Podczas inauguracji łódzkiego sezonu kulturalnego 2013/2014 ludzie kultury odebrali liczne odznaczenia.
23 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa uroczyście
zainaugurowano łódzki sezon kulturalny 2013/2014. Podczas
uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i nagrody
Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie kultury.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski
przyznał:
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
Mirosławie Chabie (starszy kustosz, kierownik
Filii nr 2 MBP Łódź-Bałuty), Annie Dynkowskiej
(kustosz, kierownik Filii nr 6 MBP Łódź-Bałuty), Iwonie
Grabowskiej (pracownik Działu
Administracyjno-Gospodarczego Muzeum Kinematografii w Łodzi),
Danucie Kaczmarek (starszy kustosz, kierownik
Filii nr 18 MBP Łódź-Bałuty), Monice Kubik
(kustosz, instruktor MBP Łódź-Bałuty), Małgorzacie
Osiewicz (starszy bibliotekarz, kierownik Działu
Udostępniania MBP Łódź-Bałuty), Zofii Szopie
(pracownik Działu Edukacji i Upowszechniania Kultury Filmowej
Muzeum Kinematografii w Łodzi), Grażynie
Tomaszewskiej (pracownik Działu Finansowo – Księgowego
Muzeum Kinematografii w Łodzi), Krystynie
Weintritt (dyrektor Centrum Kultury Młodych);
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
Jolancie Kozioróg-Grzaneckiej (starszy
kustosz, kierownik Filii nr 21 MBP Łódź-Bałuty), Katarzynie
Sierockiej-Poper (starszy bibliotekarz, kierownik Filii nr
4 MBP Łódź- Bałuty), Katarzynie Szubert-Kowalskiej
(starszy kustosz, kierownik Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty),
Marii Wójcik (starszy kustosz, instruktor MBP
Łódź-Bałuty).
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan
Zdrojewski przyznał Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury
Polskiej” następującym osobom: Jadwidze
Białkowskiej (starszy bibliotekarz ,kierownik Filii nr 10
MBP Łódź-Śródmieście), Beacie Bogusławskiej
(kustosz MBP Łódź-Bałuty), Annie
Domagalskiej-Łabędzkiej (starszy bibliotekarz MBP
Łódź-Bałuty), Sylwii Kowalczyk (starszy
bibliotekarz, kierownik Filii nr 1 MBP Łódź-Bałuty).
Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna
Łódź-Bałuty z okazji 50-lecia działalności, za zasługi w
rozwoju bibliotekarstwa i upowszechnianiu czytelnictwa.
Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej,
upowszechniania i ochrony kultury nagrody Prezydent
Miasta Łodzi odebrali: Tomasz Gołębiewski
(koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina,
założyciel RubinsteinQuartet, menadżer, prowadzi agencję
impresaryjną; pomysłodawca cyklu koncertów na dziedzińcu Białej
Fabryki - Geyer Music Factory).
Jacek Królewski (główny konserwator
Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. kierownik Pracowni
Konserwacji Tkanin; należy do czołówki polskich konserwatorów; od
1983 r. rzeczoznawca w zakresie konserwacji tkaniny i metalu
Ministerstwa Kultury i Sztuki, od 1991 r. rzeczoznawca
w zakresie konserwacji tkanin Ogólnopolskiej Rady
Konserwatorów Działu Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków,
a od 1993 r. rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki
w zakresie konserwacji sztuki zdobniczej – w dziedzinie
tkaniny).
Monika Barbara Kubik (kustosz, instruktor MBP
Łódź-Bałuty; członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; pełni
nadzór merytoryczny nad dwudziestoma filiami w zakresie gromadzenia
i opracowania zbiorów w zautomatyzowanym systemie
bibliotecznym).
Barbara Kurowska (zatrudniona w Muzeum
Kinematografii w Łodzi od 1986 r., należy do grona współzałożycieli
tej instytucji; od 2008 r. pełni funkcję z-cy dyrektora muzeum; pod
jej kierownictwem muzeum zwiększyło zakres swojej działalności;
jest odpowiedzialna za stronę redakcyjną publikacji muzealnych,
wśród których najważniejsza to seria dotycząca historii scenografii
filmowej).
Janusz Lange (od 1990 r. jest Prezesem
Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi,
uczestniczył w pracach Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego
w Łodzi – to pierwszy w Polsce pomnik katyński usytuowany na
otwartej przestrzeni; z jego inicjatywy nadano nazwę terenowi wokół
pomnika - Plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej - wmurowano 9 tablic
upamiętniających zbrodnię katyńską, m.in. tę na murach klasztoru
w Starobielsku; jest organizatorem wielu wystaw w Polsce
i za granicą oraz corocznych uroczystości
religijno-patriotycznych).
Danuta Pospiech (zatrudniona w POS od 1984
r.; w 1992 r. utworzyła w POS Galerię „526”, której głównym
celem było wystawianie prac studentów i absolwentów łódzkiej
ASP; organizowała również plenery malarskie dla młodych twórców; w
celu promowania twórczości plastycznej młodzieży utworzyła Galerię
„Pospieszną”; od 2002 r. organizuje plener „Przestrzenne Formy
z Wikliny”, który stał się międzynarodowym konkursem).
Jolanta Sobieraj (pracę zawodową rozpoczęła w
1979 r., od r. 1993 sprawuje funkcję kierownika Filii nr 4, a
następnie Filii nr 3 MBP Łódź - Śródmieście; szczególnie
zaangażowana w prowadzenie warsztatów komputerowych skierowanych do
osób powyżej 60 roku życia; dla młodzieży z Gimnazjum nr 1
organizowała panele dyskusyjne dot. uzależnień oraz występy
teatralne).
Stanisław Marek Stachura (od 1981 r. jest
aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, zajmuje się
malarstwem sztalugowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym,
projektowaniem form przemysłowych; z ważniejszych wystaw należy
wymienić wystawę w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w
grudniu 2012 r, wystawę indywidualną w „Club Carte Blanche” w
styczniu 2008 r., wystawę w Trzyńcu w Czechach we wrześniu
2003 r., wystawę „Sztuka Projektowania” Warszawa w październiku
2001 r., czy wystawę indywidualną w Galerii „Na piętrze” w
marcu 2001 r.).
Katarzyna Maria Żuk (z Teatrem Nowym związana
od 15 lat, wykreowała wiele ciekawych ról, m. in. w „Kto nie
ma, nie płaci”, „Świętej Joannie szlachtuzów”, „Kokolobolo”,
„Karle, Dawnie i innych żywiołach” czy w „Pastorałce”; zagrała
w filmie „Księga wielkich życzeń” w reż. Sławomira Kryńskiego; od
10 lat prowadzi własną grupę teatralną).
W tym roku laureatką Srebrnego Pierścienia - nagrody
Dyrektora Wydziału Kultury - została Agnieszka
Skrzypczak, artystka Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi -
za rolę w monodramie „Marzenie Nataszy” Jarosławy Pulinowicz w
reż Nikołaja Kolady.