Metafora niecielesnego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Metafora niecielesnego

RECENZJA. W Pałacu Poznańskiego kolejna prezentacja twórczości "jednego mistrza". Mistrzem jest tym razem Alfons Karpiński, krakowski malarz i rysownik, reprezentant nurtu dekoracyjnego.
W Pałacu Poznańskiego (ul. Ogrodowa 15) kolejna prezentacja twórczości "jednego mistrza". Mistrzem jest tym razem Alfons Karpiński (1875-1961), krakowski malarz i rysownik, reprezentant nurtu dekoracyjnego, bazującego na zdobyczach XIX-wiecznego realizmu, wiedeńskiej secesji i Młodej Polski.

We wnętrzu Pałacu Poznańskiego zobaczymy obrazy, przedstawiające martwe natury (najczęściej kwiatowe), kobiece akty, portrety, pejzaże, wizerunki zwierząt. Niewielkie prace doskonale wpisują się w przestrzeń kameralnego pomieszczenia; harmonia prac i wnętrza stwarza szczególnie dobrą atmosferę do odbioru dzieł. Nie jest ich za dużo, nie odczuwa się przesytu – organizacja wystawy sprzyja skupieniu. W ogóle trzeba przyznać, że organizowane przez Muzeum Miasta Łodzi wystawy w Galerii Jednego Mistrza są zawsze świetną okazją do chwili namysłu i spokojnej percepcji malarstwa.

Najciekawsze prace artysty to niewątpliwie martwe natury. Są wysmakowane, eleganckie, subtelne. Karpińskie maluje róże, cynie, astry, mimozy, nagietki, azalie, rododendrony umieszczone w wazonach, ustawione na niewielkich stołach; obok często znajdują się dzbanuszki, filiżanki czy małe talerzyki. Czasami w tle widoczne jest urządzone w dobrym guście wnętrze mieszkalne – na ścianie wisi zegar bądź obraz. Zdarza się, że na stole przykrytym obrusem leży kilka owoców.

Karpiński w bardzo charakterystyczny sposób obrazuje układy "martwych przedmiotów". Stosuje wysmakowaną gamę barwną, obrazy utrzymane są w tonacji złamanych, pastelowych barw, które doskonale ze sobą współgrają. Rozproszone światło równomiernie oświetla poszczególne składniki obrazów, nie powodując dużych kontrastów. Interferują ze sobą różnorodne faktury – draperie, płatki kwiatów, szkło, porcelana, drewno. Dodatkowo wszystko spowite jest delikatną, szarą mgiełką (podobnie jak w obrazach Olgi Boznańskiej), przez co martwe natury jawią się niczym efemerydy, odrealnione metafory i znaki czegoś niecielesnego. Karpiński, referując rzeczywistość, antycypuje jednocześnie to, czego przedstawić się nie da.

Wystawa czynna do 30 września 2013.
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł