Galeria Pop-up Ogrodowa8 zaprasza na wystawę „Malować film. Polska szkoła filmowa w oczach współczesnych malarek”. Otwarcie 6 III o godz. 18.
Organizatorka i kuratorka wystawy – Liwia Mądzik – zaprosiła do projektu 12 artystek młodego i średniego pokolenia, przekonując je do podjęcia twórczego dialogu z najbardziej malarskim okresem w polskiej kinematografii, tj. z obrazami filmowymi powstałymi w ramach polskiej szkoły filmowej.Zjawisko polskiej szkoły było fenomenem w skali światowej, do dziś to najbardziej rozpoznawalny za granicą okres polskiego kina, obejmujący nie tylko nazwiska reżyserów, ale i operatorów filmowych. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Natalii Bażowskiej, Martyny Czech, Olgi Dmowskiej, Agaty Głogowskiej, Anny Korusiewicz, Marii Kozak, Heleny Minginowicz, Anny Panek, Barbary Porczyńskiej, Agnieszki Sandomierz, Heleny Stiasny i Marii Strzeleckiej. Artystki zainspirowały się tematami, emocjami, postawami obecnymi w takich filmach jak "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Eroica" Andrzeja Munka, "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Jowita" Janusza Morgensterna, "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Świadectwo urodzenia" Stanisława Różewicza, "Salto" Tadeusza Konwickiego, "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza oraz "Pętla" Wojciecha Jerzego Hasa.
Obrazy autorstwa zaproszonych do wystawy malarek pokażą wyjątkową recepcję dzieł filmowych powstałych 60-70 lat temu. To szczególne spotkanie ikonicznych twórców polskiego kina z wrażliwością i talentem współczesnych artystek-malarek.
Uczestniczki wystawy i ich inspiracje filmowe:
Natalia Bażowska – Ostatni dzień lata (1958), reż. Tadeusz Konwicki, zdj. Jan Laskowski
Martyna Czech – Eroica (1957), reż. Andrzej Munk, zdj. Jerzy Wójcik
Olga Dmowska – Kanał (1956), reż. Andrzej Wajda, zdj. Jerzy Lipman
Agata Głogowska – Jowita (1967), reż. Janusz Morgenstern, zdj. Jan Laskowski
Anna Korusiewicz – Nikt nie woła (1960), reż. Kazimierz Kutz
Maria Kozak – Pociąg (1959), reż. Jerzy Kawalerowicz, zdj. Jerzy Wójcik
Helena Minginowicz – Jak być kochaną (1962), reż. Wojciech Jerzy Has, zdj. Stefan Matyjaszkiewicz
Anna Panek – Popiół i diament (1958), reż. Andrzej Wajda, zdj. Jerzy Wójcik
Barbara Porczyńska – Świadectwo urodzenia (1961), reż. Stanisław Różewicz, zdj. Stanisław Loth
Agnieszka Sandomierz – Salto (1965), reż. Tadeusz Konwicki, zdj. Kurt Weber
Helena Stiasny – Matka Joanna od Aniołów (1960), reż. Jerzy Kawalerowicz, zdj. Jerzy Wójcik
Maria Strzelecka – Pętla (1957), reż. Wojciech Jerzy Has, zdj. Mieczysław Jahoda
Organizatorzy: Fundacja Plurabelle, Galeria Pop-up Ogrodowa8
Czas trwania wystawy: 6-30 III
Godziny otwarcia: środa-niedziela: 14-18
Wstęp wolny
Galeria Pop-up Ogrodowa8
- 06-03-2025 godz 18:00 - 30-03-2025
Bilety
wstęp wolnyKategoria
SztukaAdres
Łódź, ul. Ogrodowa 8 (Ogrodowa Office, parter)Kontakt
czynna:środa-sobota godz. 14-18