Czerwony dywan | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Czerwony dywan

fot. HaWa

RECENZJA. Wszystko tu jest teatrem. Scenografia, aktorzy, ale tym razem także i my, widzowie. Tyle że w tę z polotem zainscenizowaną galę filmową sprzed 50 lat wpisane zostały teksty autentyczne. Wypowiedziane przez ludzi kina podczas wręczania środowiskowych nagród za rok 1968. I co z tego wyszło na scenie Teatru Nowego?
Można powiedzieć: show z cekinami gwiazd i ich „służbowymi” uśmiechami. Nieco de mode, ale z atrakcyjnym przebiegiem, w cudzysłowie ironii. Nie to jednak stało się najważniejsze. Atmosfera społecznych protestów przeciw dławieniu wolności musiała odbić się na przebiegu historycznej gali. W absencji niektórych bohaterów nagradzanych filmów, minucie ciszy ku czci Martina Luthera Kinga. Co jednak zrobił czas z przywoływanymi wspomnieniami? O tym jest ten finezyjnie zrealizowany spektakl, z częścią – w finale – dopisanych dialogów o współczesności. Hasło „Wolność to luksus” wybrzmiewa dalej, tyle że dziś nie chodzi o to samo. Niektóre zdarzenia są jak wyblakłe fotografie, inne, w kontekście teraźniejszości, nabrały nowego wymiaru. Dziś nie stawia się pytania o cenę wolności, a głównie o to, czym ona jest w rozumieniu popularnym. To kwestia o znaczeniu ponadczasowym… Grają, trafnie pointując swoje sceny: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak, Przemysław Dąbrowski.
Spektakl, w całym słowa znaczeniu autorski, jest dziełem Agnieszki Jakimiak (tekst, dramaturgia i reżyseria), współrealizatorzy: Mateusz Atman, Łukasz Jędrzejczak, Jan Sobolewski, Julia Porańska.

Małgorzata  Karbowiak


„Gala’68. Wolność to luksus”. Teatr Nowy, premiera 11 IX 2018 r. w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Teatr Nowy

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Zachodnia 93

Kontakt

tel. 42 633 44 94
kasa tel. 42 636 05 92