie zeszłorocznej wystawy dla dzieci Fotofestiwal rozbudowuje także program stworzony z myślą o najmłodszych. W festiwalowym centrum przy Tymienieckiego będzie można spotkać rozsławionego przez Karela Čapka szczeniaka Daszeńkę, ukryć się w jednej z najbardziej lubianych książek fotograficznych na świecie oraz zobaczyć, jak obraz zmienia się w uroczą publikację. Oprócz tego żądnym przygód miłośnikom fotografii organizatorzy proponują samodzielne ułożenie premierowego albumu Martina Parra, grę w „Memory” w wydaniu Gabriele Lorenzera czy stworzenie zupełnie nowego dzieła. A to wszystko w otoczeniu książek – fotograficznych albumów dla dzieci oraz współczesnych publikacji artystycznych.
Wśród artystów prezentowanych na wystawie pojawią się takie nazwiska jak: Adam Broomberg & Oliver Chanarin, Dominika Czerniak-Chojnacka, Karel Čapek & Karel Teige, Claire Dé, Charles Fréger, Tana Hoban, Jan von Holleben, Eikoh Hosoe, Gabriele Lorenzer, Stefan Themerson & Franciszka Themerson, Jan Styczyński, Jaap Scheeren & Luke Stephenson, Martin Parr czy Ylla. Kuratorami wystawy są Vreni Hockenjos, Jan von Holleben i Mareike Stoll z platformy Kids Love Photography, której celem jest wzmocnienie kompetencji wizualnych dzieci poprzez działania edukacyjne, w których najważniejsza jest zabawa, kreatywność i zaangażowanie.
Wystawa „Pobawmy się książkami/ Let’s play photobooks” skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku 5-12 lat, ale wszyscy inni uczestnicy Fotofestiwalu są również mile widziani. Towarzyszyć jej będzie szeroki program wydarzeń i oprowadzań dla różnych grup wiekowych.
Szczegółowe informacje na temat programu znaleźć można na www.fotofestiwal.com.
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi
Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Uniwersytet Łódzki, Heritage Lens, British Council jako część UK/Poland Season 2025, ProHelvetia
Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
Art_Inkubator
- 12-06-2025 godz 19:00
- 13-06-2025
- 14-06-2025
- 15-06-2025
- 16-06-2025
- 17-06-2025
- 18-06-2025
- 19-06-2025
- 20-06-2025
- 22-06-2025
Kategoria
SztukaAdres
Łódź, ul. Tymienieckiego 3Kontakt
42 646 88 65