Nowy szef artystyczny w Nowym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Nowy szef artystyczny w Nowym

Maciej Wojtyszko. Foto. Sławek / Wikipedia

Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych, zostanie szefem artystycznym Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Przez ostatnie miesiące scena pozostawała bez takowego, po tym jak rozstał się z nią Andrzej Bart,  uznany pisarz, reżyser znany z realizacji w Teatrze TV, dokumentalista. 
Maciej Wojtyszko studiował filozofię na UW, a następnie na Wydziale Reżyserii PWSTiTV w Łodzi, który ukończył w 1972 roku. Jest autorem scenariuszy do filmów rysunkowych, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych, ma też w dorobku ponad sto spektakli. Jest też autorem znanych książek dla dzieci (m.in. "Bromba i inni", "Trzynaste pióro Eufemii", "Antycyponek"), próbował też sił w powieści fantastycznonaukowej ("Synteza", nagrodzona Prix Futuribles i Premio Europea, którą następie autor zekranizował). Od kilku lat jest felietonistą portalu teatralny.pl.

Jego spektakle mogliśmy oglądać w Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie trzy lata temu na XXI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pokazał "Dowód na istnienie drugiego" z Janem Englertem i Cezarym Kosińskim w roli Gombrowicza i Mrożka (spektakl Teatru Narodowego), w minionym sezonie wyreżyserował "Siódmego anioła" na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta, a trzy sezony temu spektakl "Wytwórnia piosenek" (z synem Adamem) o Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Informację o powierzeniu kierownictwa artystycznego Wojtyszce pierwszy podał "Dziennik Łódzki" (5 października).

Maciej Wojtyszko ma objąć stanowisko w tym tygodniu. Przed wakacjami scena straciła szefa artystycznego, po tym jak rozstał się z nią Andrzej Bart. Jego list, który wyciekł do mediów, a skierowany do dyrektora naczelnego Teatru, Krzysztofa Dudka, wskazywał, że między szefami teatru nie było zgody co do wyborów repertuarowych. Dyrektor Dudek łagodził potem wymowę listu w mediach i zapewniał, że teatr pracuje według założonego planu oraz że do końca roku najpewniej nie będzie powoływał szefa artystycznego. Teraz, w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim", deklaruje, że umowę z Wojtyszką będzie mógł podpisać po przedstawieniu kandydatury na komisji kultury Rady Miejskiej, która zbierze się we wtorek 9 października.

Kategoria

Teatr