Będzie teatr w Monopolis | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Będzie teatr w Monopolis

Firma Lim8, która od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych, została operatorem teatru w kompleksie Monopolis. Pierwsze przedstawienia zawitają na deski łódzkiego teatru już w przyszłym roku. Co ciekawe, Lim8 była organizatorem paryskich wydarzeń, towarzyszących promocji polskiej kandydatury do EXPO 2022.
Magazyn spirytusu w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego już wkrótce otrzyma nowe funkcje. To tu powstanie teatr otwarty dla mieszkańców Łodzi, jego oferta ma być zróżnicowana. Wielofunkcyjna sala będzie miała ponad 15 metrów wysokości i widownię na 240 miejsc, do której prowadzić będzie dwupoziomowe lobby.

Już w początkowej fazie tworzenia koncepcji Monopolis zakładaliśmy, że w miejscu z bogatą historią budujemy, nową atrakcyjną przestrzeń do pracy i  do spędzaniu wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, obfitującą w rozmaite aktywności. Od dawna wiadomo, że nic tak nie jednoczy i nie wywołuje dobrych emocji, jak dobrze przygotowane wydarzenia kulturalne takie jak teatr, kameralny koncert, ale także street art, czy wystawa fotografii – komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako, które odpowiada za powstanie Monopolis, – A mamy w tym niemałe już doświadczenie. Organizowane przez nas w ostatnim czasie plenerowe spektakle teatralne pod szyldem Letnia Scena Monopolis cieszyły się dużą popularnością wśród łodzian. Na widowni każdego przedstawienia zasiadało blisko tysiąc gości. Zainteresowanie tym wydarzeniem tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że projektując w Monopolis teatr, postąpiliśmy słusznie.

Zaplecze i garderoby teatru znajdować się będą w stworzonych przy użyciu najnowszych technologii przestrzeniach bezpośrednio pod budynkiem – wszystko z zachowaniem szacunku dla historii obiektu. Przestrzeń w dawnym magazynie spirytusu będzie w pełni wielofunkcyjna: składane trybuny i scena zwiększą możliwości przestrzeni – jej aranżacja będzie zmieniać się zależnie od potrzeb, także z myślą o koncertach, premierach filmowych czy pokazach mody.

– Projekt technologii nowej powierzchni na każdym etapie konsultowany był z najstarszą polską firmą, zajmującą się kompleksowymi realizacjami inwestycji w dziedzinie kultury, począwszy od teatrów, poprzez filharmonie, aż po stacje telewizyjne. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR od niemal pół wieku należy do czołowych firm specjalizujących się w zagadnieniach technologii scenicznej – dodaje Krzysztof Witkowski. – Przestrzeń w Monopolis została pomyślana tak, aby jak najpełniej służyć łodzianom nie tylko jako teatr, ale jako szerzej pojęte miejsce spotkań z kulturą, sztuką czy rozrywką.  Wybranie na jej operatora firmy Lim8 uważam za bardzo dobre posunięcie.

Lim8 od kilkunastu lat działa na terenie kraju, dostarczając specjalistyczny sprzęt i wiedzę techniczną połączoną z doświadczeniem zespołu. W portfolio ma organizację zarówno skomplikowanych logistycznie przedsięwzięć, skierowanych do szerokiego grona odbiorców jak i kameralnych spotkań w niebanalnych przestrzeniach czy rozmaitych eventów firmowych.

Do Monopolis przekonała mnie niezwykła architektura obiektu i pomysł Virako na cały kompleks, który będzie nowym atrakcyjnym miejscem na kulturalnej i kulinarnej mapie Łodzi. Połączenie zabytkowych wnętrz magazynu spirytusu z możliwością wystawienia zewnętrznej sceny bezpośrednio przy pasażu restauracyjnym daje ogromne możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń.  Obecnie nie ma takiego drugiego miejsca w Łodzi. Jesteśmy pewni, że to będzie wyjątkowa przestrzeń pełna dobrej energii – mówi Artur Schutter, prezes Lim8. – Szukaliśmy pomysłu na tę salę, która byłaby spójna z ideą Monopolis, przy zachowaniu swoistej symbiozy usług. Część teatralna powinna być zrównoważona różnego typu eventami, konferencjami czy koncertami. Niewątpliwie ten projekt to dla nas rodzaj wyzwania, ale z optymizmem patrzymy na budzący się rynek wydarzeń w Łodzi i rosnące oczekiwania potencjalnych odbiorców. Na pewno łodzianom nie można odmówić zamiłowania do kultury i my to zamiłowanie w pełni podzielamy.

Rewitalizowany przez Virako Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element krajobrazu Łodzi. Dzięki inwestycjom zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. W maju 2017 roku firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX. wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w tzw. morsowni (miejsca produkcji wódek gatunkowych) – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej. Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji kompleksu Monopolis.

Odpowiadająca za inwestycję Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku, a jedną z jej inwestycji było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi - dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na wielofunkcyjny obiekt oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie - nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre - to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Do grona najemców Forum 76 należą m.in.: Deloitte, Magellan, Airbus Helicopters Polska, Santander, Millennium, BGŻ BNP Paribas.

Kategoria

Teatr