Z pracowni Bartka Kotarskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =

Z pracowni Bartka Kotarskiego

Bartek Kotarski, fot. materiały prasowe

"Najważniejsze jest, by malować" – to zasada, którą kierował się Bartek Kotarski, artysta wrażliwy na wszystko to, co się wokół niego działo w życiu i w sztuce, zawsze otwarty na ludzi, gotowy do pomocy, odkrywający świat malarski, nieustannie poszukujący nowych środków wyrazu, ciągle eksperymentujący, w oryginalny sposób traktujący widzianą rzeczywistość. Otwarcie wystawy jego prac - 6 III o godz. 18 w Fabryce Sztuki.
Niezwykle istotny był dla Bartka Kotarskiego sam proces tworzenia, który umożliwiał mu odkrywanie nowych form wyrazu i nieustanne odkrywanie siebie. Najważniejszy był jednak pierwszy obraz abstrakcyjna kompozycja, pierwsza próba zmagań artystycznych, mająca kluczowe znaczenie, stanowiąca zarys dalszej drogi twórczej.

Na wizję artystyczną Bartka Kotarskiego duży wpływ miała historia rodzinna, otoczenie, miejsce, w którym mieszkał, wychowywał się. Pracownia po dziadkach stała się dla niego przestrzenią twórczą, w której odkrywał swoje dziedzictwo i rodzinne wspomnienia. Babcia była jego mentorem, to jej twórczość zainspirowała go do malarstwa abstrakcyjnego.

Kotarski uważał, że elementy otoczenia i zwykłe przedmioty, np. narożnik, układ kubka wpływają na jego twórczość i to właśnie te zewnętrzne czynniki motywowały go i inspirowały do pracy. Miał przeświadczenie, że wszystko wokół niego determinuje jego malarskie wybory.

Dużą rolę w twórczości artysty odgrywał eksperyment, który był polem doświadczalnym, na którym testował różne materiały (wyszczerbione płyty, karton, płótno), narzędzia (pędzle, szpachle, wałki, nóż, a nawet długopis do rycia artystycznego) oraz różne techniki (malarstwo olejne, akrylowe), metody np. pouring, czyli „obrazy wylewane”.

Bartek Kotarski był artystą z olbrzymią wyobraźnią oraz niesamowitą wrażliwością na otaczający świat, przyrodę i drugiego człowieka. Wypowiadając się gestem, ubierając emocje w formę i kolor, był zawsze absolutnie szczery. Swoją twórczość określał często jako sztukę „nieprofesjonalną”, wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, którą trudno jest zdefiniować, ale z całą pewnością można scharakteryzować ją jako swobodną, autentyczną, intrygującą, tajemniczą i bardzo osobistą. Powstały cykle prac w bardzo prymitywnej estetyce.

Na jego rozwój artystyczny znaczący wpływ wywarła fascynacja malarstwem abstrakcyjnym, w szczególności kubistycznymi obrazami Georgesa Braque'a i Pabla Picassa. Z kolei zainteresowanie w późniejszym czasie twórczością Vincenta van Gogha sprawiło, że dla artysty ważny stał się kolor przy przedstawieniu tematu.

Brak profesjonalnego przygotowania i akademickiego wykształcenia w zakresie sztuk pięknych nie ujmuje nic z wartości estetycznej prac naznaczonych piętnem indywidualności artysty. Edukacja artystyczna była dla niego bardzo ważna, w zasadzie tkwił w nieustannym procesie samodoskonalenia. Gdy zaczynał malować, próbował pójść o krok dalej, spróbować czegoś nowego. Kierował swoim  rozwojem artystycznym, stawiając w stosunku do siebie samego coraz wyższe wymagania i próbując im sprostać. Czuł, że to słuszne. Był konsekwentny wobec wyznawanych wartości i realizacji swych pasji. Sztuka umożliwiała mu eksplorację nowych form wyrazu, jak również odkrywanie samego siebie. Miał marzenie, chciał zostać profesjonalnym malarzem. Niestety, zniweczyła je tragiczna śmierć artysty w 2004 roku.

Wystawa prac Bartka Kotarskiego w industrialnej przestrzeni Fabryki Sztuki jest zatem okazją do poznania tego artysty poprzez jego twórczość, która zostanie zaprezentowana szerszej publiczności po raz pierwszy.

Adriana Usarek


Wystawa zostanie otwarta w sali A22 na parterze przy klubokawiarni Niewinni.