Nagroda Kobro dla Bosackiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

Nagroda Kobro dla Bosackiego

Aleksandra Chciuk, Piotr Bosacki i Katarzyna Kozyra, fot. A. Taraska-Pietrzak

5 grudnia po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.
Jury w składzie: Katarzyna Kozyra (przewodnicząca), Aleksandra Chciuk, Izabela Gustowska, Katarzyna Józefowicz, tak uzasadniło swoją decyzję:

„Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Bosacki przy okazji należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy. Bez względu na to, czy tworzy film, rzeźbę, czy rysunek, ma w sobie coś z teoretyczki sprowadzającej świat do postaci aforyzmów. Chciałybyśmy uhonorować Piotra Bosackiego nagrodą im. Katarzyny Kobro za niezwykły zmysł językowy i poetycki.”

Piotr Bosacki (ur. 1977) – artysta działający na styku wielu dyscyplin, muzyki, sztuki, animacji i literatury; absolwent liceum plastycznego i średniej szkoły muzycznej; od 1999 do 2004 studiował na ASP w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Członek nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo i zespołu Wojtka Bąkowskiego – KOT (nie istnieje od 2011).

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 - Robert Rumas
2015 - Jadwiga Sawicka
2016 – Karolina Wiktor

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
     
Sponsorem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2017 rok jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.

Kategoria

Sztuka